Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Կատարի ներդրումային գործակալության տնօրենին 01/24/2023   17:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կատարի Պետություն աշխատանքային այցի շրջանակում հունվարի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Կատարի Պետության ներդրումային գործակալության տնօրեն Մանսուր Իբրահիմ Ալ-Մահմուդին: Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի տարբեր ոլորտներում ներդրումներ իրականացնելու հնարավորությունները: Հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտների շարքում առանձնացվել են տուրիզմը, ՏՏ ոլորտը, մշակութային փոխգործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ մեր երկիրը ողջունում է զարգացող ոլորտներում ներդրումային համագործակցության առաջարկները եւ հավելել, որ դրանց իրականացման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում:
Հանդիպմանը քննարկվել են ներդրումների ներգրավման համար իրականացված օրենսդրական եւ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները: Ներդրումային գործակալության տնօրենը գործընկերներին է ներկայացրել առաջիկա ծրագրերի վերաբերյալ համառոտ տեղեկատվություն: Նրա խոսքով Հայաստանը ներդրումային քաղաքականության առումով հուսալի գործընկեր է: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հետագա համագործակցության օրակարգի մշակման համար:
16:20 18/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդունել է Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
16:42 17/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը Լաչինի ճգնաժամի վերաբերյալ պաշտոնական նամակով դիմել է 30-ից ավելի երկրների խորհրդարանների ղեկավարների

Армения является надежным партнером: Симонян и директор инвестагентства Катара обсудили дальнейшее сотрудничество 01/24/2023   17:52  |  Лента новостей
Возглавляемая председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном делегация 24 января встретилась с директором инвестиционного агентства Государства Катар Мансуром Ибрагимом аль-Махмудом. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Встреча прошла в рамках рабочего визита в Государство Катар. На встрече обсуждались возможности инвестирования в различные отрасли Армении.
В ряду интересующих сфер выделены туризм, IT-сфера, культурное взаимодействие.
Председатель НС отметил, что наша страна приветствует предложения об инвестиционном сотрудничестве в развивающихся сферах, добавив, что ведется работа по их реализации.
На встрече обсуждались проводимые для привлечения инвестиций законодательные и институциональные реформы. Директор инвестиционного агентства представил партнерам краткую информацию о предстоящих программах. По его словам, Армения является надежным партнером в плане инвестиционной политики. Достигнута договоренность о разработке повестки дальнейшего сотрудничества.