Հայ-ադրբեջանական խնդրի կարգավորումը խիստ կարևոր է ԱՄՆ պետքարտուղարի համար. Վեդանտ Պատել 01/27/2023   11:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ-ը հավատարիմ է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության բանակցություններին և ողջունում է գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրոպական Միության ջանքերն՝ ուղղված տարածաշրջանում վստահություն ձևավորելուն և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկխոսության համար նպաստավոր միջավայր ապահովելուն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի տեղակալ Վեդանտ Պատելը լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում:
«Մենք շարունակում ենք սերտորեն համագործակցել անմիջականորեն մեր գործընկերների հետ, ինչպես նաև տարածաշրջանի գործընկերների հետ, երբ դա արդյունավետ է», - ասել է Պատելը:
Լրագրողն ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցչին խնդրել է մեկնաբանել Ռուսաստանի արտգործնախարարության հայտարարությունը Հայաստանում քաղաքացիական դիտորդական առաքելություն տեղակայելու Եվրամիության որոշման առնչությամբ:
«Ինչ վերաբերում է, մասնավորապես, Ռուսաստանի դերին, ԱՄՆ-ը ներգրավված չէր 2020 թ.-ի նոյեմբերին Ռուսաստանի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված հրադադարում, որի արդյունքում ռուս խաղաղապահներ տեղակայվեցին, ուստի ես լրացուցիչ ոչինչ չեմ կարող ասել այդ հարցի շուրջ: Բայց, իհարկե, ինչպես գիտեք, սա խիստ կարևոր է պետքարտուղարի համար՝ մի բան, որի վրա նա մեծ ուշադրություն է դարձրել և որում խորապես ներգրավված է եղել», - եզրափակել է Պատելը:
23:33 26/01/2023  |  Միջազգային լրահոսՊենտագոնը խոստովանել Է ԱՄՆ պահեստներում Abrams տանկերի բացակայության փաստը
20:30 26/01/2023  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն վիզային պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանի ԶՈՒ 531 ներկայացուցչի նկատմամբ
11:08 26/01/2023Ադրբեջանը պարբերաբար կիրառում է գազային ճնշման մեթոդը, ինչն անընդունելի է. Փաշինյան (տեսանյութ)
22:40 25/01/2023  |  Միջազգային լրահոսՊատժամիջոցների պատճառով Ռուսաստանը չի կարողանում պարարտանյութ ուղարկել Սիրիա

Вопрос урегулирования армяно-азербайджанской проблемы крайне важен для госсекретаря США - Госдеп 01/27/2023   11:19  |  Лента новостей
Соединенные Штаты привержены армяно-азербайджанским мирным переговорам и приветствуют усилия партнеров, в том числе и Европейского Союза, по укреплению доверия в регионе и созданию условий, благоприятствующих прямому диалогу между Арменией и Азербайджаном. Об этом, как передает «Арменпресс», на брифинге заявил заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель.
«Мы продолжаем напрямую, тесно сотрудничать с нашими партнерами, а также с партнерами в регионе, когда это имеет эффективность», - сказал Патель.
Представителя Госдепартамента США попросили прокомментировать заявление МИД России относительно решения Евросоюза разместить в Армении гражданскую наблюдательную миссию.
«Что касается роли России, в частности того, что США не участвовали в прекращении огня между Арменией и Азербайджаном 9 ноября 2020 г., это было при посредничестве России, в результате там были развернуты российские миротворческие силы, следовательно, я ничего не могу добавить по этому вопросу. Но, конечно, вы знаете, что это очень важно для госсекретаря, он сосредоточен на этом и глубоко вовлечен», - заключил Ведант Патель.
11:39 24/01/2023  |  Лента новостейГлава МИД Армении - бельгийской коллеге: деструктивизм Азербайджана препятствует установлению безопасности и стабильности в регионе