Ադրբեջանը պարծենում է, թե ինչպես իրեն չի կարող կանգնեցնել անգամ ՄԻԵԴ-ի որոշումը. Կոնստանտինոս Սալոնիտիսը՝ ՄԱԿ-ի դատարանում 01/30/2023   17:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված մարդասիրական ճգնաժամը շարունակվում է և կշարունակվի, եթե ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանը հրատապ կերպով չմիջամտի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Հայաստանի հայցը ներկայացնող փաստաբաններից Կոնստանտինոս Սալոնիտիսը ՄԱԿ-ի արդրադատության միջազգային դատարանում՝ Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի դատավարական լսումներում:
Կոնստանտինոս Սալոնիտիսը նախ խոսեց կանխակալ վերաբերմունքի մասին: «Դատարանը իրավունք ունի միջանկյալ միջոցներ կիրառել, եթե կանխակալ վերաբերմունքի հետևանքով կարող են տուժել դատական վարույթում քննվող իրավունքները, կամ, եթե այդ իրավունքների ոտնահարումը կարող է անուղղելի հետևանքներ առաջացնել»,-ասաց նա:
Սալոնիտիսը հիշեցրեց, որ բոլոր նախկին գործերում, որոնց շրջանակում Ռասսայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիայի հնարավոր խախտում է եղել, դատարանը կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածով նախատեսված իրավունքները ճանաչել է այնպիսին, որ դրանց նկատմամբ կանխակալ վերաբերմունքը կարող է անուղղելի վնաս պատճառել: Նա տարբեր օրինակներ բերեց. օրինակ՝  Կատարն ընդդեմ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների գործով դատարանն արձանագրել է, որ կանխակալությունը կարող է անուղղելի համարվել, եթե անձանց նկատմամբ կիրառվում են ժամանակավոր կամ շարունակվող միջոցներ, որոնց հետևանքով նրանք կտրվում են ընտանիքից և կրում են հոգեբանական տառապանք:
Սույն միջնորդությամբ պահանջելով միջանկյալ միջոց՝ Հայաստանը ձգտում է պաշտպանել էթնիկ հայերի իրավունքները՝ կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի բ,դ, ե ենթակետերով, 4-րդ կետով, նաև  Ռասսայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով նախատեսված հանգամանքները: Ադրբեջանն այս հանգամանքներով վտանգել է հայության՝ հազարավոր մարդկանց անվտանգությունը, նրանց զրկել տեղաշարժի ազատությունից և սիրելի մարդկանց հետ լինելու իրավունքից, սնունդ, դեղորայք, բուժօգնություն, կրթություն, ջեռուցում, էլեկտրաէներգիա ստանալու իրավունքներից՝ ցրտաշունչ ձմեռվա ամիսներին: «Դատարանը հիմքեր չունի վերանայելու իր ձևավորած նախադեպային պրակտիկան՝ կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի հիման վրա կամ  իրավունքների հնարավոր ոտնահարումների վերաբերյալ ձևավորված դատական պրակտիկան»,-շեշտեց Կոնստանտինոս Սալոնիտիսը:
Ապա Կոնստանտինոս Սալոնիտիսը միջանկյալ միջոցի կիրառումը հիմնավորեց հրատապության գործոնով: Դատարանը հստակորեն հայտնել է, որ միջանկյալ միջոցներ կիրառում է այն դեպքում, երբ կա հրատապություն՝ այն իմաստով, որ կա իրական վերահաս ռիսկ, որ կարող է վնաս պատճառվել նախքան դատարանի կողմից վերջնական որոշման կայացումը, ինչը տեղի է ունեցել ԼՂ շրջափակման այս 50 օրերի ընթացքում: Ապա Կոնստանտինոս Սալոնիտիսը մանրամասն ներկայացրեց փաստեր՝ գազամատակարարման դադարեցումից մինչև դեղերի, սննդի պակաս, դպրոցների, նախակրթարանների փակումից մինչև Հայաստանից ԼՂ բարձրավոլտ հոսանքի միակ գծի վնասում և այլն:
