Գլխավոր դատախազը պահանջում է անձեռնմխելիությունից զրկել Արմեն Չարչյանին. միջնորդագիր է ներկայացվել ԱԺ 01/23/2023   12:50  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 108-րդ հոդվածի 1-ին կետի, 2023 թվականի հունվարի 23-ին ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին է ներկայացրել ԱԺ պատգամավոր Ա.Չ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիր: Ըստ նույն կետի պահանջի՝ միջնորդագրին կցվել է նաև պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Ա.Չ.-ն, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթում քննված քրեական գործով, որպես փորձագետ ընդգրկված լինելով Ա.Ս.-ին ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների համար առաջադրված մեղադրանքների առնչությամբ նշանակված կրկնակի հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննության հանձնաժողովի կազմում, 2017 թվականի փետրվարի 8-ին ստորագրել է կրկնակի դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննության ակնհայտ կեղծ եզրակացությունը:
ՀՀ Սահմանադրության 96-րդ հոդվածի համաձայն՝ պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում կարող է հարուցվել միայն Ազգային ժողովի համաձայնությամբ:
18:16 08/06/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԱրմեն Չարչյանի գործով ապացույցների անթույլատրելիության հարցին դատարանը կանդրադառա վերջնական դատական ակտում
16:38 08/06/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԱրմեն Չարչյանի գործով ապացույցներն անթույլատրելի ճանաչելու մասին միջնորդություն ներկայացվեց
15:13 08/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի գործով հետազոտվում են ապացույցները. ուղիղ
13:51 10/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի որոշման ապօրինությունը հաստատում է ՍԴ-ն. Արմեն Չարչյանին ապօրինի կալանավորելու համար հանցագործության մասին հաղորդում կներկայացվի
09:55 09/02/2022  |  ՄամուլԱրմեն Չարչյանն իր «կլիչկան» է ունեցել գաղութում. «Հրապարակ»
12:45 08/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵս իմ վիրահատարանի գահից իջել եմ, նստել եմ այս հասարակ կարմիր աթոռներին, որպեսզի բարեկեցիկ երկիր կառուցենք. Արմեն Չարչյան

Генпрокурор Армении обратилась в парламент за согласием на начало уголовного преследования депутата Армена Чарчяна 01/23/2023   13:38  |  Лента новостей
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян 23 января представила спикеру Национального Собрания РА Алену Симоняну ходатайство o даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата парламента РА от фракции "Армения" А.Ч. Об этом, как "ФактИнфо" стало известно из сообщения Генпрокуратуры РА.
Подача ходатайства была осуществлена в соответствии с пунктом 1 части 108 конституционного закона "Регламент Национального Собрания".
Согласно требованию того же пункта, к ходатайству прилагается проект решение Национального Собрания о даче согласия на возбуждении уголовного преследования в отношении депутата.
Согласно полученным в рамках уголовного производства фактическим данным,  А.Ч.. в качестве эксперта был включен в состав комиссии по повторной комиссионной судебно- медицинской экспертизе, назначенной по уголовному делу, которое расследовала Специальная следственная служба в связи с предъявленными А.С. обвинениями в тяжком и особо тяжком преступлениях, и 8 февраля 2017 года он подписал заведомо ложное заключение повторной комиссионной судебно-медицинской экспертизы.