ՄԱԿ անտարբերությունը 120 հազար մարդուն արգելափակելու առնչությամբ ազդակ կդառնա այն մասին, որ այս կառույցը մի կողմ է նետել իր գոյության իմաստը․ Զոհրաբ Մնացականյանի հոդվածը Newsweek-ում 01/27/2023   14:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի նախկին արտգործնախարար, Միավորված ազգերի կազմակերպությունում (ՄԱԿ) 2014-2018թթ․ Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Զոհրաբ Մնացականյանը հոդված է հրապարակել «Newsweek» պարբերականում՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին ու արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը և այս հարցում ՄԱԿ-ի անբավարար արձագանքին։
«Արմենպրես»—ը ներկայացնում է «Որքան օգտակար է ՄԱԿ-ը, եթե այն չի պաշտպանում իր հիմնարար սկզբունքները» խորագիրը կրող հոդվածը՝ մասնակի կրճատումներով․
«Միավորված ազգերի կազմակերպությունը, որն իր հիմնադրման պահին ներառում էր 51 անկախ պետություն, այժմ վերածվել է 193 անդամ միավորող կառույցի, ինչը մեծ քայլ է ինքնորոշման համար: Սակայն երբեմն այն, իր կաթվածահարության և անգործության պատճառով, ակամա վավերացրել է էթնիկ փոքրամասնություններին հալածող ավտորիտար պետությունները:
Այս պահին հենց դա է տեղի ունենում Լեռնային Ղարաբաղում, որը հայ բնակչության կողմից կոչվում է Արցախ: ՄԱԿ անտարբերությունը մոտ մեկ ամիս 120 հազար մարդուն արգելափակելու առնչությամբ ազդակ կդառնա այն մասին, որ այս կառույցը մի կողմ է նետել իր գոյության իմաստը:
Ի վերջո, ՄԱԿ-ի հիմնարար նպատակն է աջակցել բոլոր ժողովուրդների՝ իրենց կամքը խաղաղ պայմաններում արտահայտելու իրավունքին։ Շատ բազմէթնիկ ազգեր հենց այդպես էլ արել են՝ ապրելով ներդաշնակության և ժողովրդավարության մեջ: Սակայն մյուսները, հաճախ հենվելով «պատմության» խեղված տարբերակների վրա, կառուցել են խտրականության, անհանդուրժողականության և բռնության միջավայր: Եթե ՄԱԿ-ը լուրջ է վերաբերում ազատությունը խթանելու և բռնությունը կանխելու իր պարտականությանը, ապա այն չի կարող թույլ տալ ճնշել ազատությունը միայն այն պատճառով, որ դա տեղի է ունենում անդամ պետության սահմաններում:
1990-ականներին և 2000-ականների սկզբին Սերբիայից Սլոբոդան Միլոշևիչը, Ինդոնեզիայից Բ.Ջ. Հաբիբին և Սուդանից Օմար ալ-Բաշիրը բոլորն օգտագործել են իրենց երկրների՝ ՄԱԿ-ում ինքնիշխան պետության կարգավիճակը, այսպես կոչված, «ինքնիշխանության հաստ վարագույրը»՝ անպատիժ գործելու համար:
Այս առաջնորդները հակադարձում էին ապացուցված փաստերին՝ հավաստիացնելով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին և միջազգային հանրությանը, որ իրենց երկրներում ամեն ինչ լավ է: Գործողությունները կանխարգելելու նպատակով նրանք առաջ քաշեցին նեղ շահեր՝ այդպիսով մանիպուլացնելով ՄԱԿ անդամ պետություններին, այդ թվում՝ Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամներին: Մյուսները հետևեցին նրանց օրինակին։ Նման բռնակալների համար ՄԱԿ-ը երբեմն ծառայել է որպես ակամա վահան մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների համար: Կոսովոյի, Արևելյան Թիմորի և Դարֆուրի ժողովուրդների համար, ի թիվս այլոց, դա հանգեցրեց զանգվածային ողբերգության:
Տասնամյակներ շարունակ Արցախի ժողովուրդը պայքարել է ազատության համար՝ ընդդեմ Ադրբեջանի բռնապետության, որն իր տանիքի ներքո մարդու իրավունքների ոտնահարման և ճնշումների ապշեցուցիչ ցուցանիշներ ունի: Միևնույն ժամանակ, Արցախը ցուցադրել է ժողովրդավարական ձևով ինքնակառավարվելու կարողություն՝ մարդկանց իրավունքների և ազատությունների նկատմամբ լիակատար հարգանքով:
