Արցախի ինքնորոշման իրավունքը պետք է իրացվի և միջազգայնորեն ճանաչվի, այլընտրանքն Արցախի հայաթափումն ու ֆիզիկական սպառնալիքներն են. Տիգրան Աբրահամյան 02/07/2023   10:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի խորհրդարանական բոլոր 5 ուժերը հայտարարությամբ արձագանքել են ՀՀ իշխող ուժի պարբերական դարձած այն մեկնաբանություններին, որոնք կասկածի տակ են դնում Արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի նշանակությունը և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, պառակտում մտցնում ազգի ներսում: Այդ մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Խմբակցությունները, խստորեն դատապարտելով նման վտանգավոր վարքագիծը, համոզմունք են հայտնում, որ այդօրինակ արտահայտությունները ոչ միայն չեն բխում հայ ժողովրդի շահերից, այլև ջուր են լցնում թուրք- ադրբեջանական տանդեմի ջրաղացին:
Ողջունելով այս և նման իրավիճակներում Արցախի խորհրդարանի օպերատիվ արձագանքը, կարծում եմ, որ ՀՀ իշխող ուժի հայտարարություններն առավել վտանգավոր դաշտ են ձևավորում Հայաստանի ու Արցախի շուրջ, նպաստում ադրբեջանական ագրեսիվ գործողությունների լեգիտիմացմանը:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը իր հայտարարություններում և գործողություններում մշտապես հիմք է ընդունում արցախյան պայքարի հիմքում դրված գաղափարներն ու սկզբունքները, իսկ ինքնորոշման սկզբունքի իրացման և դրա միջազգային ճանաչման գործընթացը համարում է Արցախի հարցով տարվելիք բանակցությունների անկյունաքարը:
Կարևորելով Արցախի խորհրդարանի, խորհրդարանական խմբակցությունների հետ ակտիվ, արդյունավետ գործակցությունը, որի հիմքում տարբեր ձևաչափերով տասնամյակների աշխատանքային հսկայական փորձն է, ևս մեկ անգամ վերահաստատում եմ, որ մեր խմբակցությունը, մեր քաղաքական ուժը ՀՀԿ-ն, արել և անելու են առավելագույնը Արցախում ապրող մեր հայրենակիցների սեփական օջախներում խաղաղ և անվտանգ ապրելու, սեփական ճակատագիրը տնօրինելու հարցում:
Արցախի ինքնորոշման իրավունքը պետք է իրացվի և միջազգայնորեն ճանաչվի, այլընտրանքն Արցախի հայաթափումն ու ֆիզիկական սպառնալիքներն են»,-գրել է նա։
10:48 06/02/2023  |  ՄեկնաբանությունՄինչև Ադրբեջանը համեմատաբար կառուցողական դաշտ չվերադառնա, ճգնաժամի հանգուցալուծման հնարավորություն չի բացվի. Աբրահամյան
11:09 04/02/2023  |  ՄեկնաբանությունԵթե համազգեստի փոփոխության հրամայականը իշխանության համար զուտ դիզայնի փոփոխությունն է, ապա դա ոչ թե փոփոխություն է, այլ գումարի անիմաստ վատնում. Աբրահամյան
10:23 03/02/2023  |  ՄեկնաբանությունԼարվածությունն աճի դինամիկա է դրսևորում, իր հետ բերելով նորանոր խնդիրներ. Աբրահամյան

Право народа Арцаха на самоопределение должно быть реализовано и признано на международном уровне - Абрамян 02/07/2023   13:01  |  Лента новостей
Все 5 парламентских сил Арцаха выступили с заявлением на ставшие периодическими комментарии от правящей силы РА, которые ставят под сомнение значимость Арцахской национально-освободительной борьбы и права народа Арцаха на самоопределение, внося раскол внутри нации. Об этом пишет депутат Национального Собрания Армении, секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook.
"Фракции, строго осудив подобное опасное поведение, выразили уверенность в том, что аналогичные высказывания не только не исходят из интересов армянского народа, но и льют воду на турецко-азербайджанскую мельницу. Приветствуя оперативную реакцию парламента Арцаха в подобной ситуации, полагаю, что заявления правящей силы РА формируют более опасное поле вокруг Армении и Арцаха, способствуют легитимации агрессивных действий Азербайджана", - написал Абрамян.
Он отметил, что фракция “Честь имею” в своих заявлениях и действиях постоянно берет за основу идеи и принципы, лежащие в основе арцахской борьбы, а процесс реализации принципа на самоопределение и международного признания считает краеугольным камнем переговоров по вопросу Арцаха.
"Отмечая важность активного, эффективного сотрудничества с парламентом Арцаха, парламентскими фракциями, в основе которого лежит огромный многолетний опыт работы в различных форматах, вновь подтверждаю, что наша фракция, наша политическая сила – РПА, прилагала и будет и дальше прилагать максимум усилий, чтобы наши соотечественники в Арцахе мирно и безопасно жили в своих домах и сами распоряжались собственной судьбой. Право народа Арцаха на самоопределение должно быть реализовано и признано на международном уровне, альтернатива этому – исход армян из Арцаха и физические угрозы", - написал Абрамян.
11:17 07/02/2023  |  Лента новостейШестеро тяжелобольных пациентов перевезены из Арцаха в Армению при посредничестве Красного Креста
09:19 07/02/2023  |  Лента новостейБаку противопоставил себя цивилизованному сообществу - МИД Арцаха