Ազատ գյուղի զորամասում հրդեհի հետևանքով զոհված 15 զինծառայողների դիերի նույնականացվել են. Հարցաքննվել է մի քանի տասնյակ մարդ 01/23/2023 13:21 | ԼՐԱՀՈՍ
Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում հրդեհի հետևանքով զոհված 15 զինծառայողների դիերի նույնականացման աշխատանքներն ավարտվել են, աճյունները՝ փոխանցվել ծնողներին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը։
Ըստ նրա՝ դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում որևէ անձ կասկածյալի կամ մեղադրյալի կարգավիճակ չունի։
«Ակտիվ քննությունը շարունակվում է։ Ինժեներասակրավորային վաշտի հետ առնչություն ունեցող մոտ երկու տասնյակ մարդ է հարցաքննվել, նրանցից բացի այլ անձինք նույնպես հարցաքննվել են»,-հայտնեց Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 19-ին՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում, դեռևս չպարզված հանգամանքներում` Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում բռնկված հրդեհի հետևանքով զոհվել է 15 զինծառայող, եւս 3 հոգի տարբեր աստիճանի այրվածքներով տեղափոխվել հիվանդանոց, նրանց վիճակը գնահատվում է ծանր։ Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, այն է՝ շրջապատի համար վտանգ ներկայացնող նյութերի հետ վարվելու կանոնների խախտում, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու և ավելի անձի մահ։ Քրեական վարույթի շրջանակներում որոշումներ են կայացվել տուժող ճանաչելու մասին։

Завершена идентификация личностей 15 военнослужащих, погибших при пожаре в Гегаркунике 01/23/2023   13:52  |  Лента новостей
Работы по идентификации личностей 15 военнослужащих, погибших 19 января во время пожара в жилом помещении воинской части в селе Азат Гегаркуникской области Армении, завершено. Об этом в беседе с "ФактИнфо" сообщил пресс-секретарь Следственного комитета Армении Гор Абрамян.
Он сообщил, что тела погибших переданы родителям.
По его словам, в рамках инициированного по данному факту уголовного производства на данный момент нет лиц, имеющих статус подозреваемых или обвиняемых.
"Расследование активно продолжается. Около 20 человек, имеющих отношение к инженерно-саперной роте, допрошены, Помимо них, допрошены и другие лица", - сообщил Абрамян.
В  результате пожара погибли 15 военнослужащих срочной службы, еще трое с ожогами разной степени тяжести были госпитализированы в Ожоговый центр.
На заседании правительства 20 января Никол Пашинян озвучил предварительную версию случившегося, согласно которой пожар вспыхнул при розжиге печи с помощью автобензина, которая впоследствии была отражена и в сообщении СК.СК Армении сообщил новые подробности пожара в Гегаркунике, унесшего жизни 15 военнослужащихКомандир взвода, однако, выразил сомнение по поводу упомянутой версии, отметив, что 18 января вечером он не видел бензина в помещении. Еще один военнослужащий сообщил, что печь растапливают утром и исключил розжиг в полночь, когда уже спят, тем более при помощи бензина.