«Իրավիճակը մնում է վտանգավոր: Թևակոխում ենք 50-րդ օրը: Ավելի քան 1000 անձ կտրված է ընտանիքից և ընկերներից, այդ թվում՝ հարյուրավոր երեխաներ: Պատկերացրեք, թե վերջին 50 օրերին ամեն րոպե այդ երեխաները, նրանց ծնողներն ինչ են զգացել:  Քիմիոթերապիա հնարավոր չէ ստանալ, մարդիկ բուժում չեն ստանում արդեն 7 շաբաթ, այսինքն՝ քաղցկեղից բուժվելու շանսերը կամաց-կամաց զրոյանում են: Այս պահին հարյուրավոր պլանային վիրահատություններ անժամկետ կասեցված են, հիվանդանոցների պալատները հնարավոր չէ բավականաչափ ջեռուցել, որ անվտանգ նվազագույն ջերմաստիճան ապահովվի: Գազամատակարարումն այս նիստից անմիջապես առաջ վերականգնվեց, բայց պարզ չէ, թե քանի ժամով կամ որքան ժամանակով: Էլեկտրաէներգիայի հովհարային անջատումները նախկինի պես անհրաժեշտ են, որ էլեկտրաէներգիայի ցանցը շարունակի կայուն գործել…»,-ներկայացրեց նա:
Կոնստանտինոս Սալոնիտիսը հավելեց՝ ցանկացած պնդում, թե այս իրավիճակը կարող է լուծվել այն չնչին մատակարարումներով, որոնք թույլ են տալիս տեղ հասցնել, ցինիզմի դրսևորումներ կլինի,  նաև՝ ցանկացած պնդում, թե 120 հազար մարդկանց հրատապ ու ընթացիկ բուժօգնության համար ամեն անգամ պետք է ԿԽՄԿ-ի հետ բանակցել:
«Արգելափակումը պետք է ամբողջովին վերացվի: Եվ պետք է ապահովվի հանրային ծառայությունների անխոչընդոտ հասանելիությունը, որ այս դաժան արգելափակումից տուժողների համար հետևանքները վերացվեն: Սա միայն Հայաստանի եզրակացությունը չէ, սա նաև միջազգային հանրության եզրակացությունն է»,-ասաց նա:
Կոնստանտինոս Սալոնիտիսը հիշեցրեց Ադրբեջանին ուղղված բազմաթիվ կոչերի մասին՝ հրատապ դադարեցնելու արգելափակումը:  Սա անհրաժեշտ է՝ խուսափելու մարդասիրական աղետից, որի ռիսկը օրեցօր ահագնանում է: Նա հիշեցրեց, որ Ադրբեջանը չի կատարել նաև ՄԻԵԴ-ի որոշումը:
«Կոչերն անտեսվել են, Ադրբեջանը բացահայտ պարծենում է, թե ինչպես իրեն հնարավոր չէ կանգնեցնել, թե դա չի կարող անել միջազգային հանրությունը, անգամ՝ Ստրասբուրգի դատարանի պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը: Իրավիճակն աստիճանաբար վատթարանում է, դա ակնհայտ է»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ մարդասիրական ճգնաժամը շարունակվում է , և մտավախություն ունի, որ դա շարունակվելու է, եթե դատարանը հրատապ չմիջամտի:
10:41 29/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎերականգնվել է Հայաստանից դեպի Արցախ գազամատակարարումը
22:08 28/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ խաղաղապահների ուղեկցությամբ մարդասիրական բեռով ավտոշարասյուն է անցել Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհով․ ՌԴ ՊՆ
21:49 28/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմեն մի կորցրած վազի դիմաց՝ նորը․ Արցախում խաղողի մեծ այգի է հինվում՝ ֆրանսիական տեխնոլոգիայով (տեսանյութ)
20:48 28/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախցիների՝ կոմունալ վճարումներից ազատվելու վերաբերյալ լուրերն անհիմն են․ դեկտեմբերի վճարումները պետք է արվեն

Азербайджан хвастается, что его не может остановить даже решение ЕСПЧ - адвокат Константинос Салонитис 01/30/2023   17:45  |  Лента новостей
Гуманитарный кризис, вызванный блокадой Азербайджаном Лачинского коридора, продолжается и будет продолжаться, если Международный суд ООН не вмешается в срочном порядке. Об этом, как передает «Арменпресс», заявил Константинос Салонитис, один из адвокатов, представляющих интересы Армении.
