Արարատ Միրզոյանը Բրյուսելում հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևի հետ 01/24/2023 17:46 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 24-ին աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևի հետ։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն անհապաղ և համաձայն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների պետք է վերականգնի Լաչինի միջանցքի բնականոն գործունեությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը վերաբերող հարցեր։ Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում մշտադիտարկման առաքելության տեղակայման վերաբերյալ ԵՄ խորհրդի նախօրեին կայացված որոշումը։

Азербайджан должен немедленно восстановить нормальное функционирование Лачинского коридора - глава МИД Армении 01/24/2023 18:05 | Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Брюсселе министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян 24 января встретился с постоянным докладчиком Европейского парламента по вопросам Армении Андреем Ковачевым. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Стороны коснулись ситуации, сложившейся в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Арарат Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан должен немедленно и в соответствии с положениями трехстороннего заявления от 9 ноября восстановить нормальное функционирование Лачинского коридора.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся партнерства Армения-ЕС. В этом контексте Арарат Мирзоян высоко оценил принятое накануне решение Совета ЕС о размещении мониторинговой миссии в Армении.