Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի Բրյուսելում 01/22/2023   14:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 23֊25֊ը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի Բրյուսելում։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Արարատ Միրզոյանը Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեում հանդես կգա ելույթով, որտեղ անդրադարձ կկատարի Հարավային Կովկասում կայունության և անվտանգության խնդիրներին, Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Հայաստան֊Ադրբեջան կարգավորման գործընթացին, ՀՀ֊ԵՄ փոխգործակցությանը։ ԱԳ նախարարը նաև կպատասխանի Եվրոպական խորհրդարանի անդամների հարցերին։
Բրյուսել այցի շրջանակներում նախարար Միրզոյանը հանդիպումներ կունենա նաև ՆԱՏՕ֊ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի, Բելգիայի ԱԳ նախարար Հաջա Լահբիբի հետ։

Глава МИД Армении в Брюсселе встретится со Столтенбергом и Боррелем 01/23/2023   09:11  |  Лента новостей
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян с 23-25 января будет находиться  в Брюсселе с рабочим визитом. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Арарат Мирзоян выступит с речью в комитете Европарламента по иностранным делам, где коснется вопросов стабильности и безопасности на Южном Кавказе, гуманитарного кризиса, сложившегося в Нагорном Карабахе в результате блокирования Лачинского коридора, процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, взаимодействия РА-ЕС. Министр иностранных дел ответит также на вопросы членов Европарламента.
В рамках визита в Брюссель министр Мирзоян проведет встречи также с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом, верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем, министром иностранных дел Бельгии Аджой Лябиб.