Բաքվի ավտոկրատներն արձագանքեցին՝ պարբերաբար մանիպուլացնելով ինչպես ՄԱԿ-ի անդամներին միջազգային մակարդակով, այնպես էլ՝ իրենց սեփական ժողովրդին՝ երկրի ներսից: Նրանք քարոզչությունն օգտագործել են հայերի՝ որպես թշնամու կերպարը ստեղծելու համար՝ այդպիսով հանգեցնելով միջազգային անգործության և նույնիսկ որոշակի աջակցության իրենց տոտալիտար ռեժիմին:
2020 թվականին Արցախի դեմ ագրեսիայի վերսկսումից ի վեր հազարավոր հայեր սպանվել և խեղվել են, իսկ տասնյակ հազարները՝ բռնի տեղահանվել։ Այժմ՝ դեկտեմբերի 12-ից մինչ օրս, Արցախը շրջափակված է։ Կանայք, երեխաները և տարեցները հայտնվել են թակարդում՝ առանց սննդի, դեղորայքի և այլ հիմնական պարագաների այս սառնամանիքին։ Տեղի են ունեցել գազի և էլեկտրաէներգիայի ընդհատումներ: Այս ամենը հանգեցրել է իրական հումանիտար ճգնաժամի։
Ադրբեջանի մոտ անպատժելիության զգացումը և դրա հետևանք հանդիսացող ռազմական գործողությունները, որոնք արձանագրվել են նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից, հավանական շատ ավելի վատ զարգացման նախադրյալներ են: Վտանգներն ավելի են մեծանում Արցախում միջազգային աչքի ու ականջի բացակայության պայմաններում։ Ցեղասպանության կանխարգելման ցանցը զգուշացրել է, որ դա «էթնիկ զտումների և հայերին Արցախից դուրս մղելու» փորձ է։
Դեռևս 1990-ականներին ՄԱԿ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Քոֆի Անանը դրսևորեց խիզախություն և վճռականություն՝ ուժով համոզելով միջազգային հանրությանը վճռականորեն գործելու ծայրահեղ տառապանքի և բռնության պայմաններում: Նա պնդել է մարդկային անվտանգության և ժողովրդի պաշտպանության գերակայությունը, ում անունից էլ գրվել է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը։
«Ինքնիշխանության խիստ ավանդական պատկերացումներն այլևս չեն կարող լիարժեքորեն արձագանքել ամենուրեք ժողովուրդների՝ իրենց հիմնարար ազատություններին հասնելու ձգտումներին», - 1999 թվականի սեպտեմբերին ասել է նա ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում:
Այդ ժամանակից ի վեր ՄԱԿ-ը վերափոխվել է՝ ստեղծելով պաշտպանության և կանխարգելման հնարավորությունների մշակված համակարգ՝ վաղ նախազգուշացումից և գործողություններից մինչև կանխարգելիչ դիվանագիտություն, խաղաղության հաստատում և խաղաղապահություն: Հայաստանը հետևողականորեն նպաստել է այդ նախաձեռնությանը, մասնավորապես՝ ցեղասպանության կանխարգելման ջանքերին:
Արցախում վատթարացող իրադրությունը վերահաս հումանիտար աղետի և բռնության վաղ նախազգուշացման դասական օրինակ է: Եթե արձագանքման քայլեր չձեռնարկվեն, ապա որն է ՄԱԿ բարեփոխման իմաստը: «Both-sidesism»-ը՝ կեղծ, սակայն երկու կողմերին դիվանագիտորեն մեղադրող դիրքորոշումը, և նեղ ու հակասական շահերի խառնաշփոթը ոչինչ չեն անում Արցախի ժողովրդի համար: Ավելին, դրանք սարսափելի ուղերձ են ուղարկում մարդկանց ամենուր և կանաչ լույս են տալիս բռնակալներին:
Որպես ՄԱԿ-ում Հայաստանի նախկին դեսպան՝ ես ցավում եմ տեղի ունեցող իրադարձությունների, ինչպես նաև մտահոգված եմ կազմակերպության վստահելիության և ապագայի առնչությամբ:
Եկել է ՄԱԿ-ի առաջնորդության ժամանակը, այլապես տուժածները կգան այն եզրակացության, որ կառույցի հանձնառությունները սին են: Նման դավաճանությունը, բարբարոսությանը հետ նմանօրինակ համակերպումը վրդովեցուցիչ կլինի: Արցախի ժողովուրդն արժանի է նույն ինքնորոշման և պառակտումներից ազատ կյանքի, ինչ բոլորս։
