Երուսաղեմում հայերի և Հայոց պատրիարքարանի վրա հարձակումներ են եղել 01/29/2023   21:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ Աղան աբեղա Գոգչյանը հայտնում է, որ հունվարի  28-ի ուշ երեկոյեան, երկու հրեա ծայրահեղականներ Հայոց Պատրիարքարանի փողոցով «Լացի պատ» գնալիս Հայոց Վանքի դիմաց նախ փորձել են խոչընդոտել երթևեկութեանը, ապա դուրս գալով ճանապարհից՝ հարվածել են աշխատանքից տուն վերադարձող հայ երիտասարդների ավտոմեքենային: Հայ երիտասարդները, մեքենայից իջնելով, քաղաքավարի խոսել և  հարցրել են. «Ինչո՞ւ եք հարվածում մեքենային, սա մեր թաղամասն է, մենք աշխատանքից տուն ենք վերադառնում: Մենք հարգում ենք հրեաներին, ինչո՞ւ եք այսպիսի բաներ անում, մենք ձեզ ի՞նչ ենք արել»:
Հրեա ծայրահեղականներից մեկը սկսել է բղավել. «Դուք այստեղ թաղամաս չունեք: Սա մեր երկիրն է, գնացեք մեր երկրից»:
Եվ երբ հայ երիտասարդները ասել են. «Սա նաև մեր երկիրն է, մեր տունը այստեղ է, մենք այստեղ ենք ծնվել, ուրիշ տեղ չունենք գնալու», մյուս ծայրահեղականը արցունքաբեր գազ է փչել հայ երիտասարդի աչքերին և երկուսով փախուստի են դիմել: Հայ երիտասարդները փորձել են հետապնդել վերջիններիս, որպեսզի ոստիկաններին հանձնեն, սակայն արցունքաբեր գազի ազդեցությունը թույլ չի տվել և հայ երիտասարդին, ընկերը տեղափոխել է հիվանդանոց:
Հիցանդանոցից վերադառնալուց հետո, հայ երիտասարդները բողոք են ներկայացրել ոստիկանություն: Ոստիկանները հայնտաբերել են երկու հրեա ծայրայեղականներին և ձերբակալել նրանց: Նրանցից մեկին լուսաբացին ազատ են արձակել, իսկ արցունքաբեր գազ փչողը դեռ ձերբակալուած է:
Այս դեպքից մեկ ժամ անց, հրեա ծայրայեղականների մի ուրիշ խումբ «Լացի պատ» գնալիս, անցնելով Պատրիարքարանի փողոցով՝ փորձել են մագլցելով բարձրանալ Հայոց պատրիարքարանի տանիք և հանել պատրիարքարանի խաչակիր և Հայաստանի Հանրապետութեան դրոշները: Այդ պահին վանքի դիմաց կանգնած հայ երիտասարդները նկատելով այդ՝ մոտեցել և արգելել են հրեա ծայրայեղականների գործողությունները, վերջիններս փախել են և շուտով վերադարձել ավելի փոքր խմբով, այս անգամ դիմակավորված:
Դիմակավոր ծայրահեղականները նորից փորձել են կռիվ հրահրել, հայ երիտասարդների ուղղությամբ օդում արցունքաբեր գազ են փչել, հայհոյել հայերին և փախել ոստիկանության ուղղությամբ: Հայ երիտասարդները հետապնդել են նրանց, և երբ վերջիններս տեսել են, որ հայերը հետապնդում են իրենց՝ բղավել են. «Տեռորիստական հարձակո՜ւմ, տեռորիստական հարձակո՜ւմ»:
Ոստիկանները կարծելով, որ հրեա ծայրայեղականների բղավոցները ճիշտ են՝ փակել են հայ երիտասարդների ճանապարհը, զենքերը պահելով նրանց վրա՝ ծեծի են ենթարկել մի քանիսին, և նրանցից Գէորգ Քահկէճեանին ձերբակալելով՝ տարել են ոստիկանություն, այն մեղադրանքով, թե վերջինս հարձակուել է ոստիկանի վրա, որը իրականության հետ աղերս չունի:
Գէորգ Քահկէճեանին մի գիշեր պահել են ոստիկանությունում, հաջորդ օրը՝ հունվարի 29-ին, կեսօրից հետո, Նորին Ամենապատվութիուն Տ. Նուրհան Արքեպիսկոպոս Մանուկյան Պատրիարք Սրբազան Հոր անմիջական միջամտությամբ և դատարանի որոշմամբ Գէորգ Քահկէճեանը ազատ է արձակվել և տրվել է 20-օրյա տնային կալանք: Եվ քանի որ Գէորգ Քահկէճեանը ունի մարմնական վնասվածքներ, վանքի փաստաբանի միջնորդությամբ ոստիկանությունը թույլ է տուել, որ վերջինս բժշկական հետազոտություն անցնի:
15:13 18/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄի խումբ ակտիվիստներ Բեռլինում ցույց են անցկացրել՝ ի համերաշխություն Արցախի
20:55 22/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՋավախքի պարային խմբերը մեդալներ են նվաճել
21:49 10/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹբիլիսահայ օպերային երգչուհի Անի Ղուշչյանը եվրոպական բեմերում
19:29 08/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի թիմը մաթեմատիկական միջազգային ուսանողական օլիմպիադայում 6 մեդալ է նվաճել
20:35 09/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽերսոնի մարզի հայերը շնորհակալություն են հայտնում ՌՀՄ-ին՝ բնակչությանը մարդասիրական օգնություն հասցնելու համար
