Առանց ադրբեջանական իշխանությունների հատուկ թույլտվության «էկոակտիվիստները» չէին կարող հասնել Լաչինի միջանցք․ «Թաթոյան» հիմնադրամը նոր փաստեր է վերլուծել 01/20/2023   12:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներ քաղաքացիների մուտքը և ելքը կանոնակարգված է ադրբեջանական օրենսդրությամբ, հետևաբար Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն ապօրինի արգելափակած «ակտիվիստների» տեղաշարժը չէր կարող լինել առանց ադրբեջանական իշխանությունների թույլտվության։ Այս մասին են վկայում Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի ուսումնասիրությունները, որոնք հիմնված են Ադրբեջանի նախագահի 2020 թ․ հոկտեմբերի 29-ին ստորագրած հրամանագրի վրա։ Այս մասին հայտնում է «Թաթոյան» հիմնադրամի ղեկավար Արման Թաթոյանը։
«Հատկանշական է, որ համաձայն ադրբեջանական օրենսդրության՝ Արցախի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներ մուտքի թույլտվություն տալիս է Ներքին գործերի նախարարությունը՝ քաղաքացու գրավոր կամ էլեկտրոնային դիմումի հիման վրա:
Ուսումնասիրությունները վկայում են, որ համապատասխան թույլտվություն ստանալու համար քաղաքացիները կարող են դիմել միայն պետականորեն կազմակերպված կոնկրետ այցերի շրջանակներում և հիմնականում այն քաղաքացիները (մեծ մասամբ պետական և մշակույթի գործիչներ, լրագրողներ), որոնց նախապես տեղեկացվում է տվյալ այցի կազմի մեջ ընդգրկվելու մասին:
Այլ կերպ ասած, ոչ պաշտոնյան կամ ոչ հանրային գործիչ քաղաքացին իր հայեցողությամբ չի կարող ազատ մուտք գործել կամ հանգիստ տեղաշարժվել նշված տարածքներով:
Ի դեպ, ադրբեջանական մամուլի և սոցիալական ցանցերի ուսումնասիրությունը հաստատում է, որ Ադրբեջանում ներկայում առկա է թույլտվություններ ընտրովի տալու պրակտիկա, և այդ քաղաքականությունը դժգոհություններ է առաջացրել հենց Ադրբեջանում։
Ադրբեջանի քաղաքացիներից շատերը, ըստ որոշ լրատվամիջոցների և ադրբեջանական սոցիալական մեդիայի, դժգոհում են, որ թույլտվություն ստանում են բացառապես պետության կողմից կազմակերպված միջոցառումների մասնակիցները, իսկ մասնավոր այցերի համար մուտքը թույլատրվում է միայն մերձիշխանական շրջանակներին:
Օրինակ` 2021 թ. փետրվարին Ադրբեջանի Հանրապետության Աղջաբադի շրջանի 6 բնակիչ գնացել են Ֆիզուլի և Հադրութ, որից հետո կանգնեցվել են ոստիկանության կողմից: Ինչպես նշում է BBC News-ի ադրբեջաներեն բաժինը, Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարարությունն իրենց հայտնել է, որ այդ մարդկանց արարքներին իրավական գնահատական տալու համար ուսումնասիրություններ են կատարվում կամ տարվում է քննություն:
Սա ևս մեկ անգամ հիմնավորում է, որ Արցախը Հայաստանի և աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից ապօրինի փակած, իրենց «էկո-ակտիվիստներ» հռչակած, բայց իրականում ապացույցներով (Տե՛ս նաև այս փաստերը՝ https://tatoyanfoundation.org/ovkher-en-irakanum-arcax.../) հաստատված են, որ Ադրբեջանի կառավարության գործակալներ են, ադրբեջանական իշխանությունների էթնիկ զտումների քաղաքականության գործիք»,- գրել է նա։
21:12 17/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լավ, ձեր թիմում մեկը չկա՞` ասի` թարգե´ք ձեր էդ հակապետական գործունեությունը, այն էլ` այս օրհասական ժամանակ». Թաթոյան
11:24 17/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի նախագահը կեղծ փաստերով փորձում է ստեղծել ռազմական ագրեսիայի արհեստական հիմքեր Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ. Թաթոյան
11:24 09/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆերքին Շորժա ու Վերին Շորժա գյուղերում քաղաքացիական կյանք այլևս չկա, սարատեղիներն ամբողջությամբ անցել են ադրբեջանական դիտարկման վերահսկողության ներքո, իսկ գյուղերը դատարկվել են. Թաթոյան