Константинос Салонитис в первую очередь заявил о предвзятом отношении. «Суд вправе применить промежуточные меры, если в результате предвзятого отношения могут пострадать права, рассматриваемые в судебном производстве, или если нарушение этих прав может привести к непоправимым последствиям», - сказал он.
Салонитис напомнил, что во всех предыдущих делах, в рамках которых имело место возможное нарушение Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, суд признавал права предусмотренные статьей 5 Конвенции, так как предвзятое отношение к ним может нанести непоправимый ущерб. Этими обстоятельствами Азербайджан поставил под угрозу безопасность тысяч армян, лишил их свободы передвижения и права быть с любимыми людьми, прав на питание, лекарства, медицинскую помощь, образование, отопление и электроэнергию в холодные зимние месяцы. «Армения, требуя этим иском применения обеспечительных мер, стремится защитить права этнических армян в соответствии со статьей 5 b, d, e, пунктом 4 Конвенции, а также обстоятельств, предусмотренных статьей 2 Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации. Суд не имеет оснований для пересмотра созданной им прецедентной практики на основании 5-й статьи Конвенции или судебной практики о возможных нарушениях прав», - подчеркнул Константинос Салонитис.
Затем Константинос Салонитис обосновал применение промежуточной меры фактором срочности. Суд заявил, что применяет промежуточные меры в том случае, когда есть срочность в том смысле, что существует реальный риск причинения ущерба до вынесения судом окончательного решения, что происходит в течение 50 дней блокады Нагорного Карабаха. Затем Константинос Салонитис подробно изложил все факты: от прекращения подачи газа до отсутствия лекарств, продуктов питания, закрытия школ, дошкольных учреждений, повреждения единственной высоковольтной линии электропередач из Армении в Нагорный Карабах и т.д.
«Ситуация остается опасной. Уже 50-й день. Более 1000 человек отрезаны от семей и друзей, в том числе и сотни детей. Представьте, что эти дети и их родители чувствуют каждую минуту на протяжении всех этих 50 дней. Химиотерапия недоступна, люди не получают лечения в течение 7 недель, а это значит, что шансы излечиться от рака постепенно снижаются до нуля. На данный момент сотни плановых операций приостановлены на неопределенный срок, нет возможности отапливать больничные палаты настолько, чтобы обеспечить безопасную минимальную температуру. Подача газа была восстановлена незадолго до этого слушания, но не ясно, на какое время. Веерные отключения электроэнергии по-прежнему необходимы, чтобы электросеть продолжала стабильно функционировать», - сказал он.
Константинос Салонитис добавил, что любое заявление о том, что эту ситуацию можно разрешить с помощью доставляемых скудных запасов, было бы проявлением цинизма, равно как и любое заявление о том, что 120 000 человек для получения медицинской помощи каждый раз должны обращаться в МККК.
«Блокада должна быть снята полностью. И должен быть обеспечен беспрепятственный доступ к общественным услугам, чтобы были устранены последствия этой жестокой блокады. Это вывод не только Армении, но и международного сообщества», - сказал он.
Константинос Салонитис напомнил о многочисленных призывах к Азербайджану снять блокаду. Это необходимо, чтобы избежать гуманитарной катастрофы, риск которой возрастает день ото дня. Он напомнил, что Азербайджан не выполнил решение ЕСПЧ.
«Призывы игнорируются, Азербайджан открыто хвастается, что его не остановить, что международное сообщество не может этого сделать, не может сделать этого и обязательное для исполнения решение Страсбургского суда. Ситуация постепенно ухудшается, это очевидно», - сказал Константинос Салонитис, добавив, что гуманитарный кризис продолжается, и он опасается, что он продолжится, если суд немедленно не вмешается.
17:14 30/01/2023  |  Лента новостейАрмения просит Международный суд ООН применить к Азербайджану ряд обеспечительных мер
15:58 30/01/2023  |  Лента новостейАдвокат Лоуренс Мартин представил в Международном суде ООН истинные цели Азербайджана