ԱԺ-ն ստացել է Արմեն Չարչյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ միջնորդագիրը 01/23/2023   13:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ-ն ստացել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Չարչյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն ստանալու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդագիրը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ԱԺ-ից։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը միջնորդագիր է ներկայացրել ԱԺ՝ Արմեն Չարչյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն ստանալու վերաբերյալ։ Ըստ դատախազության՝ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, համաձայն որի՝ Արմեն Չարչանը, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթում քննված քրեական գործով, որպես փորձագետ ընդգրկված լինելով Ա.Ս.-ին ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների համար առաջադրված մեղադրանքների առնչությամբ նշանակված կրկնակի հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննության հանձնաժողովի կազմում, 2017 թվականի փետրվարի 8-ին ստորագրել է կրկնակի դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննության ակնհայտ կեղծ եզրակացությունը:
Այս տարի դատախազությունը բարձրացնում է ընդդիմադիր արդեն երկրորդ պատգամավորին անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցը։ Հունվարի 20-ին հայտնի դարձավ, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը երեք քրեական վարույթներով միջնորդագրեր է ներկայացրել ԱԺ՝ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու թույլտվություն ստանալու վերաբերյալ։
18:16 08/06/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԱրմեն Չարչյանի գործով ապացույցների անթույլատրելիության հարցին դատարանը կանդրադառա վերջնական դատական ակտում
16:38 08/06/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԱրմեն Չարչյանի գործով ապացույցներն անթույլատրելի ճանաչելու մասին միջնորդություն ներկայացվեց
15:13 08/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի գործով հետազոտվում են ապացույցները. ուղիղ
13:51 10/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի որոշման ապօրինությունը հաստատում է ՍԴ-ն. Արմեն Չարչյանին ապօրինի կալանավորելու համար հանցագործության մասին հաղորդում կներկայացվի

В парламенте получили ходатайство генпрокурора о даче согласия на начало уголовного преследования депутата Чарчяна 01/23/2023   16:10  |  Лента новостей
Национальное Собрание РА получило ходатайство генерального прокурора РА о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата парламента РА от парламентской фракции "Армения" Армена Чарчяна. Об этом "Фактинфо" сообщили в НС.
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян 23 января представила спикеру Национального Собрания РА Алену Симоняну ходатайство o даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата парламента РА от фракции "Армения" А.Ч.
Согласно сообщению Генпрокуратуры,  получены фактические данные  о том,  А.Ч., будучи включенным  в качестве эксперта в состав комиссии по повторной комиссионной судебно- медицинской экспертизе, назначенной по уголовному делу, которое расследовала Специальная следственная служба в связи с предъявленными А.С. обвинениями в тяжком и особо тяжком преступлениях, 8 февраля 2017 года подписал заведомо ложное заключение повторной комиссионной судебно-медицинской экспертизы.
В текущем году прокуратура поднимает вопрос о лишении  уже второго оппозиционного депутата неприкосновенности. 20 января стало известно о том, что генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян подала ходатайства о даче согласия на начало уголовного преследования главы фракции «Армения» Сейрана Оганяна.