Վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող զինծառայողների վիճակը շարունակում է մնալ կայուն ծանր. ԱՆ խոսնակ 01/24/2023 13:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում կացարանում բռնկված հրդեհի հետևանքով այրվածքներ ստացած երեք զինծառայողների առողջական վիճակում դրական դինամիկա ունենք: Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ Ան մամուլի խոսնակ Հռիփսիմե Խաչատրյանը:
«Զինծառայողներից 2-ը շարունակում են բուժումը վերակենդանացման բաժանմունքում, երրորդն էլ իսկզբանե հիվանդասենյակում է: Ամեն բան արվում է յուրաքանչյուրին անհրաժեշտ բուժօգնությունն ու միջամտությունները ժամանակին, գրագետ, ճիշտ ձևով իրականացնելու համար: Դրա շնորհիվ է, որ այս կարճ ժամանակահատվածում վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող երկու տղաների մոտ դրական տեղաշարժ ունենք»,- ասաց Խաչատրյանը:
Ան խոսնակի փոխանցմամբ՝ թեև տղաների գիտակցությունը տեղն է, բայց անհանգստացնել չի թույլատրվում: Խաչատրյանի գնահատմամբ՝ զինծառայողների վիճակը շարունակում է մնալ կայուն ծանր:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 19-ին՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում, դեռևս չպարզված հանգամանքներում` Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում բռնկված հրդեհի հետևանքով զոհվել է 15 զինծառայող, եւս 3 հոգի տարբեր աստիճանի այրվածքներով տեղափոխվել հիվանդանոց, նրանց վիճակը գնահատվում է ծանր։ Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, այն է՝ շրջապատի համար վտանգ ներկայացնող նյութերի հետ վարվելու կանոնների խախտում, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու և ավելի անձի մահ։ Քրեական վարույթի շրջանակներում որոշումներ են կայացվել տուժող ճանաչելու մասին։

В Минздраве Армении рассказали о состоянии военнослужащих, пострадавших при пожаре в Гегаркунике 01/24/2023   13:56  |  Лента новостей
В состоянии трех военнослужащих, получивших ожоги в результате произошедшего 19 января пожара в казарме инженерно-снайперской роты, дислоцированной в селе Азат Гегаркуникской области РА, наблюдается положительная динамика. Об этом "ФактИнфо" сообщила пресс-секретарь министерства здравоохранения Армении Рипсиме Хачатрян.
"Двое военнослужащих продолжают лечение в отделении реанимации, а третий с самого начала находился в палате. Делается все для оказания необходимой помощи и проведения своевременного грамотного вмешательства. Именно благодаря этому за этот короткий период у двух находящихся в реанимации ребят наметилась положительная динамика", - сказала Хачатрян.
По словам пресс-секретаря Минздрава, хотя ребята в сознании, их нельзя беспокоить. По оценке Хачатрян, состояние военнослужащих по-прежнему остается стабильно тяжелым.
В  результате пожара погибли 15 военнослужащих срочной службы, еще трое с ожогами разной степени тяжести были доставлены в больницу, их состояние оценивается как тяжелое.
На заседании правительства 20 января Никол Пашинян озвучил предварительную версию случившегося, согласно которой пожар вспыхнул при розжиге печи с помощью автобензина, которая впоследствии была отражена и в сообщении СК.
Командир взвода, однако, выразил сомнение по поводу упомянутой версии, отметив, что 18 января вечером он не видел бензина в помещении. Еще один военнослужащий сообщил, что печь растапливают утром и исключил розжиг в полночь, когда уже спят, тем более при помощи бензина.