Հայաստանը Թուրքիայի երկրաշարժի էպիկենտրոնից հեռու է, և այն չի կարող ազդել մեր երկրի սեյսմիկ իրավիճակի վրա. սեյսմոլոգ 02/06/2023   17:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը Թուրքիայում տեղի ունեցող երկրաշարժի էպիկենտրոնից բավականին հեռու է գտնվում. Հայաստանի տարածքին վտանգ չի սպառնում, և այս ուժեղ երկրաշարժը չի կարող ազդել Հայասատանի սեյսմիկ իրավիճակի վրա:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց «Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր փորձագետ, գիտությունների դոկտոր Սերգեյ Նազարեթյանը՝ նշելով, որ փետրվարի 6-ի առավոտյան տեղի ունեցած երկրաշարժը մեծ տարածք է ընդգրկել և մեծ վնասներ է հասցրել:
«Թուրքական ցանցի  վերջին ճշգրտումներով երկրաշարժի մագնիտուդը 7,8 է եղել:  Համեմատելու համար նշեմ, որ Սպիտակի երկրաշարժը եղել է 7,0: Երկրաշարժը՝ 7,8 մագնիտուդի դեպքում 10 բալից ավելի է՝ մոտ 11 բալ: Եթե հաշվի առնենք, որ  խորությունը մասնագետները գնահատում են 7-ից 10 կիլոմետր, ուրեմն ավերածությունների մասշտաբը շատ մեծ կլինի: Երկրաշարժը որոշ չափով ընդգրկել է նաև Սիրիայի տարածքը. ավերվածության գոտին հասել է մինչև Հալեպ:  Հետևանքները շատ ծանր կլինեն Թուրքիայի և Սիրիայի համար թե մարդկային, թե  նյութական կորուստների տեսակետից: Զոհերի թիվը հայտնում են դուրս բերված դիերի քանակով: Ես համոզված եմ, որ այդ թիվը շատ մեծ կլինի: Զոհեր կան նաև Սիրիայի հյուսիս-արևմտյան մասում՝ մինչև Հալեպ ընկած տարածքներում»,- ասաց սեյսմոլոգը:
Մասնագետը նշեց, որ Թուրքիայի հարավ-արևելյան մասում՝ Կիպրոսից դեպի Թբիլիսի ձգվող ուղղությամբ, բեկվածք է անցնում, որը կոչվում է Արևելա-անատոլիական բեկվածք. այն ծնում է ուժեղ երկրաշարժեր՝ մինչև 11 բալ ուժգնությամբ: Փետրվարի 6-ի առավոտյան տեղի ունեցած երկրաշարժը հենց այս բեկվածքի հետևանքն է:
«Արևելա-անատոլիական բեկվածքը բավականին հայտնի է ուժեղ երկրաշարժեր ծնելու իր պոտենցիալով և զիջում է Հյուսիս-անատոլիական բեկվածքին:  Հյուսիս-անատոլիական բեկվածքի մի փոքր ճյուղերից մեկը Անիից մտնում է դեպի Գյումրի և դուրս է գալիս Սպիտակի օջախային գոտի, բայց հավանականությունը, որ այդ ճյուղը կաշխատի և Հայաստանի տարածքում ուժեղ երկրաշարժ կլինի, շատ ցածր է և նույնիսկ անհավանական է»,- ասաց նա:
Սեյսմոլոգն ընդգծեց, որ  Հայաստանը այս երկրաշարժի էպիկենտրոնից բավականին հեռու է: «Այս տեսակետից ես համոզված եմ, որ Հայաստանի տարածքին վտանգ չի սպառնում, և այս ուժեղ երկրաշարժը չի կարող ազդել Հայաստանի սեյսմիկ իրավիճակի վրա»:
Սերգեյ Նազարեթյանն ասաց, որ  Հայաստանի տարածքում միլիոնավոր տարիներ եղել են ուժեղ երկրաշարժեր և պարտադիր կլինեն, քանի որ դրանք երկրաբանական գործընթացներ են, որոնք տևում են միլիոնավոր տարիներ: Ինչ վերաբերվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքի սեյսմիկ ակտիվությանը՝ նա ընդգծեց, որ  ունենք 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի՝ միշտ ակտիվ օջախային գոտին, որտեղ  դեռևս հետցնցումները չեն մարել, շարունակվում են:
«Ունենք ցրված սեյսմիկություն: Գիտեք՝ երկրաշարժեր եղան Շորժայում, Երևանի մոտ, Հայաստանի հարավում, իսկ Ջավախքի սեյսմոակտիվ գոտին միշտ աշխատում է, որը Կովկասում ամենամեծ թվով երկրաշարժերի յուրահատուկ գոտի է, բայց, բարեբախտաբար, թույլ երկրաշարժերի գոտի է, ուժեղ երկրաշարժեր չեն գրանցվում»,- ասաց նա:
Մասնագետը վստահեցրեց, որ իրենք  հետևում են, թե՛ սեյսմիկ իրավիճակին, և թե՛ հատկապես երկրաֆիզիկական, երկրաքիմիական հիդրոդինամիկական դաշտերին, ունեն բավականին ստացիոնար կայաններ և հետևում են անոմալ փոփոխություններին, եթե անոմալիաներ դիտվում են, իրենք փորձում են դրանց միջոցով կանխատեսումներ անել:
