Փլատակների տակից դուրս բերված երկու հայերի կյանքին վտանգ չի սպառնում. Հալեպում մարդիկ գիշերն անցկացրել են իրենց տներից դուրս. Լևոն Շառոյան 02/07/2023 12:16 | ԼՐԱՀՈՍ
Անցած գիշերվա ընթացքում ուժեղ ցնցումներ Սիրիայում չեն եղել, հայկական համայնքի շրջանում նոր զոհերի մասին ևս տեղեկություն չկա։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց հալեպահայ գրականագետ Լևոն Շառոյանը։
«Գիշերվանից ուժեղ ցնցումներ չեն եղել, ինչի համար էլ մարդիկ հոգեպես համեմատաբար հանգիստ են արդեն, այդուհանդերձ, ամբողջ գիշեր Հալեպի բնակչության մեծ մասը՝ մասնավորապես հայկական համայնքը, անց է կացրել իրենց տներից դուրս։ Հիմնականում տեղավորվել ենք եկեղեցիներում, դպրոցների և ակումբների գետնահարկերում։ Քանի որ գետնահարկերում ավելի ապահով է, հզոր ցնցում լինելու դեպքում կկարողանանք շատ արագ դուրս գալ փողոց, ուստի այսպես ավելի հանգիստ ենք»,-ասաց Շառոյանը։
Երեկ փլատակների տակից դուրս բերված երկու սիրիահայերի վիճակը, որոնք վիրահատվել են, մեր զրուցակցի խոսքով, արդեն իսկ կայուն է, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում։
«Ավերված 8 հարկանի շենքում, որի ավերակների տակ գտնվել են մոր և որդու դիերը, ինչքանով որ տեղյակ եմ, այլ հայ ընտանիքներ չեն եղել։ Տեղեկություն չունեմ, թե փլված մյուս շենքերում եղել են հայեր, թե ոչ»,-ասաց Շառոյանը՝ հավելելով, որ երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած հայերի մասին ևս որևէ տեղեկություն չունի։
Հղում անելով Սիրիայի առողջապահության նախարարությանը՝ Շառոյանը նշեց, որ միայն Հալեպում զոհվել է 300 մարդ, վիրավորվել՝ 1000-ը։ Մեր զրուցակցի ունեցած վերջին տվյալներով՝ երեկվա ավերիչ երկրաշարժից Հալեպում ավերվել է 60 շենք-շինություն։

Жизни двух вызволенных из-под завалов в Алеппо армян вне опасности: представитель общины рассказал подробности 02/07/2023 12:43 | Лента новостей
Мощных толчков за минувшую ночь в Сирии не фиксировали, сведения о новых жертвах среди армянской общины тоже нет. Об этом в беседе с "ФактИнфо" сообщил литературовед из Алеппо Левон Шароян.
"Сильных толчков с ночи не было, поэтому люди немного успокоились, но ночь большая часть населения Алеппо, в частности армянская община, провела за пределами своих домов. В основном они разместились в церквях, в подвалах зданий школ и клубов, поскольку там надежнее. В случае повторения мощных толчков им удастся быстро выбежать на улицу, поэтому так спокойнее", - рассказал Шароян.
Состояние двух вызволенных из-под завалов сирийских армян, которых прооперировали, по словам собеседника агентства, стабильное, их жизни вне опасности.Двух армян вызволили из-под завалов в Алеппо, в эти минуты их оперируют"В обрушившемся восьмиэтажном здании, под завалами которого были обнаружены тела матери и ее сына, насколько мне известно, другие армянские семьи не проживали. Я не располагаю информацией, находились ли армяне в других обрушившихся зданиях", - заявил Шароян. Он добавил, что каких-либо сведений об армянах, оставшихся без крова вследствие землетрясения, у него тоже нет.
Шароян со ссылкой на данные министерства здравоохранения Сирии, сообщил, что только в Алеппо погибли 300 человек, пострадали около 1000. По имеющимся у собеседники агентства последним данным, в результате вчерашнего мощного землетрясения в Алеппо разрушены 60 зданий и строений.