ՄԱԿ-ը պետք է սա հասկանա, քանի դեռ ուշ չէ»:
13:29 11/01/2023  |  ՄեկնաբանությունԱրցախի շրջափակումը ՄԱԿ-ի համար պետք է որ ձախողված պաշտպանության մասին հիշողություններ արթնացնի. Զոհրաբ Մնացականյան
14:42 02/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲելառուսը ՀԱՊԿ-ն բացահայտորեն վերածում է Ադրբեջանի հավաքական անվտանգության կազմակերպության. Զոհրաբ Մնացականյանի դիտարկումները
21:50 02/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք գործ ունենք վայրենիների հետ․ Զոհրաբ Մնացականյան
09:46 28/09/2022  |  ՄամուլԶոհրաբ Մնացականյանը նոր աշխատանք ունի. «Հրապարակ»
16:23 26/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎատ և անտեղի. Զոհրաբ Մնացականյանը անդրադարձել է Բելառուսի ԱԳ նախարարի՝ Փելոսիի այցի վերաբերյալ քննադատությանը
18:57 22/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի մեթոդներից մեկը խաղաղության համաձայնագրի պնդումն է՝ իր տարածքային ամբողջականության անվերապահ ճանաչմամբ, որում «Լեռնային Ղարաբաղը գոյություն չունի», սա ամենավտանգավորն է․ Զոհրաբ Մնացականյան
12:59 14/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին տարածաշրջան գործուղելու որոշումը դատարկ որոշում էր.Զոհրաբ Մնացականյան

Насколько полезна ООН, если она не защищает свои основополагающие принципы: статья экс-главы МИД Армении в Newsweek 01/27/2023   14:57  |  Лента новостей
Бывший министр иностранных дел Армении, постоянный представитель Армении в Организации Объединенных Наций (ООН) в 2014-2018 гг. Зограб Мнацаканян опубликовал в еженедельном новостном журнале «Newsweek» статью о блокаде Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и с внешним миром, Лачинского коридора, и о недостаточной реакции ООН в этом вопросе.
Sтатью Зограба Мнацаканяна «Насколько полезна Организация Объединенных Наций, если она не защищает свои основополагающие принципы» с некоторыми сокращениями приводит ниже агентство «Арменпресс»:
«Организация Объединенных Наций, в состав которой на момент основания входило 51 независимое государство, сейчас превратилась в орган, объединяющий 193 члена, что является большим шагом на пути к самоопределению. Но временами она своей парализованностью и бездействием невольно содействовала авторитарным государствам, преследующим этнические меньшинства.
В данный момент именно это и происходит в Нагорном Карабахе, который армянское население называет Арцахом. Равнодушие ООН к блокаде 120 000 человек уже больше месяца - сигнал о том, что эта организация отбросила в сторону смысл своего существования.
В конце концов, основная цель Организации Объединенных Наций состоит в том, чтобы поддерживать право всех народов выражать свою волю в мирных условиях. Многие многоэтнические страны так и поступали, живя в согласии и демократии. Но другие, часто обращаясь к искаженной версии своей «истории», создавали среду дискриминации, нетерпимости и насилия. Если ООН серьезно относится к своему долгу по продвижению свободы и предотвращению насилия, она не может допустить подавления свободы лишь потому, что это происходит в пределах государства-члена.
