Վարչապետ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ 01/31/2023 17:34 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և կարևորել դրա հաղթահարման ուղղությամբ ՌԴ կողմից անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը:
Այս համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ առաքելության գործունեությանը:
Զրուցակիցները քննարկել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին, 2021 թվականի հունվարի 11-ին, նոյեմբերի 26-ին և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին ստորագրված Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացմանը վերաբերող հարցեր:

Пашинян переговорил по телефону с Путиным 01/31/2023   17:58  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел во вторник телефонный разговор с президентом РФ Владимиром Путиным. Об этом сообщает пресс-служба премьера Армении.
Пашинян коснулся гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе вследствие незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, и отметил важность осуществления Россией необходимых шагов для его преодоления.
В этом контексте была затронута деятельность миротворческой миссии РФ в Нагорном Карабахе.
Собеседники обсудили вопросы реализации трехсторонних договоренностей, подписанных лидерами Армении, России и Азербайджана 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года и 31 октября 2022 года.