Արցախի շրջափակման փաստը Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման հարցում արդյունք գրանցելու հնարավորություններ է ստեղծել ․ Վահրամ Բալայան 02/01/2023   14:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի շրջափակման փաստը՝ իր բոլոր ծանր հետևանքներով հանդերձ, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման հարցում արդյունք գրանցելու որոշակի հնարավորություններ է ստեղծել։ Ակնհայտ է, որ Լեռնային Ղարաբաղ անվանումն այս ընթացքում բավականին ակտիվ շրջանառվում է․ ԼՂ-ում ստեղծված վիճակի մասին քննարկումներ են ընթանում տարբեր երկրների խորհրդարաններում, միջազգային կառույցներում։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց Արցախի ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը։
«Արցախի վերաբերյալ բազմաթիվ երկրների պետական, քաղաքական գործիչների խոսույթն ավելի է բյուրեղանում, դրա մասին են նաև ԵԽ լիագումար նիստի հունվարի 18-ի օրակարգում ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հարցի քննարկման ներառումը, Հաագայի դատարանում ընթացող գործընթացը։ Այս ամենը գալիս են ևս մեկ անգամ փաստելու, որ ԼՂ հիմնախնդիրը լուծված չէ և իրոք անհրաժեշտություն կա այն լուծելու»,-նշեց Բալայանը։
Արցախի ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահն այն համոզմունքին է, որ հիմնախնդրի լուծումը բխում է շատ երկրների շահերից․ չլուծված թողնել այն, նշանակում է ստեծել նոր էսկալացիայի հավանականություն, ինչը հղի կլինի անկանխտեսելի հետևանքներով նաև շահագրգիռ երկրների համար։
Այդ համատեքստում առաջին երկրներից մեկը, որը պետք է որ շահագրգռված լինի Արցախի կարգավիճակի հստակեցմամբ, մեր զրուցակցի գնահատմամբ, հարևան Իրանն է։ 2020թ․ պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակից մեծապես տուժում է նաև Իրանը։ Բալայանը կարծում է, որ Իրանում հստակ կա այն գիտակցումը, որ Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված հայկական Կովսականը, Ջրականը ու մյուս տարածքներն իր համար ևս բուֆերային գոտի են եղել։
«Միայն այն, որ ամիսների ընթացքում Ադրբեջանը բռնազավթված Կովսականում, Վարանդայում երկու օդանավակայան է կառուցել, արդեն իսկ լուրջ մտահոգություններ պետք է, որ առաջացներ Իրանում։ Բնական է, որ հենց այնպես չեն սարքվել այդ օդանավականները՝ այն էլ փութաջանությամբ։ Հավանաբար, այդ տարածքներում Ադրբեջանը ռազմաբազաներ կհիմնի, ինչը լուրջ վտանգ կներկայացնի Իրանի համար ևս»,-ասաց Բալայանը։
Վերադառնալով «Լեռնային Ղարաբաղ» տերմինի միջազգայնացմանը՝ Բալայանը համոզված է, որ իրավիճակը հօգուտ մեզ շրջելու հնարավորություններ կան՝ միայն թե քաղաքական իմաստություն ու կամք է պետք դրսևորի, առաջին հերթին, ՀՀ իշխանությունը՝ զուգահեռաբար ակտիվացնելով փոխգործակցությունն Արցախի իշխանությունների հետ։
«Արցախի ու ՀՀ իշխանությունների միջև համագործակցության ակտիվացման խիստ կարիք կա։ Ու, նախ և առաջ, ՀՀ քաղաքական իշխանությունը պետք է մի կողմ թողնի իր որդեգրած պարտողական կեցվածքն ու ցուցաբերի նախաձեռնողականություն»,-եզրափակեց Վահրամ Բալայանը։
11:27 01/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախցիները կարող են նարինջ և մանդարին գնել
23:00 31/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԺողովուրդը պայթելու է. անմարդկային գոռոցով, ջարդ ու փշուր անելով ամեն ինչն ու ամենքի. Ռուբեն Մխիթարյան
20:36 31/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում ռուս խաղաղապահները վճար չեն պահանջել՝ քաղաքացիներին տեղափոխելու համար. Արցախի դատախազության արձագանքը
19:42 31/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵրկու պատերազմի մասնակից Գեղամն ու հողին կառչած Արևն ընտանիք են կազմել շրջափակված Արցախում. «Գիտակցում ենք, որ դժվար է լինելու, բայց սա մեր զենքն է, պետք է շատանանք»
17:31 31/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ի Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպությունը շարունակում է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտուց տեղահանված բնակչությանը
16:58 31/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՇրջափակման հետևանքով Արցախում առնվազն 5.103 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը
15:27 31/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում միջազգային հանրության գործնական քայլերի ձեռնարկումն անհրաժեշտություն է. Արցախի ՄԻՊ
14:04 31/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնահիտ Ավանեսյանը ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Հեբրեյեսուսին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Արցախում ստեղծված ներկայիս իրավիճակը

Факт блокады Арцаха создал возможности для достижения результата в вопросе самоопределения народа Арцаха - Балаян 02/01/2023   15:12  |  Лента новостей
Факт блокады Арцаха со всеми его тяжелыми последствиями создал определенные возможности для достижения результата в вопросе самоопределения народа Арцаха. Очевидно, что название Нагорный Карабах в этот период циркулирует довольно активно. Обсуждения по ситуации в Нагорном Карабахе ведутся в парламентах разных стран и в международных структурах. Такую точку зрения в беседе с "ФактИнфо" высказал председатель постоянной комиссии Национального собрания Арцаха по внешним связям Ваграм Балаян.
"Риторика государственных и политических деятелей многих стран относительно Арцаха все более и более кристаллизуется. Об этом также свидетельствует включение обсуждения ситуации в Нагорном Карабахе в повестку дня состоявшегося 18 января пленарного заседания СЕ и проходящий в Гаагском суде процесс. Все это лишний раз доказывает, что нагорно-карабахская проблема не решена, и необходимость ее разрешения действительно есть", - отметил Балаян.
Депутат парламента Арцаха считает, что решение проблемы отвечает интересам многих стран. Оставить его нерешенным — значит создать вероятность новой эскалации, которая будет чревата непредсказуемыми последствиями и для заинтересованных стран.
В этом контексте одной из первых стран, которые должны быть заинтересованы в конкретизации статуса Арцаха, по словам собеседника агентства, является соседний Иран. Из-за создавшейся после войны 2020 года во многом страдает и Иран. Балаян полагает, что в Иране присутствует четкое осознание того, что армянские Ковсакан, Джракан и другие территории, оккупированные Азербайджаном, были буферной зоной и для него.
"Только тот факт, что Азербайджан за несколько месяцев построил два аэропорта в оккупированных Ковсакане и Варанде, уже должен был вызвать в Иране серьезные опасения. Естественно, что эти аэродромы строили, да еще с таким усердием, не просто так. Вероятно, на этих территориях Азербайджан разместит военные базы, что будет представлять серьезную угрозу и для Ирана", - сказал Балаян.
Возвращаясь к интернационализации термина "Нагорный Карабах", Балаян убежден, что возможности повернуть ситуацию в нашу пользу есть, только  политическую мудрость и волю в первую очередь должны проявить руководство Армении, параллельно активизировав взаимодействие с властями Арцаха.
"Существует острая необходимость в активизации сотрудничества между властями Арцаха и РА. В первую очередь, политическая власть РА должна отказаться от занятой ею пораженческой позиции и проявить инициативность", - резюмировал Ваграм Балаян.