Արցախում շրջափակման տնտեսական և սոցիալական հետևանքների մեղմմանն ուղղված միջոցառումներ կիրականացվեն 02/01/2023 15:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել են շրջափակման տնտեսական և սոցիալական հետևանքների մեղմմանն ուղղված միջոցառումները:
«Մենք փորձում ենք առավելագույնս աջակցել, որպեսզի աշխատատեղերը պահպանվեն: Ցավոք, այս իրավիճակում շատերը կորցրել են աշխատանքը: Մշակված ծրագրերի միջոցով փորձելու ենք հնարավորինս աջակցել թե՛ տնտեսվարողներին, թե՛ սոցիալապես ավելի դժվար վիճակում հայտնված քաղաքացիներին»,-ասել է պետնախարարը:
Միջոցառումների մշակման աշխատանքային խմբի ղեկավար, պետնախարարի խորհրդական Գրիգորի Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է, որ նախատեսվում է իրականացնել չորս ծրագիր, որոնցից երկուսն ունեն տնտեսական, երկուսը՝ սոցիալական ուղղվածություն:
Տնտեսական ծրագրերը վերաբերում են շրջափակման հետևանքով առավելապես տուժած ոլորտներին և նախատեսում են աջակցության տրամադրում տնտեսվարողներին և անհատ ձեռնարկատերերին: Ծրագրերի նպատակն է առաջին հերթին պահպանել աշխատատեղերը, տնտեսավարողներին աջակցել աշխատավարձերի կամ պարապուրդների վճարման ապահովման հարցում, իսկ անհատ ձեռնարկատերերին ամսական աջակցություն տրամադրել:
Սոցիալական ծրագրերից առաջինը վերաբերում է դեկտեմբերի 12-ից մինչև փետրվարի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում աշխատանքից ազատված անձանց։ Եթե ճգնաժամի պատճառով տնտեսվարողներն ստիպված են եղել գնալ ազատումների և կրճատումների, ապա այդ աշխատողներին հունվար ամսվա համար նվազագույն աշխատավարձի չափով աջակցություն կտրամադրվի (եթե աշխատավարձը եղել է այդ չափից պակաս, ապա՝ այդ գումարը)։ Մյուս ծրագիրը վերաբերում է նույն ժամանակահատվածում գրանցված աշխատանք չունեցող անձանց. յուրաքանչյուր երեխայի հաշվով նրանց տրամադրվելու է որոշակի գումարի չափով աջակցություն։
Տնտեսական ծրագրերի իրականացման պատասխանատուն Պետական եկամուտների կոմիտեն է, սոցիալական ծրագրերինը՝ Սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարությունը։ Առաջիկայում կհրապարակվեն ծրագրերի մանրամասները:
Պետնախարարը ընդգծել է միջոցառումների թափանցիկ և հասցեական իրականացման կարևորությունը: Նա հանձնարարել է հաշվարկել նաև շրջափակման հետևանքով տնտեսության կրած ընդհանուր վնասի չափը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև կրթության, առողջապահության, սոցիալական ոլորտներին վերաբերող հրատապ հարցեր:

В Арцахе обсудили меры по смягчению экономических и социальных последствий блокады 02/01/2023   15:52  |  Лента новостей
На совещании, состоявшемся 1 февраля под руководством государственного министра Республики Арцах Рубена Варданяна, были представлены меры, направленные на смягчение экономических и социальных последствий блокады. Подробности представляет Аппарат госминистра Арцаха.
"Мы стараемся максимально содействовать сохранению рабочих мест. К сожалению, в этой ситуации многие уже потеряли работу. Посредством разработанных программ мы попытаемся максимально поддержать как предпринимателей, так и граждан, находящихся в более тяжелом социальном положении", - сказал госминистр
Руководитель рабочей группы по разработке мер, советник госминистра Григорий Мартиросян сообщил о планах реализовать четыре программы, две из которых экономической направленности, а остальные две – социальной.
Экономические программы касаются наиболее пострадавших от блокады сфер и предусматривают оказание содействия бизнесменам и индивидуальным предпринимателям. Цель программ - сохранение прежде всего рабочих мест, поддержка предпринимателей в обеспечение выплаты заработной платы или оплаты простоя, оказание ежемесячной поддержки индивидуальным предпринимателям.
Первая из социальных программ касается лиц, уволенных с работы в период с 12 декабря по 1 февраля. Если в связи с кризисом хозсубъектам пришлось прибегнуть к увольнениям и сокращениям, то этим работникам будет оказано содействие в размере минимальной зарплаты за январь (если зарплата была меньше этой суммы, то будет выдана эта сумма). Другая программа касается зарегистрированных в тот же период безработных. Она направлена на детей. Им будет предоставлена помощь в виде определенной суммы в расчете на каждого ребенка.
Комитет государственных доходов отвечает за реализацию экономических программ, Министерство социального развития и миграции отвечает за социальные программы. Подробности программ будут обнародованы в ближайшее время.
Госминистр подчеркнул важность прозрачной и целенаправленной реализации мер. Он также распорядился подсчитать размер общего ущерба, нанесенного экономике в результате блокады.
В ходе совещания были обсуждены актуальные вопросы, касающиеся образования, здравоохранения и социальной сферы.