Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ 4 բուժառու տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ 01/23/2023 11:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից չորս հիվանդներ՝ «Միելոմային հիվանդություն», «Արագ պրոգրեսիվող գլոմերուլոնեֆրիտ՝ սուր նեֆրոտիկ համախտանիշով, առաջնային ֆոսֆոլիպիդային համախտանիշ», «Ախալազիա III-IV աստիճան»և «Առաջնային անպտղություն»ախտորոշումներով, այսօր՝ հունվարի 23-ին Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ տեղեկատվական շտաբից։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 12 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 11 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 46 հիվանդ։

Еще четверо пациентов доставлены в Армению из Арцаха при посредничестве Красного Креста 01/23/2023   11:27  |  Лента новостей
В связи с блокированием единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, четверо пациентов из ЗАО «Республиканский медицинский Центр» министерства здравоохранения Республики Арцах с диагнозами «Миеломная болезнь», «Быстро прогрессирующий гломерулонефрит с острым нефротическим синдромом, первичный антифосфолипидный синдром»,«Ахалазия III-IV степени» и «Первичное бесплодие»сегодня, 23-го января при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения. Об этом сообщает Инфоштаб Арцаха.
В медицинских учреждениях, находящихся в ведении  министерства здравоохранения Республики Арцах, по-прежнему не проводятся плановые операции.
12 детей находятся в отделениях неонатологии и реанимации медобъединения “Аревик”.
11 пациентов  находятся в реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский Центр”, 4 из них - в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцах в Армению было доставлено 46 пациентов.