Մևլուդ Իշիկ. Ղուլյանը շարունակում է Արցախի միջանցքը փակած «բնապահպանների» դիմակազերծումը 01/23/2023 15:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Մեսխեթցի թուրքերը, որոնք հայտնի են նաև «ահիսկա» կամ «ահըսկա» թուրքեր անունով, սկսել են ակտիվ կերպով զբաղվել Արցախի ֆլորայի ու ֆաունայի «պաշտպանությամբ»։
Փաստը ֆիքսել ու բարձրաձայնել է արցախցի օգտատեր Ալեն Ղուլյանը, որն ուշի ուշով հետևում ու դիմակազերծում է Հայաստանն Արցախին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը փակած «բնապահպաններին»։
Այս անգամ արցախցիների նկատմամբ իրականցվող հանցագործության վայրում է Մևլուդ Իշիկը, որը մեսխեթցի թուրքերի «Վեթեն» հասարակական միավորման փոխնախագահն է, ինչպես նաև ահիսկա թուրքերի միջազգային միության տնօրենների խորհրդի անդամ է։
Ղուլյանը գրում է, որ մեսխեթցի թուրքերը 1989-1991 թվականներին Ուզբեկստանի Ֆերգանա հովտից բերվել ու վերաբնակեցվել են «Խոջալուում» ուզբեկների և ահիսկա թուրքերի ազգամիջյան հակամարտությունից՝ «Ֆերգանայի ջարդերից» հետո՝ որպես Արցախի թուրքացման Ադրբեջանի քաղաքականության մի մաս։
«Իսկ թե ինչ եղավ հետո, բոլորը գիտեն։ Նրանց թողեցին բախտի քմահաճույքին` ենթարկելով մահացու վտանգի և դարձնելով Ադրբեջանում տեղի ունեցող քաղաքական խաղերի զոհը։ Երևում է, մեսխեթցի թուրքերին կրկին խոստացել են վերաբնակեցնել Խոջալուում»,-գրում է Ղուլյանը։

На месте преступления появился некий Мевлуд Ишик: Ален Гулян продолжает разоблачать азербайджанских псевдоэкологов 01/23/2023   15:33  |  Лента новостей
Пользователь из Арцаха Ален Гулян продолжает разоблачать псевдоэкологов, перекрывших единственную дорогу, связывающую Республику Арцах с Арменией и внешним миром.
"Турки-месхетинцы (ахыска) в "Ходжалы" были переселены из Ферганской долины Узбекистана в 1989—1991 годах, после так называемых "ферганских погромов" (межэтнический конфликт между узбеками и ахыска), в рамках политики Азербайджана по тюркизации Арцаха..А что было потом, знают все..Их бросили на произвол судьбы, подвергнув смертельной опасности и они стали жертвой происходивших в Азербайджане политических игр.. Туркам-месхетинцам, видимо, снова обещали переселить в "Ходжалы", раз стали активно заниматься "защитой" флоры и фауны на территории Карабаха..", - пишет Гулян.
Он сообщил, что на месте преступления появился некий Мевлуд Ишик - заместитель председателя общественного объединения турков-ахыска «Ветен» (ATVİB), он же член совета директоров Всемирного союза турок-ахыска (DATÜB).