Ադրբեջանի կողմից իր ԶՈՒ-ի ռազմական հանցագործությունները հետաքննելու հայտարարությունը կեղծիք էր. ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ ՄԱԿ-ի մանդատակիրների նամակի մասին 02/09/2023 16:08 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել է ՄԱԿ-ի մանդատակիրների կողմից Ադրբեջանին ուղղված նամակին, որով Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջվում է բացատրություններ ներկայացնել Հայաստանի դեմ հարձակման ժամանակ Ադրբեջանի զինված ուժերի իրականացրած պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ: Թեմայի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի հարցին պատասխանել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը:
Հարց. ՄԱԿ մանդատակիրների կողմից վերջերս հրապարակվել է Ադրբեջանին ուղղված նամակը, որը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջում է բացատրություններ ներկայացնել 2022թ.-ի սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի ժամանակ Ադրբեջանի զինված ուժերի կատարված պատերազմական հանցագործությունների դեպքերի վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվում նաև 2020թ.-ի նոյեմբերին կրակի դադարից հետո ռազմագերիների ազատ չարձակման հարցին: Ադրբեջանը, սակայն նախատեսված ժամանակահատվածում որևէ կերպ չի արձագանքել ՄԱԿ մանդատակիրներին: Ի՞նչ մեկնաբանություն ունեք այս առումով:
Պատասխան. Մենք բազմիցս բարձրաձայնել ենք Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների պատշաճ միջազգային հետաքննության անհարժեշտության մասին և պահանջել հանցագործությունների մեղավորներին ու կազմակերպիչներին պատասխանատվության ենթարկել, այդ թվում՝ միջազգային պատժամիջոցների կիրառմամբ։
Նամակ-պահանջագրում ՄԱԿ մանդատակիրները խորը մտահոգություն են հայտնում տեղի ունեցածի վերաբերյալ և Ադրբեջանին կոչ են անում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները դադարեցնելու նման խախտումները, կանխարգելելու դրանց կրկնությունը և ապահովելու ցանկացած անձի կամ անձանց պատիժը, որոնք պատասխանատու են այս հանցագործությունների կատարման համար։
Կհիշեք, որ միջազգային հանրության զայրույթը մեղմելու և ուշադրությունը շեղելու նպատակով Ադրբեջանը անցած տարվա աշնանը հայտարարեց իր ԶՈՒ կատարած պատերազմական հանցագործությունների կապակցությամբ հետաքննություն սկսելու մասին: Ինչպես ցույց է տալիս ՄԱԿ-ի մանդատակիրների պահանջագիր-նամակի անտեսումը, այդ այսպես կոչված հետաքննությունը ընդամենը կեղծիք էր՝ խնդիրը կոծկելու նպատակով:
ՄԱԿ-ի մանդատակիրները պատասխան չեն ստացել նաև 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանում անօրինական պատանդառության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց, ինչպես նաև բռնի անհետացումների դեպքերի վերաբերյալ իրենց հարցադրումներին:
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ Ադրբեջանը՝ լինելով մարդու իրավունքների վերաբերյալ ՄԱԿ-ի հիմնարար փաստաթղթերի անդամ, կոպտորեն խախտում է դրանք, հաշվի չի առնում ՄԱԿ-ի մարմինների կողմից իրեն տրված հանձնարարականները և չի համագործակցում ՄԱԿ մարդու իրավունքների ապահովումը վերահսկող այնպիսի կարևոր մարմինների հետ, ինչպիսիք են մանդատակիրները (հատուկ զեկուցողներն ու անկախ փորձագետները):
Այս իրավիճակում հրամայական է Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունները միջազգային պատշաճ հետաքննության իրականացումը, մեղավորներին ու կազմակերպիչներին պատասխանատվության ենթարկելը: Բացի այդ, միջազգային հանրությունը պարտավոր է մեծացնել ճնշումը՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման, բռնի անհետացումների և անհետ կորածների ճակատագրերի բացահայտման համար։
Բարձր գնահատելով համագործակցությունը ՄԱԿ կառույցների, այդ թվում` հատուկ ընթացակարգերի հետ` Հայաստանը նաև ցանկանում է ուշադրություն հրավիրել այն փաստի վրա, որ վերջին շրջանում Ադրբեջանը որդեգրել է ՄԱԿ կառույցներին ահաբեկելու և ճնշում գործադրելու միջոցով վերջիններիս ստիպելու չբարձրաձայնել Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների աղաղակող խախտումներին վերաբերող դեպքերը և ավելին, նույնիսկ վերախմբագրել ՄԱԿ կողմից նախկինում արված հայտարարությունները: Այս ամենին ականատես ենք լինում Լաչինի միջանցքը փակելու և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին շրջափակման մեջ պահելու վերաբերյալ հայտարարությունների համատեքստում:
Չնայած ադրբեջանական գործողություններին՝ վստահ ենք, որ ՄԱԿ բոլոր մարմինները, այդ թվում` առաջին հերթին մարդու իրավունքների խնդիրներով զբաղվող կառույցները, կշարունակեն իրականացնել իրենց աշխատանքը ՄԱԿ կանոնադրության ոգուն և տառին համապատասխան:

Заявление Азербайджана о расследовании преступлений, совершенных его ВС, было ложным - МИД РА о письме мандатариев ООН 02/09/2023   16:51  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении ответило на вопрос об адресованном Азербайджану письме мандатариев ООН, в котором к правительству Азербайджана предъявлялось требование дать разъяснения относительно военных преступлений, совершенных вооруженными силами Азербайджана во время нападения на Армению. На вопрос «Арменпресс» относительно этого письма ответил пресс-секретарь МИД РА Ваан Унанян.
