Եթե Լաչինի միջանցքը շրջափակված չէ, ինչու են հիվանդները տեղափոխվում ԿԽԿՄ-ի ու խաղաղապահների միջոցով 01/30/2023 15:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի հայցը ներկայացնող փաստաբաններից Լոուրենս Մարտինը ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում ներկայացրեց Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հիմնական նպատակները և այն համատեքստը, որում շրջափակումը տեղի է ունենում, մարդասիրական ծանրագույն հետևանքները, որոնք առաջանում են Ադրբեջանի գործողությունների պատճառով, ինչպես նաև հիմնավորեց, թե ինչո՞ւ Ադրբեջանի արդարացումներից ոչ մեկը վստահության արժանի չէ։
«Եկել ենք խնդրելու, որպեսզի հրատապ միջամտեք՝ վերջ տալով շարունակվող մարդասիրական աղետին։ Նախորդ տարվա դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը գրեթե ամբողջությամբ կտրված է արտաքին աշխարհից։ Նրանք շարունակում են զրկված մնալ սննդամթերքից, դեղորայքի հասանելիությունից և կյանքի համար անհրաժեշտ այլ պարագաների հասանելիությունից։ Եթե դատարանը արագ քայլեր չձեռնարկի,ապա նրանց կյանքը կլինի վտանգված»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի վարույթի շրջանակներում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ներկայացրած հայցի լսումների ընթացքում ասաց Լոուրենս Մարտինը։
Փաստաբանը հիշեցրեց, որ տասնյակ հազարավոր էթնիկ հայեր հարկադրաբար տեղահանվեցին այն տարածքներից, որոնք Ադրբեջանը նվաճեց 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում։
«Մեկ հոգի անգամ չի կարողացել իր տուն վերադառնալ, և պատերազմը ավարտվեց, երբ Ռուսաստանի Դաշնությունը խաղաղապահների ուղարկեց տարածաշրջան։ Նույնիսկ այդ պարագայում Ադրբեջանը իրենից կախված ամեն ինչ արել է, որպեսզի այնտեղ մնացող էթնիկ հայերի կյանքը դարձնի անտանելի՝ հարձակվել է հայկական գյուղերի վրա՝ խախտելով հրադադարի պայմանագիրը, հարկադրաբար տեղահանել է բնակիչներին, այդ թվում՝ բոլոր հայերին Փարուխ, Բերձոր, Աղավնո և Սուս գյուղերից, ահաբեկել և սպանել է հայերին, որոնք պատահաբար իրենց առօրյա գործերով էին զբաղվում և անցնում Ադրբեջանի զինված ուժերի մոտակայքով։ Պարբերաբար և շարունակաբար ընդհատվում է գազի մատակարարումը, բջջային կապը և ինտերնետը։ Ադրբեջանը միշտ չի թաքցրել իր նպատակը։ Մայիսի 22-ին վետերանների համար Բաքվում նոր բնակհամալիրի բացման արարողության ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ասաց․ « Մեր հիմնական պարտքն էր վտարել հայերին մեր հողերից»։ Սա այն մարդն է, ով սիրում է հայերին անվանել շներ, վայրենիներ, բարբարոսներ»,- ասաց Մարտինը։
Փաստաբանի խոսքով՝ Արցախի շրջափակումը սկսվելուց երկու օր անց Լեռնային Ղարաբաղում իշխանությունները պատասխանեցին ցուցարարների պահանջներին՝ ասելով, որ միջազգային դիտորդներին թույլ կտրվի դիտարկել այն երկու հանքերը, որոնց, իբր, վերաբերվում են բողոքի ցույցերը, սակայն ցուցարարները նորանոր պահանջներ էին ներկայացնում, որոնք չէին վերաբերվում բնապահպանական խնդիրներին։
«Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները ընդունեցին որոշում, որով թույլ տվեցին Ռուսաստանի և Ադրբեջանի դիտորդները մուտք գործեն, Ադրբեջանը չընդունեց դա, և երկու շաբաթ անց իշխանությունները ընդհանրապես դադարեցրեցին այդ երկու հանքերի գործունեությունը։ Շրջափակումը, սակայն, շարունակվում է և չի ավարտվում։ Ադրբեջանցիները բնապահպանական շատ ավելի ծանր խնդիրներ ունեն իրենց իսկ տների մոտ, որոնց մասին հարկ է մտածել։ Օրինակ՝ նավթի և գազի արդյունահանումը, շահագործումը, որոնք աղետալի բնապահպանական հետևանքների են հանգեցնում, այդ թվում՝ Կասպից ծովում: Բայց չգիտես ինչու Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհը միակ տեղն է, որտեղ այսպես կոչված էկոակտիվիստները բողոքի ցույց են որոշել անցկացնել։ Ավելին, շրջափակման մեկնարկից կարճ ժամանակ անց ցուցարարները սկսեցին նորանոր պահանջներ ավելացնել, որոնք որևէ կապ չունեին իրենց այսպես կոչված բնապահպանական պահանջների հետ և ակնհայտորեն ավելի շատ տարածքային ինքնիշխանության հետ էին կապված․․․։ Իրականում այստեղ ի՞նչ է տեղի ունենում։ Ակնհայտ է՝ Ադրբեջանը փորձում է հասնել նրան, ինչն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն անվանել է իր հիմնական պարտքը՝ վտարել հայերին Լեռնային Ղարաբաղից»,- եզրափակեց Մարտինը։

