Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է Խորվաթիայի արտաքին գործերի նախարարին 02/08/2023   17:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Խորվաթիայի արտաքին գործերի նախարար Գորդան Գրլիչ Ռադմանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Ռադմանի այցը և վստահություն  հայտնել, որ այն կնպաստի երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ հայ-խորվաթական կապերն ունեն առաջընթացի մեծ ներուժ և ընդգծել երկու կառավարությունների ակտիվ փոխգործակցության անհրաժեշտությունը: Վարչապետը կարևորել է Խորվաթիայի հետ համագործակցության խորացումը նաև որպես ԵՄ անդամ պետություն և նշել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման ուղղությամբ ԵՄ-ի հետ արդյունավետ համագործակցության փաստը:
Խորվաթիայի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ ունեցել են արդյունավետ բանակցություններ և քննարկել երկկողմ քաղաքական ու տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները: Գորդան Գրլիչ Ռադմանը հավելել է, որ իրենք շահագրգիռ են տնտեսության տարբեր ճյուղերում կապերի զարգացմամբ, այդ թվում՝ զբոսաշրջության, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Պարոն Ռադմանի խոսքով՝ Հայաստանը մեծ առաջընթաց է գրանցել ժողովրդավարության ամրապնդման գործում և բարեփոխումների առաջմղման ուղղությամբ ևս պատրաստ են սերտորեն համագործակցել ՀՀ կառավարության հետ:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներիմ շուրջ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին: Վարչապետը նաև ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հերթական խախտման փաստը և շեշտել դրան միջազգային հանրության ուշադրության ու համարժեք արձագանքի կարևորությունը: Այս առումով, կարևորվել են Եվրոպական խորհրդարանում տեղի ունեցած քննարկումներն ու Լաչինի միջանցքը ապաշրջափակելու վերաբերյալ ներկայացված հստակ պահանջները:
Տարածաշրևջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման գործում երկուստեք կարևորվել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը:
17:43 08/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍտանդարտների կիրառման դեպքում մեր տնտեսության 30-40 տոկոսը պետք է փակենք ուղղակի. Փաշինյան
17:36 08/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը պնդեց՝ մինչեւ 2050 Հայաստանը պետք է նվաճի առնվազն 25 օլիմպիական մեդալ (տեսանյութ)
17:27 08/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե որեւէ առաքելություն չգիտի, թե որն է ՀՀ տարածքը՝ ոնց է պարզելու օկուպացված է, թե ոչ.Փաշինյան
16:41 08/02/2023  |  Քրեական խրոնիկոնՎարչապետին ներկայացվել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը
16:31 08/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում է.կառավարությունը պատասխանում է պատգամավորների հարցերին. Ուղիղ
21:01 07/02/2023  |  ՔաղաքականՔննչական մարմինները ևս պատանդ են Փաշինյանի ձեռքում. Նահապետյան
17:05 07/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետին ներկայացվել է Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը
10:38 07/02/2023  |  ՄամուլՓնտրում է փոխնախարար. Հայաստանում թեկնածուների խնդիր է. «Ժողովուրդ»
21:43 06/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է աշխատենք արդյունավետություն և զարգացում ապահովելու ուղղությամբ. Փաշինյանն ընդունել է «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին

Армения и Хорватия намерены активизировать сотрудничество 02/09/2023   10:18  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе с министром иностранных и европейских дел Хорватии Горданом Грлич-Радманом. Подробности передает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр приветствовал визит г-на Грлич-Радмана и выразил уверенность, что он будет способствовать развитию и расширению отношений между двумя странами в различных сферах. По словам Никола Пашиняна, армяно-хорватские связи имеют большой потенциал для развития и подчеркнул необходимость активного взаимодействия двух правительств.
Премьер-министр подчеркнул важность углубления сотрудничества с Хорватией также в качестве страны-члена ЕС и отметил факт эффективного сотрудничества с ЕС по развитию демократии в Армении.
Министр иностранных и европейских дел Хорватии отметил, что состоялись эффективные переговоры с министром иностранных дел Республики Армения и обсуждены перспективы развития двустороннего политического и экономического сотрудничества. Гордан Грлич-Радман добавил, что они заинтересованы в развитии связей в различных отраслях экономики, в том числе в сферах туризма и высоких технологий. По словам г-на Радмана, Армения добилась большого прогресса в укреплении демократии, и они готовы тесно сотрудничать с правительством Армении в контексте продвижения реформ.
Стороны также обменялись мнениями о происходящих в регионе процессах.
Премьер-министр Никол Пашинян коснулся шагов, предпринятых для преодоления гуманитарного кризиса, который возник в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора. Премьер-министр также подчеркнул факт очередного нарушения Азербайджаном заявления от 9 ноября 2020 года и отметил важность внимания и адекватной реакции международного сообщества на него. В этой связи была подчеркнута важность проведенных в Европейском парламенте обсуждений и выдвинутых четких требований относительно разблокирования Лачинского коридора.
В контексте укрепления мира и стабильности в регионе стороны подчеркнули важность деятельности гражданской миссии ЕС в Армении.