Զինծառայողի հրազենային վիրավորում ստանալու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, մեկ անձ ձերբակալվել է 01/30/2023   11:13  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության իններորդ կայազորային քննչական բաժնում իրականացվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ զինծառայող Ա.Ա-ի հրազենային վիրավորում ստանալու դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
2023թ. հունվարի 29-ին՝ ժամը 17:00-ին, ՀՀ ՊՆ ՌՈ Կապանի բաժնից հաղորդում է ստացվել  այն մասին, որ նույն օրը` ժամը 15:00-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքի ավագի օգնական, պարտադիր ժամկետային զինծառայողը, ըստ նախնական տվյալների, նույն մարտական դիրքում ծառայություն իրականացնող մեկ այլ պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Ա.Ա.-ին  ամրակցված ԱԿ-74 տեսակի գործարանային համարի ինքնաձիգը լիցքաթափելիս արձակել է մեկ կրակոց, ինչի արդյունքում վերջինս գլխի հատվածում ստացել է հրազենային վիրավորում և տեղափոխվել բուժհաստատություն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով  նախաձեռնվել է  քրեական վարույթ:
Իրականացվում են անհետաձգելի վարութային և ապացուցողական գործողություններ՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու նպատակով։
Զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքի ավագի օգնական, պարտադիր ժամկետային զինծառայողը ձերբակալվել է։

Уголовное производство начато по факту ранения военнослужащего ВС Армении, один человек задержан 01/30/2023 11:45 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении принимает необходимые меры для установления обстоятельств ранения военнослужащего А.А. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения СК Армении.
Отмечается, что 29 января в 17:00 из капанского отдела военной полиции Минобороны РА поступило сообщение о том, что в тот же день около 15:00 помощник старшины боевой позиции оборонительного участка N-ской воинской части МО РА, солдат-срочник, по предварительным данным, произвел один выстрел в военнослужащего срочной службы, рядового А.А. при разрядке закрепленного за ним автомата АК-74. В результате этого А.А. получил огнестрельное ранение в голову и был госпитализирован в медучреждение.
По данному факту инициировано уголовное производство по пункту 1 части 2 статьи 532 УК РА. Проводятся неотложные процессуальные действия и сбор доказательств для полного установления всех обстоятельств инцидента.