Адвокат Лоуренс Мартин представил в Международном суде ООН истинные цели Азербайджана 01/30/2023   15:58  |  Лента новостей
Лоуренс Мартин, один из адвокатов, защищающих интересы Армении в Международном суде ООН, представил основные цели азербайджанской блокады Нагорного Карабаха, контекст блокады, тяжелейшие гуманитарные последствия, вызванные действиями Азербайджана. Он обосновал почему ни одно из оправданий Азербайджана не вызывает доверия.
«Мы здесь, чтобы попросить Вас срочно вмешаться, чтобы положить конец продолжающейся гуманитарной катастрофе. С 12 декабря прошлого года население Нагорного Карабаха практически полностью отрезано от внешнего мира. Они по-прежнему лишены продуктов питания, доступа к медицине и к другим предметам первой необходимости. Если суд не предпримет немедленных шагов, то их жизни будут подвержены опасности», - приводит «Арменпресс» заявление Лоуренса Мартина во время слушаний по иску, предъявленному Арменией против Азербайджана в рамках разбирательства Комитета по ликвидации расовой дискриминации.
Адвокат напомнил, что десятки тысяч этнических армян насильственно были перемещены с территорий, захваченных Азербайджаном в ходе 44-дневной войны 2020 года.
«Ни один человек не смог вернуться домой, война закончилась лишь тогда, когда Российская Федерация направила в регион миротворцев. Но и после этого Азербайджан делал все, что было в его силах, чтобы сделать жизнь проживающих там этнических армян невыносимой: нападал на армянские села в нарушение соглашения о прекращении огня, принудительно выселял армян, в том числе всех жителей сел Парух, Бердзор, Агавно и Сус. Азербайджан терроризировал и убивал армян, которые занимались своими повседневными делами и проходили мимо ВС Азербайджана. Газоснабжение, мобильная связь и интернет регулярно и постоянно прерываются. Азербайджан не всегда скрывает свои цели. 22 мая на церемонии открытия нового жилого комплекса для ветеранов в Баку президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил: «Нашей главной обязанностью было изгнать армян с наших земель». Это человек, который любит называть армян собаками, дикарями, варварами», - сказал Мартин.
По словам адвоката, через два дня после начала блокады Арцаха власти Нагорного Карабаха ответили на требования протестующих, заявив, что международным наблюдателям будет разрешено провести наблюдение на двух шахтах, вокруг которых якобы проходят эти акции, но протестующие предъявили новые требования, которые совершенно не касались экологических проблем.
«Власти Нагорного Карабаха приняли решение разрешить въезд российских и азербайджанских наблюдателей, Азербайджан и его не принял, спустя две недели власти вообще прекратили работу этих двух шахт. Однако блокада продолжается, она не прекращена. У азербайджанцев гораздо более серьезные экологические проблемы возле собственных домов, о чем следует им задуматься. Например, добыча и эксплуатация нефти и газа, приводящая к катастрофическим экологическим последствиям, в том числе и в Каспийском море. Но почему-то дорога Горис-Степанакерт - единственное место, где так называемые «экоактивисты» решили провести акцию протеста. Более того, вскоре после начала блокады протестующие стали выдвигать новые требования, не имеющие ничего общего с их, так называемыми, экологическими требованиями и определенно больше связанные с территориальным суверенитетом. Что же происходит здесь на самом деле? Очевидно, что Азербайджан пытается добиться того, что президент Азербайджана Ильхам Алиев назвал своей главной обязанностью, - изгнать армян из Нагорного Карабаха», - заключил адвокат Лоуренс Мартин.