Պետք օգտվենք ՄԻԵԴ նախկին որոշումներից և ՄԱԿ-ի բանաձևերից, որոնցով այդ տարածքները չեն ճանաչվել օկուպացված. Գյուլումյան 02/03/2023 13:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Մեր հանրության մեջ բացակայում է միասնական մոտեցումը. Մի մասը գտնում է, որ Արցախը պետք է միացվի Հայաստանին, մյուս մասը, որ Արցախի ինքնորոշման իրավունքն է։ Այս հարցի պատասխանն իմանալուց հետո մենք ավելի հստակ կարող ենք ասել, թե վկայակոչված տարբեր փաստաթղթերը, հայտարարությունները որքանով կարող են խանգարել Արցախի հարցի կարգավորմանը, որքանով են դրանք ոչ նպաստավոր։ Այս մասին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու վերաբերյալ հայտարարության նախագծի շուրջ խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց ՍԴ նախկին դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը։
«Եթե մենք խոսում ենք՝ Հայաստանին միանալու մասին, ապա, այո, այստեղ հարց է առաջանում տարածքային ամբողջականության, այն հայտարարությունների մասին, թե իրապես գործող իշխանությունները ճանաչել են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, այդ թվում՝ նաև Արցախի, իսկ եթե խոսում ենք ինքնորոշման մասին, ապա ցանկացած պարագայում ինքնորոշման իրավունքը պահպանվում է»,- նշեց Ալվինա Գյուլումյանը՝ արձանագրելով միասնական մոտեցման, մշակման անհրաժեշտությունը։
Իսկ թե ինչպես կարելի է շտկել այսօրվա իրավիճակը՝ Ալվինա Գյուլումյանը նկատեց՝ օկուպացիայի մասին և՛ Լավրովի երեկվա, և՛ բոլոր այդ հայտարարություններն արդեն իսկ ժխտված են՝ միջազգային միակ դատական որոշմամբ՝ «Չերագովն ընդդեմ Հայաստանի» գործով, որով ճանաչելով ՀՀ իրավազորությունը, ԵԴ-ն չգնաց տարածքների օկուպացված լինելու առումով։
«Այսինքն, մենք, ըստ ԵԴ-ի, իրականացնում էինք որոշակի արդյունավետ իրավազորություն, բայց չէինք օկուպացրել այդ տարածքները, օկուպացիայի մասին որևէ բառ չեք հանդիպի այդ որոշման մեջ»,- նշեց Գյուլումյանը։
Ինչ վերաբերում է Լաչինի միջանցքին, ապա գործը վերաբերում էր հենց Լաչինին և պատահական չէր, որ Ադրբեջանը ընտրել էր հենց լաչինի բնակիչների դիմումները՝ ցույց տալու, թե դա իրենց տարածքն է, ՀՀ-ն բարձրացնում էր անվտանգային և կյանքի ճանապարհ լինելու հարցերը։ Գյուլումյանի դիտարկմամբ՝ այսօր պետք է կարողանանք օգտվել ՄԻԵԴ նախկին որոշումներից, ՄԱԿ-ի համապատասխան բանաձևերից, որոնք որևէ ձևով այդ տարածքի նկատմամբ Հայաստանի նկատմամբ որևէ օկուպացիա չեն ճանաչել, ավելին, ճանաչել են դրա ինչ-որ տեղ անհրաժեշտությունը՝ Արցախը Հայաստանի հետ միացման համար։ Գյուլումյանի խոսքով՝ պետք է հիմնավորել, որ սա Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտություն չէ և ՀՀ-ն չի կարող փոխարինել Արցախի ժողովրդին, չի կարող արտահայտել նրա կամքը, կարող է միայն սատար կանգնել նրանց ինքնորոշման իրավունքին։

Гюлумян: нам нужно уметь пользоваться решениями ЕСПЧ и резолюциями ООН, которые никакой оккупации территорий не признали 02/03/2023   14:48  |  Лента новостей
В нашем обществе отсутствует единый подход: одна часть считает, что Арцах должен быть присоединен к Армении, а другая полагает, что Арцах имеет право на самоопределение. Узнав ответ на этот вопрос, мы сможем более четко сказать, насколько различные документы и заявления, на которые ссылаются, могут помешать урегулированию Арцахского вопроса, насколько они не благоприятствуют этому. Об этом заявила бывший судья Конституционного суда (КС)Армении Альвина Гюлумян на парламентских слушаниях по проекту заявления о закрытии Азербайджаном Лачинского коридора.
"Если мы говорим о присоединении к Армении, то, да, здесь возникает вопрос территориальной целостности, возникает вопрос по поводу тех заявлений, что действительно действующие власти признали территориальную целостность Азербайджана, в том числе и Арцаха. Если же мы говорим о самоопределении, то в любом случае право на самоопределение сохраняется", - отметила Альлвина Гюлумян, отметив необходимость единого подхода.
Альвина Гюлумян также отметила, что заявления об оккупации, а также вчерашние заявления Лаврова и все заявления в целом уже опровергнуты одним постановлением международного суда по делу "Чирагов против Армении", которым Евросуд, признав юрисдикцию РА, по крайней мере, не пошел на это, поскольку действовали разные режимы, и юрисдикция РА была признана на основе осуществления эффективного контроля, а не в плане оккупации территорий.
"Иными словами, согласно Евросуду, мы осуществляли некоторую эффективную юрисдикцию, но не оккупировали эти территории. Вы не встретите в этом решении ни одного слова об оккупации", - отметила Гюлумян.
Что касается Лачинского коридора, то, как отметила она, дело касается именно Лачина и не случайно, что Азербайджан выбрал именно заявления жителей Лачина – дабы показать, что это их территория; Армения же поднимала вопрос о безопасности, отмечая, что эта дорога является дорогой жизни.
Гюлумян отметила, что сегодня мы должны уметь пользоваться прежними постановлениями ЕСПЧ, соответствующими резолюциями ООН, которые никакой оккупации этих территорий со стороны Армении не признали. Более того, была признана в каком-то смысле необходимость этого в качестве связи Армении с Арцахом.
По словам Гюлумян, нужно обосновать, что это не конфликт между Арменией и Азербайджаном и что Армения не может заменить народ Арцаха, не может выражать его волю, а может только поддерживать его право на самоопределение.
09:57 03/02/2023  |  Лента новостейСуд в Гааге удалился на совещание для вынесения решения по искам Армении и Азербайджана
09:29 03/02/2023  |  Лента новостейПредотвращение второго Геноцида армян: Рубен Варданян объяснил, почему Арцах не может быть в составе Азербайджана
09:25 03/02/2023  |  Лента новостейДействия Азербайджана, по сути, являют собой второй Геноцид армян - Девид Филлипс