ԱՄՆ կոնգրեսականը խոստացել է քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի Ադրբեջանը պատասխանատվության ենթարկվի հայ ժողովրդի դեմ ագրեսիայի համար 02/02/2023 10:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Լաչինի միջանցքի շրջափակման շարունակման դեպքում հումանիտար աղետի վտանգ կարող է առաջանալ: ԱՄՆ Կոնգրեսում նման մտահոգություն է հայտնել Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Լինդա Սանչեսը, որն օրերս հեռախոսազրույցի ընթացքում Հայ դատի Արցախի գրասենյակի ներկայացուցիչ Գևորգ Իսկաջյանից տեղեկացել է տեղում տիրող իրավիճակի մասին, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը:
«Շուրջ 120 հազար հայեր զրկվել են սննդի, վառելիքի և դեղորայքի հասանելիությունից: Տարածաշրջանը ձմռան պայմաններում մնացել է նաև առանց ջեռուցման և էլեկտրական հոսանքի: Եթե սա շարունակվի, ապա հումանիտար աղետ կարող է առաջանալ: Մենք պետք է հստակ դարձնենք Ադրբեջանի համար, որ հայ ժողովրդին ուժով իրենց կամքը պարտադրելն անընդունելի է: Եվ ես վարչակազմին կոչ եմ անում համոզվել, որ Արցախի ժողովրդին օգնություն պետք է հասնի», - ասել է կոնգրեսական Սանչեսը:
Նա նաև ընդգծել է Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու կարևորությունը:
«Այսօր իմ մտքերը նրանց հետ են, ովքեր տառապում են այս անմարդկային պայմաններում և վերահաստատում եմ իմ հանձնառությունը՝ այնպես անելու, որ Ադրբեջանը պատասխանատվության ենթարկվի հայ ժողովրդի դեմ ագրեսիայի համար», - եզրափակել է Լինդա Սանչեսը:

Конгрессмен США подчеркнула необходимость привлечения Азербайджана к ответственности за агрессию против армянского народа 02/02/2023   11:11  |  Лента новостей
Продолжение блокады Лачинского коридора приведет к гуманитарной катастрофе. Как передает агентство «Арменпресс», подобную обеспокоенность в Конгрессе США выразила член Палаты представителей Линда Санчес после телефонного разговора с представителем арцахского офиса «Ай Дата» Геворгом Искаджяном, который сообщил ей о подробностях блокады.
«Около 120 000 армян лишены доступа к продовольствию, топливу и лекарствам. В зимнее время этот регион остался без отопления и электричества. Если так будет продолжаться, может произойти гуманитарная катастрофа. Мы должны четко дать понять Азербайджану, что насильственное навязывание своей воли армянскому народу неприемлемо. Я призываю администрацию поверить в то, что народ Арцаха нуждается в помощи», - сказала конгрессмен Линда Санчес.
Она подчеркнула и необходимость привлечения Азербайджана к ответственности.
«Сегодня я мысленно с теми, кто страдает в этих бесчеловечных условиях, и я подтверждаю свою приверженность привлечению Азербайджана к ответственности за его агрессию против армянского народа», - заключила Линда Санчес.