Անդրադառնալով տարածվող խոսակցություններին, որ հնարավոր է՝ ամեն տարի նույն օրը երկրաշարժ լինի, Նազարեթյանն ասաց, որ երկրաշարժերի պարբերականության մասին խոսելը սխալ է: Նա նշեց, որ 20-րդ դարում Հայաստանի տարածքում եղել է 4 ուժեղ երկրաշարժ, բայց կարող է լինել մի ժամանակաշրջան, որ ուժեղ երկրաշարժեր չլինեն:  Այնպես որ, ըստ մասնագետի, այստեղ օրինաչափություններ գտնելը հաճախականությունից, պարբերականությունից ելնելով՝ սխալ է:

Армения находится далеко от эпицентра землетрясения Турции, оно не может повлиять на сейсмическую ситуацию нашей страны - эксперт 02/06/2023   17:30  |  Лента новостей
Армения находится довольно далеко от эпицентра землетрясения в Турции. Территории Армении ничего не угрожает, и это сильное землетрясение не может повлиять на сейсмическую ситуацию Армении. Об этом «Арменпресс» заявил главный эксперт Территориальной службы сейсмической защиты, доктор наук Сергей Назаретян, отметив, что землетрясение, произошедшее утром 6 февраля, охватило большую территорию и нанесло большой ущерб.
«Согласно последним корректировкам турецкой сети, магнитуда землетрясения составила 7,8. Для сравнения упомяну, что Спитакское землетрясение имело магнитуду 7. Землетрясение с магнитудой 7,8 больше 10, около 11 баллов. Если учесть, что эксперты оценивают глубину от 7 до 10 километров, то масштабы разрушений будут очень большими. Землетрясение в некоторой степени затронуло и территорию Сирии, зона разрушения дошла до Алеппо. Последствия будут очень тяжелыми для Турции и Сирии с точки зрения человеческих и материальных потерь. О числе жертв сообщается по количеству обнаруженных тел. Я уверен, что эта цифра будет очень высокой. Есть пострадавшие и в северо-западной части Сирии, в районах до Алеппо», - сказал сейсмолог.
Специалист отметил, что в юго-восточной части Турции, в направлении от Кипра до Тбилиси, есть разлом, который называется Восточно-Анатолийским разломом. Он производит сильные землетрясения, с магнитудой до 11. Землетрясение, которое произошло утром 6 февраля, является результатом этого разрыва.
«Восточно-Анатолийский разлом довольно известен своей способностью вызывать сильные землетрясения и уступает Северо-Анатолийскому разлому. «Одна из небольших ветвей Северо-Анатолийского разлома идет от Ани до Гюмри и выходит на Спитакскую очаговую зону, но вероятность того, что эта ветвь сработает и произойдет сильное землетрясение на территории Армении, очень мала и даже невероятна», - он сказал.
Сейсмолог подчеркнул, что Армения находится довольно далеко от эпицентра этого землетрясения. «С этой точки зрения я убежден, что территории Армении ничего не угрожает, и это сильное землетрясение не может повлиять на сейсмическую обстановку Армении».
Сергей Назаретян сказал, что сильные землетрясения на территории Армении происходят уже миллионы лет и они будут обязательными, потому что это геологические процессы, длящиеся миллионы лет. Что касается сейсмической активности на территории РА, то он подчеркнул, что мы имеем Спитакское землетрясение 1988 года, всегда активную очаговую зону, где афтершоки еще не стихли, и продолжаются по сей день.