Քրիստինե Գրիգորյանը կրկնել է նախորդ օրը Ազգային ժողով ներկայացված հրաժարականը 01/24/2023 12:15 | Մեկնաբանություն
Այսօր հունվարի 24-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը կրկնել է նախորդ օրը ՀՀ Ազգային ժողով ներկայացված հրաժարականը։ Այս մասին հայտնում են ՄԻՊ աշխատակազմից։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ հրաժարականի դեպքում Պաշտպանի լիազորությունները դադարում են, եթե Պաշտպանի կողմից հրաժարականի դիմումը ներկայացնելուց ոչ ուշ, քան մեկ շաբաթվա ընթացքում կրկին հրաժարականի դիմում է ներկայացվում։ Առաջին դիմումը Ազգային ժողով է ներկայացվել սույն թվականի հունվարի 23-ին։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ հրաժարականի հիմքով Պաշտպանի լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցման դեպքում Պաշտպանը հրապարակում և Ազգային ժողով է ներկայացնում իր հերթական տարեկան հաղորդումը ներկայացվելուց հետո մինչև հրաժարականի դիմում ներկայացնելն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված գործունեության վերաբերյալ ամփոփ հաղորդում: Պաշտպանը գործունեության վերաբերյալ ամփոփ հաղորդումը, որը ներկայացվել է Ազգային ժողով, հասանելի է այստեղ՝ https://ombuds.am/.../788e66cfe59315e33f79d34163ef1667.pdf
Ամփոփ հաղորդման մեջ ներառել ոչ միայն Պաշտպանի գործունեության մասին տեղեկությունները, այլև հաստատության 2022թ.-ի Տարեկան հաղորդման մեջ ներկայացվելիք վերլուծություններն ու առաջարկությունները։

Кристине Григорян покидает пост омбудсмена Армении 01/24/2023   12:29  |  Лента новостей
Защитник прав человека(омбудсмен) Кристине Григорян сегодня, 24 января, представила в НС второе прошение об отставке. Об этом сообщили в аппарате Омбудсмена.
в случае отставки полномочия Защитника прекращаются, если не позднее чем в течение недели после представления заявления об отставке Защитником вновь представляется заявление об отставке. Первое заявление об отставке было подано 23 января текущего года.
Согласно закону РА О Защитнике прав человека», в случае досрочного прекращения полномочий Защитника по основанию отставки Защитник опубликовывает и представляет в Национальное Собрание краткое сообщение о деятельности, осуществленной в период с представления своего очередного годового сообщения до представления заявления об отставке. Краткое сообщение о деятельность Омбудсмена, представленное в НС, доступно по следующей ссылке: https://ombuds.am/.../788e66cfe59315e33f79d34163ef1667.pdf
Согласно муссируемым в прессе сведениям, Кристине Григорян покидает пост в связи с переходом на работу в Высший судебный совет.