Արայիկ Հարությունյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Արամ Ա կաթողիկոսի հետ 02/07/2023   17:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը փետրվարի 7-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա-ի հետ։ Այս մասին հայտնում է ԱՀ նախագահի աշխատակազմը։
Երկրի ղեկավարը Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը գրեթե երկու ամիս փակ պահելու հետևանքով Հանրապետությունում ստեղծված հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամը, նշել այն քայլերը, որոնք իրականացվում են Արցախի իշխանությունների կողմից իրավիճակի հաղթահարման ուղղությամբ։
Նախագահ Հարությունյանը մեծ ցավով ու ափսոսանքով է անդրադարձել Սիրիայում տեղի ունեցած երկրաշարժին, Վեհափառից հետաքրքրվել տեղի հայկական համայնքի որպիսությամբ, արցախահայության զորակցությունը փոխանցել բնական աղետից տուժած հայ ընտանիքներին:
Վեհափառ Հայրապետն իր աջակցությունն է հայտնել Արցախի ժողովրդին, ընդգծել, որ ամենօրյա աղոթքներից զատ կաթողիկոսարանը շարունակում է ջանքեր գործադրել արցախահայությանը սատար կանգնելու համար:
Արամ Առաջինը վստահություն է հայտնել, որ միայն անկոտրում կամքով և կուռ միասնությամբ կհաջողվի հաղթահարել ծառացած մարտահրավերները և կանխել հումանիտար աղետը։
18:03 06/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Հարությունյանը հրավիրել է խորհրդակցություն իրավապահ համակարգի ղեկավար կազմի հետ
10:27 03/02/2023  |  ՄամուլՆերքին թշնամիների բացահայտումը սկսված է. «Հրապարակ»
21:00 27/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀարությունյանը հանդիպել է հանրության տարբեր շերտերը ներկայացնող անձանց հետ
18:22 18/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսական կողմի միջնորդությամբ կազմակերպվել է հաղորդակցություն ադրբեջանական կողմի հետ՝ ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման նպատակով,որևէ առաջընթաց չի արձանագրվել. Արայիկ Հարությունյան

Президент Арцаха провел телефонный разговор с Католикосом Арамом Первым 02/07/2023   18:03  |  Лента новостей
7 февраля состоялся телефонный разговор президента Республики Арцах Араика Арутюняна с Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом Первым. Об этом сообщает пресс-служба президента арцаха.
Глава государства представил Католикосу Великого Дома Киликийского гуманитарный и социально-экономический кризис, возникший в республике в результате закрытия Азербайджаном Лачинского коридора в течение уже двух месяцев, и отметил шаги, предпринимаемые властями Арцаха для преодоления ситуации.
Президент Арутюнян с большой болью и сожалением высказался о землетрясении, которое произошло в Сирии, поинтересовался у Его Святейшества Арама Первого положением местной армянской общины, выразил армянским семьям, пострадавшим от стихийного бедствия, поддержку армян Арцаха.
Его Святейшество выразил свою поддержку народу Арцаха и подчеркнул, что наряду с ежедневными молитвами Католикосат продолжает прилагать усилия для содействия арцахцам.
Арам Первый выразил уверенность, что только при наличии несгибаемой воли и крепкого единства можно будет преодолеть вызовы и предотвратить гуманитарную катастрофу.
13:01 07/02/2023  |  Лента новостейПраво народа Арцаха на самоопределение должно быть реализовано и признано на международном уровне - Абрамян
11:17 07/02/2023  |  Лента новостейШестеро тяжелобольных пациентов перевезены из Арцаха в Армению при посредничестве Красного Креста
09:19 07/02/2023  |  Лента новостейБаку противопоставил себя цивилизованному сообществу - МИД Арцаха