Անահիտ Ավանեսյանը ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Հեբրեյեսուսին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Արցախում ստեղծված ներկայիս իրավիճակը 01/31/2023   14:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Հեբրեյեսուսի հետ և ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Արցախում ստեղծված ներկայիս իրավիճակը:
Ակնկալելով ԱՀԿ աջակցությունը հումանիտար ճգնաժամը հաղթահարելու համար` քննարկվել են հետևյալ կետերը.
• առաքելության` տեղում իրավիճակը գնահատելու,
• անհրաժեշտ բժշկական պարագաներ և դեղորայք հասցնելու հնարավորությունը,
• ԱՀԿ հստակ դիրքորոշումը` իրավիճակի առնչությամբ:
Նախարարը նշել է, որ 51-րդ օրն է, ինչ Արցախ տանող միակ ճանապարհը փակ է, շարունակում են գազի, էլեկտրաներգիայի, համացանցի անջատումները, ինչի պատճառով պլանային վիրահատությունները դադարեցված են և հետաձգվում են: Մինչ օրս ծայրահեղ ծանր վիճակում 59 պացիենտ Կարմիր Խաչի միջնորդությամբ տեղափոխվել է Հայաստան` կենսական բուժօգնություն ստանալու: Նշել է նաև, որ շրջափակման և ժամանակին բուժօգնություն չստանալու հետևանքով մեկ պացիենտ մահացել է:
Անահիտ Ավանեսյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Հանս Կլյուգեին` Գործադիր Խորհրդի նիստի ճեպազրույցի ժամանակ հարցին անդրադառնալու համար:
Իրավիճակի առնչությամբ ԱՀԿ գլխավոր տնօրենն իր մտահոգությունն է հայտնել և խոստացել համատեղ աշխատանքի միջոցով գտնել լուծումներ:
Նախարարն էլ շեշտել է, որ կպահպանվի ԱՀԿ-ի հետ մշտական կապը` իրադարձությունների զարգացման մասին տեղեկացնելու և ԱՀԿ կողմից, նշված երեք ուղղություններով առաջընթաց գրանցելու հարցում:

Аванесян представила гендиректору ВОЗ текущую ситуацию в Арцаха из-за блокирования Азербайджаном Лачинского коридора 01/31/2023 14:26 | Лента новостей
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесянв телефонном разговоре с гендиректором Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедросом Адханом Гебрейесусом представила текущую ситуацию в Арцахе, сложившуюся вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Как сообщает пресс-служба Минздрава Армении, Аванесян отметила, что ожидает от ВОЗ содействия в вопросе преодоления гуманитарного кризиса. В этой связи были обсуждены следующие шаги: отправка миссии для ознакомления с ситуацией на месте, возможность доставки медикаментов и оборудования, конкретная позиция Организации по возникшей ситуации.
Министр также напомнила, что уже 51 день, как ведущая в Арцах дорога закрыта, продолжаются отключения газа, электроэнергии, Интернета, из-за чего приостановлены плановые операции. 59 пациентов в крайнем тяжелом состоянии были доставлены в Армению при содействии Международного комитета Красного Креста (МККК).
Было также отмечено, из-за блокады и отсутствия своевременного доступа к медпомощи один пациент скончался.
В свою очередь гендиректор ВОЗ выразил свою обеспокоенность по поводу сложившейся ситуации и пообещал найти решение путем совместной работы.
Министр со своей стороны подчеркнула, что будет и поддерживать постоянную связь с ВОЗ, чтобы информировать о развитии событий и достижения подвижек по трем упомянутым направлениям.