Եվրախորհրդարանի նախագահը Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակին հորդորել է քայլեր ձեռնարկել ԵԽ պատգամավորների հասցեին անհիմն հայտարարությունների դեմ 02/09/2023 14:42 | Միջազգային լրահոս
Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովային ուղղված նամակում վճռական անհամաձայնություն է հայտնել 2022 թ. դեկտեմբերի 20-ին Ադրբեջանի խորհրդարանում ԵՄ-Ադրբեջան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Թուրալ Գյանջալիևի արած հայտարարություններին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նամակն իր սոցիալական էջերում հրապարակել է Եվրոպական խորհրդարանում ԵՄ-Հայաստան, ԵՄ-Ադրբեջան և ԵՄ-Վրաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովների համանախագահ Մարինա Կալյուրանդը:
«Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, պարոն Գյանջալիևը մեղադրել է Եվրոպական խորհրդարանին՝ «կոռուպցիայի միջոցով Եվրոպայի խորհրդարանի անդամների ֆինանսավորման մեխանիզմ ստեղծելու համար»: Իր մեղադրանքների համար ոչ մի հիմք չներկայացնելով՝ նա պնդել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղում թալանված ոսկու հանքավայրերից ստացված եկամուտները» մտնում են Ադրբեջանի գործողությունները քննադատող խորհրդարանականների գրպանը։ Նա նաև Twitter-ում տարածել է Եվրոպական խորհրդարանում ԵՄ-Ադրբեջան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Մարինա Կալյուրանդի նկատմամբ ուղղակի անձնական հարձակում պարունակող հոդվածը՝ նրան կեղծ մեղադրանք ներկայացնելով կոռուպցիայի համար», - գրել է Մեցոլան։
Միևնույն ժամանակ, Եվրախորհրդարանի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել՝ շարունակելու լավ հարաբերություններ կառուցել Ադրբեջանի Միլի մեջլիսի հետ՝ փոխադարձ հարգանքի ոգով։
«Դա կարող է ներառել և հաճախ ներառում է կառուցողական քննադատություն, որը, սակայն, պետք է հիմնված լինի փաստերի վրա, այլ ոչ թե անհիմն և զրպարտող պնդումների: Այդ պատճառով ես երախտապարտ կլինեի, եթե Դուք ձեռնարկեիք բոլոր հնարավոր քայլերը՝ ապագայում նման միջադեպերի կրկնությունից խուսափելու համար», - գրել է Մեցոլան Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակ Գաֆարովային ուղղված նամակում:

Глава Европарламента призвала спикера Меджлиса Азербайджана прекратить необоснованно обвинять депутатов ЕП 02/10/2023   00:06  |  Лента новостей
Председатель Европарламента Роберта Метсола в письме, направленном спикеру Меджлиса Азербайджана Сахибе Гафаровой выразила решительное несогласие с заявлениями, сделанными сопредседателем Комитета парламентского сотрудничества ЕС-Азербайджан Туралом Гянджалиевым в Меджлисе Азербайджана 20 декабря 2022 года.  Как сообщает «Арменпресс», письмо опубликовала на своих страницах в социальных сетях сопредседатель комитетов парламентского сотрудничества ЕС-Армения, ЕС-Азербайджан и ЕС-Грузия в Европарламенте Марина Кальюранд.
«Как сообщают азербайджанские СМИ, г-н Гянджалиев обвинил Европарламент в «создании механизма финансирования депутатов Европарламента посредством коррупции». Не представив никаких оснований для своих обвинений, он заявил, что «доходы от разграбленных золотых приисков в Нагорном Карабахе» идут в карманы парламентариев, критикующих действия Азербайджана. Он также поделился в Twitter статьей, содержащей прямые личные нападки на сопредседателя комитета парламентского сотрудничества ЕС-Азербайджан в Европарламенте Марину Кальюранд, ложно обвинив ее в коррупции», - написала Роберта Метсола.
В то же время председатель Европарламента выразила готовность и впредь выстраивать добрые отношения с Милли Меджлисом Азербайджана в духе взаимного уважения.
«Они могут включать и часто включают и конструктивную критику, которая, однако, должна основываться на фактах, а не на необоснованных и клеветнических утверждениях. По этой причине я была бы признательна, если бы вы предприняли все возможные шаги, чтобы избежать повторения подобных инцидентов в будущем», - написала Роберта Метсола в письме, направленном спикеру Меджлиса Азербайджана Гафаровой.