Մեծ Բրիտանիայի Եվրոպայի հարցերով պետնախարարն Ադրբեջանի դեսպանի հետ հանդիպմանը շեշտել է Լաչինի միջանցքը վերաբացելու հրատապ անհրաժեշտությունը 02/01/2023   12:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հարկավոր է ճնշում գործադրել  հայ ռազմագերիների սպանությունների անկախ հետաքննության և Լաչինի միջանցքի վերաբացման ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում հարցուպատասխանի ժամանակ նման խնդիր բարձրացրեց պատգամավոր Ռուփա Հաքը:
Նախքան պատգամավորի ելույթը Մեծ Բրիտանիայի ձեռնարկած գործողությունների մասին խոսեց Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթին:
«Մենք ձգտում ենք բանակցություններին վերադառնալու և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման: Ես խոսել եմ Հայաստանի արտգործնախարար Միրզոյանի հետ հունվարի 18-ին՝ կապված հումանիտար իրավիճակի հետ: Երեկ ես հանդիպել եմ Ադրբեջանի դեսպանի հետ և շեշտել Լաչինի միջանցքը վերաբացելու հրատապ անհրաժեշտությունը», - ասաց Լեո Դոքերթին:
Նա նաև հավելեց, որ Start Fund հիմնադրամը, որի կարևոր դոնորներից մեկը Միացյալ Թագավորությունն է, 350 հազար ֆունտ ստեռլինգ է հավաքագրել ստեղծված իրավիճակից տուժածներին աջակցություն տրամադրելու համար:
Բրիտանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ռուփա Հաքը նշեց, որ բավարար գործողություններ չեն ձեռնարկվում Ադրբեջանին պատասխանատվություն ենթարկելու ուղղությամբ:
«Այս շրջափակումը շարունակվում է 50 օր: Դրա հետևանքով երեխաները թերսնման վտանգի առաջ են կանգնած, քանի որ նրանց չի հասնում բավարար քանակությամբ սնունդ և դեղորայք: Մենք նաև տեսել ենք, որ իրավապաշտպան կազմակերպությունները Լեռնային Ղարաբաղում արձանագրել են արտադատական սպանություններ, պահվող անձանց նկատմամբ ոտնձգություններ», - ասաց Ռուփա Հաքը:
Պատգամավորը նաև վրդովմունքով հիշեցրեց, որ ՄԹ Եվրոպայի հարցերով պետնախարարը վերջերս ակնկալիք էր հայտնել, որ Ադրբեջանի դատախազության հետաքննությունը նշանակալի արդյունքներ կտա:
«Ինչո՞ւ մենք չենք կարող ճնշում գործադրել, որպեսզի այդ սարսափելի ողբերգությունը միջազգային անկախ լուծումներ ստանա», - եզրափակեց խոսքը պատգամավորը:
Ի պատասխան՝ Լեո Դոքերթին դարձյալ կրկնեց, որ Մեծ Բրիտանիան ցանկանում է վերադարձ բանակցությունների և հակամարտության խաղաղ կարգավորում, ինչը նա կշեշտի առաջիկա ամիսներին տարածաշրջան նախատեսված այցի ժամանակ:

Госминистр Великобритании по делам Европы на встрече с послом Азербайджана подчеркнул необходимость открытия Лачинского коридора 02/01/2023   12:59  |  Лента новостей
Необходимо оказать давление, чтобы добиться независимого расследования убийств армянских военнопленных и открытия Лачинского коридора. Как сообщает «Арменпресс», этот вопрос на сессии вопросов и ответов в Палате общин Великобритании подняла депутат Рупа Хак.
До выступления депутата государственный министр по европейским делам Великобритании Лео Докерти рассказал о действиях, предпринятых Великобританией.
«Мы стремимся к возврату к переговорам и к мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. 18 января я говорил с министром иностранных дел Армении Мирзояном относительно гуманитарной ситуации. Вчера я встретился с послом Азербайджана и подчеркнул настоятельную необходимость открытия Лачинского коридора», - сообщил Лео Докерти.
Он добавил, что Фонд «Start Fund», одним из основных доноров которого является Великобритания, собрал 350 000 фунтов стерлингов для оказания содействия пострадавшим в этой ситуации.
Рупа Хак, член британского парламента, отметила, что для привлечения Азербайджана к ответственности предпринимается недостаточно мер.
«Эта блокада продолжается уже 50 дней. В результате дети подвержены риску недоедания, поскольку не получают достаточного количества еды, не получают и лекарств. Мы видели и внесудебные расправы, посягательства по отношению к пленным, зафиксированные правозащитными организациями в Нагорном Карабахе», - добавила Рупа Хак.
Депутат с возмущением напомнила, что недавно госминистр Великобритании по европейским делам выразил надежду, что расследование прокуратуры Азербайджана даст существенные результаты.
«Почему мы не можем надавить, чтобы эта страшная трагедия получила независимое международное заключение?» - отметила депутат.
В ответ Лео Докерти вновь заявил, что Великобритания хочет возвращения к переговорам и мирного урегулирования конфликта, что он и подчеркнет в ходе запланированного визита в регион в ближайшие месяцы.