Այսօր մենք Լեռնային Ղարաբաղում ականատես ենք ծանր հումանիտար ճգնաժամի. Արմեն Գեւորգյան 01/27/2023 12:56 | ԼՐԱՀՈՍ
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ, ԵԽԽՎ տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող Արմեն Գեւորգյանը հունվարի 26-ին ելույթ է ունեցել «Վեհաժողովի մոնիտորինգի ընթացակարգի առաջընթացը (2022 թ. հունվար-դեկտեմբեր)» թեմայով քննարկման ժամանակ:
«Տիկի՛ն նախագահող,
Ադրբեջանի կառավարությունը, ինչպես նաեւ այս Վեհաժողովում նրա ներկայացուցիչները ցանկանում են, որ մենք մոռանանք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին: Նրանք չեն ուզում, որ դուք օգտագործեք այս չճանաչված պետության անունը, չեն ուզում, որ դուք խոսեք 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում իր ագրեսիայի հետեւանքով մարդկային զոհերի մասին: Ավելին, Ադրբեջանը 2021 թվականի մայիսից օկուպացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքները, անցած սեպտեմբերին նոր եռօրյա ինտենսիվ ռազմական գործողություններ է սկսել Հայաստանի հարավում եւ այդ ժամանակից ի վեր հրաժարվել լքելու մեր հողերը, նույնիսկ ամրություններ է կառուցել:
Այսօր մենք Լեռնային Ղարաբաղում ականատես ենք ծանր հումանիտար ճգնաժամի: Ադրբեջանի կառավարությունը 46-օրյա պաշարում է սկսել Լեռնային Ղարաբաղում՝ զրկելով նրա ժողովրդին արժանապատիվ ապրելու, ազատ տեղաշարժվելու, սննդամթերքի, դեղորայքի եւ առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների ներմուծման իրավունքից:
Սա սոսկ մարդու իրավունքների խնդիր չէ, այլ՝ Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների պետական քաղաքականության դրսեւորում:
Կարծում եմ՝ Եվրոպան պետք է շարունակի իր ուշադրության կենտրոնում պահել Լեռնային Ղարաբաղը: Բավական տարօրինակ է, որ փաստահավաք նպատակներով տարածաշրջան ԵԽԽՎ մոնիտորինգի առաքելություն ուղարկելու որոշումը չի իրականացվում: Ի՞նչ է սա: Անտարբերությո՞ւն, թե՞ մեր կազմակերպության գործունեության խաթարում:
«Economist»-ի ժողովրդավարության ինդեքսում Ադրբեջանը բնորոշվում է որպես ավտորիտար պետություն: Այն 40 տարուց ավելի ղեկավարվել է միեւնույն ընտանիքի կողմից եւ վերջին 30 տարիների ընթացքում երեք պատերազմ է սկսել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ՝ սպանելով հազարավոր մարդկանց, ոչնչացնելով հայ ժողովրդի մշակութային եւ կրոնական ժառանգությունը: Այսօր այն հայերին ահաբեկում է Լաչինի միջանցքի պաշարման միջոցով: Հաշվի առնելով Ադրբեջանի ավտորիտար ու ահաբեկչական բնույթը` հնարավո՞ր է արդյոք Լեռնային Ղարաբաղը պատկերացնել նրա կազմում:
Ադրբեջանը տարիներ շարունակ մեր կազմակերպությունում շահարկել է հասարակական կարծիքը, մի բան, ինչն այժմ չեն կարողանում անել Եվրոպական խորհրդարանում, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում կամ ԵԱՀԿ-ում: Մենք պետք է մտորենք՝ ինչո՞ւ է այդպես:
Ուզում եմ նաեւ այս Վեհաժողովի ուշադրությունը հրավիրել այն փաստին, որ Ադրբեջանը 2022 թվականի վերջից սկսել է Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության ինքնակառավարման կարգավիճակի վերացման գործընթաց: Սա Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի ակնհայտ ոտնահարում է, որը պետք է կանխել: Ժամանակն է նաեւ, որ այս Վեհաժողովը շատ լրջորեն քննարկի այն պատվիրակությունների հավատարմագրերը չճանաչելու հարցը, որոնց կառավարությունները զբաղված են անդրսահմանային ուժի կիրառմամբ, կամ մարդու իրավունքների այլ լուրջ եւ կանոնավոր ոտնահարումներով՝ լինի դա իրենց տարածքում, թե դրանից դուրս»,- ասել է Արմեն Գեւորգյանը:

Армен Геворкян в ПАСЕ: учитывая авторитарный и террористический характер Азербайджана, можно ли представить Нагорный Карабах в его составе? 01/27/2023   13:58  |  Лента новостей
26 января в дебатах на тему “Ход процедуры мониторинга Ассамблеи (январь - декабрь 2022 г.)" выступил член делегации РА в ПАСЕ, основной докладчик по вопросам местных и региональных властей ПАСЕ А.Геворкян. Об этом сообщает пресс-служба парламента. В своем выступлении Армен Геворкян, в частности, отметил:
"Правительство Азербайджана, а также его представители в этой Ассамблее хотят, чтобы мы забыли о Нагорно-Карабахском конфликте. Они не хотят, чтобы вы использовали название этого непризнанного государства, не хотят, чтобы вы говорили о человеческих жертвах его агрессии в ходе 44-дневной войны 2020 года. Более того, Азербайджан с мая 2021 г. оккупировал суверенные территории Армении, в сентябре прошлого года начал новую трехдневную интенсивную военную операцию на юге Армении и с тех пор отказывался покидать наши земли, даже строил укрепления.
Сегодня мы наблюдаем тяжелый гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе. Правительство Азербайджана начало 46-дневную осаду Нагорного Карабаха, лишив его жителей права жить достойно, свободно передвигаться, ввозить продукты питания, лекарства и другие товары первой необходимости.
Это не сугубо вопрос прав человека, а проявление Азербайджаном государственной политики этнических чисток.
Полагаю, Европе следует и впредь уделять внимание Нагорному Карабаху. Довольно странно, что решение об отправке в регион мониторинговой миссии ПАСЕ для установления фактов не выполняется. Что это? Равнодушие или провал деятельности нашей организации?
“Economist” в индексе демократии характеризует Азербайджан как авторитарное государство. Более 40 лет им управляет одна семья, и за последние 30 лет он развязал три войны против армян Нагорного Карабаха, убив тысячи людей, уничтожив культурно-религиозное наследие армянского народа. Сегодня он терроризирует армян путем осады Лачинского коридора. Учитывая авторитарный и террористический характер Азербайджана, можно ли представить Нагорный Карабах в его составе?
Годами Азербайджан манипулировал общественным мнением в нашей организации, на что сейчас не способны ни в Европарламенте, ни в Совете Безопасности ООН или ОБСЕ. Мы должны задуматься, почему это так?
Также хочу обратить внимание этой Ассамблеи на факт: с конца 2022 г. в Азербайджане запущен процесс ликвидации статуса самоуправления Нахичеванской Автономной Республики. Это явное нарушение Европейской хартии местного самоуправления, которое следует пресечь. На этой Ассамблее также пора весьма серьезно обсудить вопрос о непризнании аккредитации делегаций, чьи правительства причастны к трансграничному применению силы или другим серьезным и систематическим нарушениям прав человека, будь то на их территории или за ее пределами”.