Զորամասի հրդեհից տուժած և վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող կապիտանը նույնպես տեղափոխվել է հիվանդասենյակ 01/30/2023   13:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում հրդեհի հետևանքով այրվածքներ ստացած և Այրվածքաբանության ազգային կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող երրորդ զինծառայողը՝ կապիտանը, տեղափոխվել է հիվանդասենյակ։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
Նշենք, որ հրդեհի հետևանքով տարբեր աստիճանի այրվածքներ ստացած երեք զինծառայողներից երկուսն ավելի վաղ էին տեղափոխվել հիվանդասենյակ։ Վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվում էր կապիտանը, որը, ըստ Նիկոլ Փաշինյանի փորձել է բենզինով միացնել վառարանը, ինչի հետևանքով հրդեհ է առաջացել։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 19-ին՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում, դեռևս չպարզված հանգամանքներում` Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում բռնկված հրդեհի հետևանքով զոհվել է 15 զինծառայող, ևս 3 հոգի տարբեր աստիճանի այրվածքներով տեղափոխվել հիվանդանոց, նրանց վիճակը գնահատվում էր ծանր։ Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, այն է՝ շրջապատի համար վտանգ ներկայացնող նյութերի հետ վարվելու կանոնների խախտում, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու և ավելի անձի մահ։ Քրեական վարույթի շրջանակներում որոշումներ են կայացվել տուժող ճանաչելու մասին։ Հունվարի 20-ին կառավարության նիստին Նիկոլ Փաշինյանի կողմից շրջանառության մեջ է դրվել ավտոբենզինի միջոցով վառարանը միացնելու հետեւանքով հրդեհի բռնկման վարկածը, ինչը հետագայում արտացոլվել է նաև ՔԿ տարածած հաղորդագրությամբ։
Քրեական վարույթով մեղադրանք է ներկայացվել 2-րդ բանակային կորպուսի թիկունքի և կոմունալ ծառայության բրիգադի հրամանատարի տեղակալ Գոռ Աղեկյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զինվորական պաշտոնեական անփութություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ) եւ որպես խափանման միջոց կիրառվել կալանավորումը՝ երկու ամիս ժամկետով։
13:21 29/01/2023  |  Արտակարգ պատահարներԳորիս քաղաքի Ավանգարդ թաղամասի տներից մեկում հրդեհ է բռնկվել
15:25 28/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀրդեհի հետեւանքով մեկ զինվորի մահվան դեպքը կոծկեցին, արդյունքում ունեցանք շատ ավելի մեծ ողբերգություն՝ 15 մահ, որքա՞ն է լինելու հաջորդը
11:00 28/01/2023  |  ՄամուլՄինչ հրդեհը ռազմական ոստիկանությունը կացարանում արգելված իրեր է հայտնաբերել. «Ժողովուրդ»
23:59 27/01/2023  |  Արտակարգ պատահարներՀրդեհ՝ Մեղրաձոր գյուղում
23:09 27/01/2023  |  Արտակարգ պատահարներՀրդեհ՝ Արշալույս գյուղում
20:45 27/01/2023  |  Արտակարգ պատահարներՀրդեհ՝ Արմաշ գյուղում
16:03 27/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող երկու զինծառայողներից մեկը տեղափոխվել է հիվանդասենյակ

Пострадавший при пожаре в Гегаркунике капитан переведен из реанимации в палату 01/30/2023   13:41  |  Лента новостей
Третий военнослужащий, капитан, получивший ожоги в результате пожара в казарме инженерно-саперной роты воинской части, расположенной на территории села Азат Гегаркуникской области, и находившийся в реанимационном отделении Национального ожогового центра, переведен в больницу. Информацию "ФактИнфо" подтвердили в министерстве здравоохранения Армении.
Двое других пострадавших при пожаре военнослужащих были переведены в палату ранее. В реанимации находился капитан, который, согласно озвученной Пашиняном версии, пытался разжечь огонь в печи при помощи бензина, в результате чего возник пожар.
Напомним, 19 января около 01:30 при пока не выясненных обстоятельствах в казарме инженерно-саперной роты одной из воинской части МО РА, дислоцированной в селе Азат, вспыхнул пожар, в результате которого погибли 15 военнослужащих, еще трое с ожогами ранзой степени тяжести были доставлены в больницу, их состояние оценивалось как тяжелое.
В рамках уголовного производства приняты решения о признании потерпевшими.
На заседании правительства 20 января Никол Пашинян озвучил предварительную версию случившегося, согласно которой пожар вспыхнул при розжиге печи с помощью автобензина, которая впоследствии была отражена и в сообщении СК.
В рамках уголовного производства обвинение предъявлено заместителю командира бригады по линии тыла и коммунально-эксплуатационной службы 2-го армейского корпуса Гору Агекяну. Ему инкриминируют ч. 3 ст. 550 УК РА (воинская должностная халатность, повлекшая по неосторожности смерть человека). В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу сроком на 2 месяца.