В 1990-х и в начале 2000-х Слободан Милошевич из Сербии, Б. Дж. Хабиби из Индонезии и суданский лидер Омар аль-Башир использовали в Организации Объединенных Наций статус своих стран как суверенных государств, так называемую «плотную завесу суверенитета», чтобы действовать безнаказанно.
Эти лидеры не принимали доказанные факты, уверяя Генерального секретаря ООН и международное сообщество, что в их странах все в порядке. Они продвигали свои узкие интересы, чтобы предотвратить действия, тем самым манипулируя государствами-членами ООН, в том числе и пятью постоянными членами Совета Безопасности. Другие следовали их примеру. Для таких тиранов ООН иногда служила невольным щитом от грубых нарушений прав человека. Для народов Косово, Восточного Тимора и Дарфура это обернулось массовой трагедией.
На протяжении десятилетий народ Арцаха боролся за свою свободу от диктатуры Азербайджана, который имеет ошеломляющий послужной список нарушений прав человека и угнетения под своей крышей. В то же время Арцах продемонстрировал способность к демократическому управлению при полном уважении прав и свобод людей.
В ответ бакинские автократы регулярно манипулировали как членами ООН на международном уровне, так и собственным народом внутри страны. Они использовали пропаганду, чтобы представить армян врагами, что привело к бездействию международного сообщества и даже к некоторой поддержке их тоталитарного режима.
С момента возобновления агрессии против Арцаха в 2020 году тысячи армян были убиты и покалечены, десятки тысяч были насильственно перемещены. Сейчас, с 12 декабря по сегодняшний день, Арцах находится в осаде. Женщины, дети и пожилые люди в эту холодную погоду оказались в ловушке, без еды, лекарств и других предметов первой необходимости. Есть перебои с газом и электричеством. Все это привело к настоящему гуманитарному кризису.
Ощущение безнаказанности Азербайджана и вызванные этим боевые действия, которые были зафиксированы и Международным судом ООН, вероятно, являются предвестниками гораздо худших событий. Опасность возрастает из-за отсутствия в Арцахе международных глаз и ушей. Сеть предотвращения геноцида предупредила, что это попытка «этнической чистки и вытеснения армян из Арцаха».
Еще в 1990-х годах бывший генеральный секретарь ООН Кофи Аннан демонстрировал мужество и решимость, настойчиво убеждая международное сообщество действовать решительно перед лицом крайних страданий и насилия. Он настаивал на верховенстве человеческой безопасности и защиты народа, от имени которого и был написан Устав ООН.
«Строго традиционные представления о суверенитете уже не могут в полной мере реагировать на стремление народов достичь своих основных свобод», - заявил Генеральной Ассамблее ООН в сентябре 1999 года.
С тех пор ООН претерпела изменения, создав сложную систему оборонных и превентивных возможностей, от раннего предупреждения и действий до превентивной дипломатии, миростроительства и поддержания мира. Армения последовательно вносит свой вклад в эту инициативу, особенно в усилия по предотвращению геноцида.
Ухудшение ситуации в Арцахе - классический пример раннего предупреждения о надвигающейся гуманитарной катастрофе и насилии. Какой смысл реформировать ООН, если не предпринимаются ответные шаги? «Both-sidesism» - ложная, но дипломатично обвиняющая позиция обеих сторон, смешение узких и противоречивых интересов ничего не дают народу Арцаха. Более того, она посылает людям ужасный сигнал и дает зеленый свет тиранам.
Как бывший посол Армении в ООН, я сожалею о происходящих событиях, а также обеспокоен авторитетом и будущим этой организации.
Пришло время лидерства ООН, иначе жертвы придут к выводу, что обязательства организации бесперспективны. Такое предательство, такое попустительство варварству было бы возмутительно. Народ Арцаха достоин того же самоопределения и свободной от расколов жизни, как и все мы.