Հետախուզական տվյալներ ունեինք, որ սեպտեմբերին Ադրբեջանն ավելի մեծ ագրեսիա էր նախապատրաստում․ Իրանը կանխեց․ ՀՀ փոխարտգործնախարար 02/01/2023 13:00 | ԼՐԱՀՈՍ
Իրանը օգնեց կանխել Ադրբեջանի ավելի լայնածավալ ագրեսիան Հայաստանի դեմ 2022 թվականի սեպտեմբերին։ Այս մասին Al-Monitor-ի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանն ունի երեք նպատակ՝ Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտում, տարածաշրջանում լայնածավալ պատերազմ հրահրելու և հայկական կողմին արտատարածքային միջանցք տրամադրելու մղում։
«Իրանը կարևոր գործընկեր է Հայաստանի համար. Իրանի հետ սահմանը մեզ համար առաջնային նշանակություն ունի։ Մենք երկու փակ սահման ունենք Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ, ուստի Իրանն ու Վրաստանը մեր միակ դարպասներն են դեպի արտաքին աշխարհ։ Մենք ունեինք հետախուզական տվյալներ, որ Ադրբեջանն ավելի մեծ ագրեսիա էր նախապատրաստում, երբ անցած սեպտեմբերին հարձակվեց Հայաստանի վրա։ Իրանի գործողություններն ու հայտարարություններն օգնեցին կասեցնել այս իրավիճակի հետագա վատթարացումը», - ասաց Կոստանյանը։
Գործակալությունն իր հերթին նշում է, որ Իսրայելն օգտագործում է Ադրբեջանը Իրանի դեմ։ Սակայն Իրանը, ձգտելով իր կողմը գրավել Բաքվին, 2020 թվականի պատերազմի սկզբում աջակցեց Ադրբեջանին՝ առանց հաշվարկելու, թե Ռուսաստանը որքան հեռու թույլ կտա նրան գնալ։
Բաքուն, իր հերթին, օգտվելով Ուկրաինայում ռուսաստանյան զբաղվածությունից և Իրանում ներքին անկարգություններից, ավելի մեծ վարձատրություն էր ուզում, այն է՝ ճանապարհային և երկաթուղային միջանցքներ Սյունիքի մարզով: Միջանցքը կտրելու է Իրանը Հայաստանից՝ նրա միակ քրիստոնյա հարևանից և կարևոր դարպասից դեպի արևմտյան շուկաներ:

Азербайджан готовил более масштабную агрессию в сентябре прошлого года - замглавы МИД Армении 02/01/2023   13:24  |  Лента новостей
Иран помог предотвратить более крупную агрессию Азербайджана против Армении в сентябре 2022 года. Об этом в интервью изданию “Al-Monitor” заявил заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян.
По его словам, Азербайджан преследует три цели: провести этническую чистку Нагорного Карабаха, спровоцировать крупномасштабную войну в регионе и принудить армянскую сторону к предоставлению экстерриториального коридора.
“Иран является важным партнером для Армении. Граница с Ираном имеет для нас первостепенное значение. У нас две закрытые границы с Турцией и Азербайджаном. Таким образом, Иран и Грузия являются нашими единственными воротами во внешний мир. У нас были разведданные о том, что Азербайджан готовил более масштабную агрессию, когда напал на Армению в сентябре прошлого года. Действия и заявления Ирана помогли пресечь дальнейшее ухудшение этой ситуации”, — сказал Костанян.
Агентство в свою очередь отмечает, что Израиль использует Азербайджан против Ирана. Однако Иран, стремясь привлечь Баку на свою сторону, поддержал Азербайджан в начале войны 2020 года, не рассчитав, насколько далеко Россия позволит ему продвинуться.
В свою очередь Баку, используя занятость России в Украине и внутренние беспорядки в Иране, захотел более крупной награды, а именно: автомобильные и железнодорожные коридоры через Сюникскую область Армении. Коридор отрежет Иран от Армении — единственного христианского соседа и важного выхода на западные рынки.
20:25 27/01/2023  |  Лента новостейАзербайджан передал Армении останки армянского военнослужащего, погибшего в ходе сентябрьской агрессии