Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով 500 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրները լուծելու հնարավորությունից 01/25/2023 17:06 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի հանրապետության օպերատիվ շտաբը հրապարակել է բլոկադայի 45-րդ օրվա թարմացված տվյալները։ Ըստ այդմ՝ 11 երեխա գտնվում է մանկական հիվանդանոցի նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում,
10 չափահաս բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
«Արդեն 164 երեխա ծնվել է շրջափակման մեջ:
ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով 500 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից։
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 46 հիվանդ՝ համապատասխան բուժում ստանալու համար։
Ստեղծված տնտեսական բարդ իրավիճակի պատճառով նախնականորեն առնվազն 4,700 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը։
Ավելի քան 17,600 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը»-նշված է օպերատիվ շտաբի տարածած հաղորդագրության մեջ:

45-й день блокады Арцаха: 500 граждан лишились возможности прооперироваться из-за перекрытия Азербайджаном Лачинского коридора 01/25/2023   17:40  |  Лента новостей
11 детей находятся в отделении для новорожденных и реанимационном отделении детской больницы. Об этом говорится в ежедневном бюллетене правительства Республики Арцах по состоянию на 24 января текущего года.
10 взрослых пациентов находятся в реанимационном отделении, состояние троих из них оценивается как крайне тяжелое. 500 граждан были лишены возможности прооперироваться из-за прекращения плановых операций во всех подведомственных минздраву Республики Арцах медучреждениях
При содействии МККК 46 пациентов до сегодняшнего дня были доставлены из Арцаха в Армению для оказания им необходимой медпомощи.
4.700 человек лишись работы.
"Более чем 17.600 тонн товаров первой необходимости могло быть доставлено в Арцах в условиях отсутствия блокады. Между тем в настоящее время усилиями МККК и МК РФ доставляется лишь незначительная их часть", - говорится в сообщении.
Инфоштаб Арцаха сообщает, что в период блокады на свет появились 164 ребенка.
10:51 25/01/2023  |  Лента новостейСША призывают к восстановлению передвижения по Лачинскому коридору, включая коммерческие и частные поездки