Ադրբեջանը նորից փակել է Արցախի գազամատակարարումը 01/21/2023 21:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական կողմը կրկին ամբողջությամբ արգելափակել է Հայաստանից Արցախ մտնող միակ գազատար խողովակը։ Ցելսիուսի սանդղակով Արցախում -5 աստիճանի պայմաններում բնական գազի՝ վերջին օրերին արդեն որերորդ անգամ անջատումը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ պաշտոնական Բաքուն Արցախի 120 հազար շրջափակման մեջ գտնվող խաղաղ բնակչության նկատմամբ, միջազգային հանրության թողտվության պայմաններում, վարում է բացահայտ ահաբեկչական քաղաքականություն։ Այս մասին հայտնում է ԱՀ տեղեկատվական շտաբը։
Նշենք, որ ավելի վաղ՝ հունվարի 9-ին, ադրբեջանական կողմի միջամտությամբ խափանվել է նաև Գորիս-Ստեփանակերտ 110 ԿՎ բարձրավոլտ միակ գիծը՝ Արցախի բնակիչներին զրկելով նաև էլեկտրական հոսանքի կայուն մատակարարման հնարավորությունից։
Եղանակային առկա պայմաններում էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը իրականացվում է Արցախի ներքին սահմանափակ ռեսուրսների հաշվին՝ օրական արդեն 6 ժամ տևողությամբ հովհարային անջատումներով, ինչը շարունակաբար աճելու միտում ունի։

Баку продолжает террор против мирного населения: Азербайджан вновь перекрыл подачу газа в Арцах 01/21/2023   22:15  |  Лента новостей
Азербайджанская сторона вновь полностью перекрыла единственный газопровод из Армении в Арцах. Об этом сообщает Информационный штаб Арцаха.
"Отключение газа уже в который раз за последние дни в Арцахе при -5 градусах по Цельсию еще раз доказывает, что официальный Баку ведет открытую террористическую политику против 120-тысячного осажденного мирного населения Арцаха при попустительстве международного сообщества", - говорится в заявлении.
В Инфоштабе напомнили, что ранее, 9 января, при вмешательстве азербайджанской стороны вышла из строя единственная высоковольтная ЛЭП Горис-Степанакерт в 110 кВ, вследствие чего жители Арцаха лишились возможности стабильного электроснабжения.
В нынешних погодных условиях подача электроэнергии осуществляется за счет ограниченных внутренних ресурсов Арцаха, в республике введены 6-часовые веерные отключения.