17:15 04/01/2023  |  ՄեկնաբանությունԱյսօրվա հերթական քննարկմանը նախանշեցինք այս պահի հրատապ անելիքները, այդ թվում` ամփոփելով փաստական տվյալները ադրբեջանական հանցավոր արարքների վերաբերյալ և դրանց հակազդելու համատեղ քայլերը.Թաթոյան
22:34 29/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԶինծառայողների մարմինները դուրս բերել չի հաջողվում ադրբեջանական կողմի խոչընդոտների պատճառով. Արման Թաթոյան
12:19 29/12/2022  |  ՄեկնաբանությունՆպատակը կրկին արձանագրելն է ադրբեջանական հանցավոր արարքները. «Թաթոյան» հիմնադրամի ներկայացուցիչները Գեղարքունիքի մարզում են

"Экоактивисты" не могли попасть в Лачинский коридор без спецразрешения властей Азербайджана: фонд "Татоян", проанализировал новые факты 01/20/2023   12:46  |  Лента новостей
В результате 44-дневной войны въезд и выезд граждан на территории, перешедшие под контроль Азербайджана, регулируется азербайджанским законодательством, поэтому передвижение "активистов", незаконно перекрывших единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией не могла быть без разрешения азербайджанских властей. Об этом свидетельствуют исследования Центра Закона и Справедливости Фонда "Татоян", которые основаны на указе подписанном президентом Азербайджана 29 октября 2020 года.
"Примечательно, что согласно азербайджанскому законодательству МВД выдает разрешение на въезд на территории Арцаха, находящиеся под контролем Азербайджана, на основании письменного или электронного заявления гражданина", - написал руководитель фонда, экс-омбудсмен Армении Арман Татоян.
Как сообщил он, исследования показывают, что граждане могут обращаться за разрешением только в рамках конкретных визитов, организуемых государством, и в основном теми гражданами (чаще всего государственными и культурными деятелями, журналистами), которые заранее уведомлены о включении в данный визит.
Иными словами, ни государственный деятель, ни гражданин, не являющийся общественным деятелем, не может свободно входить или свободно перемещаться по указанным территориям по своему усмотрению.
Кстати, изучение азербайджанской прессы и социальных сетей подтверждает, что в настоящее время в Азербайджане существует практика выборочной выдачи разрешений, и эта политика вызвала недовольство в самом Азербайджане.
По сообщениям некоторых СМИ и азербайджанских соцсетей, многие граждане Азербайджана жалуются на то, что разрешение получают только участники мероприятий, организованных государством, а для частных визитов доступ разрешен только близким к правительству кругам.
Например, в феврале 2021 года 6 жителей Агджабадского района Азербайджанской Республики выехали в Физули и Гадрут, после чего были остановлены полицией. Как отмечает азербайджанский раздел BBC News, МВД Азербайджана проинформировало их о том, что проводятся исследования или ведется расследование, чтобы дать правовую оценку действиям этих людей.
"Это еще раз подтверждает, что единственная дорога, соединяющая Арцах с Арменией и с миром, незаконно заблокированная с 12 декабря в 2022 года, перекрыта людьми, которые объявили себя «экоактивистами», но фактически подтверждены доказательства (см. также эти факты: https://tatoyanfoundation.org/ovkher-en-irakanum-arcax.../), что они агенты правительства Азербайджана, инструмент проводимой азербайджанскими властями политики этнических чисток", - написал Татоян.