Вопрос: Недавно мандатарии ООН опубликовали письмо, адресованное Азербайджану, в котором требовали от правительства Азербайджана дать разъяснения относительно случаев военных преступлений, совершенных вооруженными силами Азербайджана в ходе военной агрессии, развязанной против Республики Армения 13 сентября 2022 года. Затрагивался и вопрос о невозвращении военнопленных после прекращения огня в ноябре 2020 года. Однако, Азербайджан, в отведенное для ответа время, никоим образом не отреагировал на требование мандатариев ООН.  Как Вы прокомментируете это?
Ответ: Мы неоднократно говорили о необходимости надлежащего международного расследования военных преступлений, совершенных Азербайджаном, и требовали привлечения к ответственности виновных и организаторов преступлений, в том числе и путем применения международных санкций.
В письме-требовании мандатарии ООН выразили глубокую обеспокоенность случившимся и призвали Азербайджан принять все необходимые меры для прекращения таких нарушений, предотвращения их повторения и обеспечения наказания всех лиц или лица, виновных в совершении этих преступлений.
Вы помните, что прошлой осенью, чтобы смягчить гнев международного сообщества и отвлечь внимание, Азербайджан объявил о начале расследования военных преступлений, совершенных его вооруженными силами. Как показывает игнорирование письма-требования мандатариев ООН, заявление о так называемом расследовании, было всего лишь фикцией, чтобы скрыть правду.
Мандатарии ООН не получили ответа на свои вопросы, касающиеся дел армянских военнопленных и других  лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане после 44-дневной войны, а также случаев насильственных исчезновений.
Таким образом, мы должны признать, что Азербайджан, являясь участником основополагающих документов ООН по правам человека, грубо нарушает их, не учитывает указания, данные ему органами ООН, и не сотрудничает с такими важными мониторинговыми органами ООН по правам человека, как и обладатели мандатов (специальные докладчики и независимые эксперты).
В этой ситуации необходимо провести надлежащее международное расследование военных преступлений, совершенных Азербайджаном, привлечь к ответственности виновных и организаторов. Кроме того, международное сообщество обязано усилить давление для немедленного возвращения всех армянских военнопленных и гражданских лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане, насильственных исчезновений и раскрытия судеб без вести пропавших лиц.
Высоко оценивая сотрудничество со структурами ООН, в том числе со специальными протоколами, Армения хочет обратить внимание на то, что в последнее время Азербайджан принял метод запугивания и давления на структуры ООН, чтобы заставить их не поднимать дела о грубых нарушениях прав человека со стороны Азербайджана. И более того, даже редактируя заявления, ранее сделанные ООН. Все это мы наблюдаем в контексте заявлений о закрытии Лачинского коридора и о блокаде народа Нагорного Карабаха.
Несмотря на действия Азербайджана, мы уверены, что все органы ООН, в том числе те, которые в первую очередь занимаются вопросами прав человека, продолжат свою работу в соответствии с духом и буквой Устава ООН.
16:23 01/02/2023  |  Лента новостейЗавершена идентификация останков армянского военнослужащего, переданных Азербайджаном в конце января
13:24 01/02/2023  |  Лента новостейАзербайджан готовил более масштабную агрессию в сентябре прошлого года - замглавы МИД Армении