12:39 22/05/2022  |  ԱնցուդարձԱյսօր Շառլ Ազնավուրի ծննդյան օրն է. մեծն շանսոնյեն 98 տարեկան է
00:10 14/05/2022  |  Անցուդարձ«Եվրատեսիլ-2022»-ի Հայաստանի և Էստոնիայի պատվիրակները միասին կատարել են «Ով սիրուն, սիրուն» երգը
20:08 06/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄարիուպոլում Ուկրաինայի ԶՈՒ-ի հրետակոծության հետեւանքով խոցվել է հայկական ընտանիքին պատկանող տունը, սպանել երեք երեխաների մորը, երեք երեխաների գտնվելու վայրը հայտնի չէ (տեսանյութ)
20:30 21/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈւկրաինայում զոհվել է հայազգի կրտսեր սերժանտ Արմեն Կարապետյանը
19:41 27/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓարիզում տեղի է ունեցել Արտավազդ Փելեշյանի «Բնություն» ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան

В Иерусалиме радикалы напали на армян и армянский патриархат(ВИДЕО) 01/30/2023   10:10  |  Лента новостей
В Израиле радикалы попытались снять с крыши здания Иерусалимского патриархата Армянской Апостольской Церкви и установленные на нем хачкар и армянский флаг, а также совершили два нападения на армян. Об этом на своей странице в Facebook сообщил глава канцелярии патриархата дьякон Аган Гогчян.
Он рассказал, что поздним вечером накануне двое радикально настроенных граждан сначала пытались помешать движению армян у Стены Плача, а затем атаковали двух юношей-армян, возвращавшихся с работы.
Армяне вышли из автомобиля и вежливо спросили: "Зачем вы бьете по машине, это наш район, мы возвращаемся домой с работы. Мы уважаем евреев, почему вы такое вытворяете? Что мы вам сделали?". Один из еврейских радикалов в ответ стал  кричать: "У вас здесь нет района. Это наша страна, убирайтесь из нашей страны".
"Это и наша страна, здесь наш дом, мы здесь родились, нам больше некуда идти", - парировал ему в ответ молодой армянин.
Один из них пустил слезоточивый газ, затем оба скрылись с места происшествия.
"Армянские юноши попытались догнать их, чтобы передать его полиции, но слезоточивый газ не позволил им это сделать", - рассказал он, сообщив, что молодые люди подали заявление в полицию.  Полиция допросила двух еврейских экстремистов и задержала их. Одного из них отпустили на рассвете, а тот, кто распылил слезоточивый газ, до сих пор находится под арестом", -  сообщил он.
Через час после этого инцидента другая группа еврейских радикалов, направляясь к  Стене плача, попыталась подняться на крышу Армянского Патриархата и снять флаги Патриархата и Республики Армении. В этот момент молодые армяне, которые находились у монастыря, не позволили им сделать это.  Экстремисты убежали и вскоре вернулись в меньшем составе, но на сей раз в масках.
"Они снова попытались спровоцировать потасовку, пустили слезоточивый газ в сторону армянских юношей, обругали  их и скрылись в направлении полиции. Молодые армяне погнались за ними, и, когда последние увидели, что армяне преследуют их, они закричали: "Теракт!". Полицейские, приняв крики еврейских экстремистов за правду, преградили путь армянам, наставили на них оружие, нескольких избили, а после задержания Геворка Кахкеджяна доставили в отделение полиции по обвинению в нападении на полицейского, что не соответствует действительности", - написал Гогчян.
Он сообщил, что Геворка Кахкеджяна продержали в полиции одну ночь.  29 января при прямом вмешательстве Святейшего Патриарха Нурхана Манукяна и по решению суда Геворк Кахкеджян был освобожден.
"Изначально суд постановил отправить Кахкеджяна под домашний арест сроком на 20 дней, но поскольку у него были телесные повреждения, ему разрешили пройти медицинское освидетельствование", - рассказал он.