ԵԽ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել դուրս բերել զորքերը ՀՀ բոլոր տարածքներից (տեսանյութ) 01/19/2023   12:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵԽ հունվարի 16-19-ը տեղի ունեցած լիագումար նստաշրջանում (հունվարի 18-ին) ընդունվել է «Ընդհանուր արտաքին և անվտանգային քաղաքականության իրականացում» 2022 թվականի տարեկան զեկույցը, որը զեկուցել է արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Դեյվիդ Մքալիստը: Այս մասին կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ ընդունված փաստաթղթում չափազանց կարևոր արձանագրումներ կան մեր տարածաշրջանի և ՀՀ մասին:
«Զեկույցը խստորեն դատապարտում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի ագրեսիան, որը գնահատել է որպես զինադադարի խախտում և բացասական հետևանքներ ունեցող խաղաղության գործընթացի համար ակցիա: Այն վերահաստատել է, որ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պետք է լիարժեքորեն հարգվի և կոչ է արել ադրբեջանական իշխանություններին անմիջապես դուրս բերել զորքերը Հայաստանի բոլոր տարածքներից»,- նշել է ՀՀ վարչապետը:
Փաստաթղթում ասվում է, որ ռազմական միջոցներով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության հասնել հնարավոր չէ և, որ դա պահանջում է համապարփակ քաղաքական կարգավորում, միջազգային իրավունքին համապատասխան՝ ներառյալ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, ԵԱՀԿ 1975 թվականի Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի 2009 թվականի հիմնարար, տարածքային ամբողջականության, ինքնորոշման և ուժի չկիրառման սկզբունքները:
Հրապարակված զեկույցում խոսվում է նաև Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց պատերազմական գործողությունների մասին և ընդգծվում, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համապարփակ խաղաղության պայմանագիրը պետք է հասցեագրի հակամարտության արմատական պատճառները, ներառյալ ԼՂ-ում ապրող հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը, տեղահանված անձանց ու փախստականների վերադարձը մշակութային, կրոնական ու պատմական ժառանգության պաշտպանությունն ու պահպանումը, ինչպես նաև տարածքային ամբողջականությունը:
Եմ պատգամավորները զեկույցում ողջունում են Ադրբեջանի հետ սահմանին ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը և ԵՄ խորհրդին կոչ անում՝ ընդլայնել տեղակայված փորձագետների բանակը, ավելացնել առաքելության կարողությունները, ամրապնդել ներկայությունը տարածաշրջանում:
«Այն խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, որը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտում է, քանի որ այն կարող է ստեղծել կանխամտածված մարդասիրական ճգնաժամ համապատասխան ԼՂ ժողովրդի համար, պահանջում է Ադրբեջանի իշխանություններից անհապաղ վերականգնել Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը, հիշեցնում է, որ միայն դիվանագիտական միջոցներով է հնարավոր հասնել խնդրի կարգավորման՝ հօգուտ Հայաստանի և Ադրբեջանի բնակչության»,- մեջբերեց Փաշինյանը:
Զեկույցն ընդունվել է 407 կողմ, 92 դեմ, 142 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
14:28 11/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ-ական Հայկ Սարգսյանը խոստովանեց. Հույս չունենք, որ չհայտնաբերված աճյունների ու գերիների խնդիրը մոտ ապագայում լուծելու ենք (տեսանյութ)
16:39 10/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը գերիներին չի վերադարձնում, որովհետև դա լծակ է Հայաստանի նկատմամբ ճնշում գործադրելու համար. Փաշինյան (տեսանյութ)
17:06 09/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌազմագերիների ազատումը կարևոր քայլ կհանդիսանա խաղաղության համաձայնագրի համար. Հռոմի պապ
12:43 09/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿարմիր խաչի ներկայացուցիչները դեկտեմբերին այցելել են Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիներին
14:30 12/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈվ է գնդակահարել հայ ռազմագերիներին և ինչպես դա կանդրադառնա Երևան-Բաքու բանակցությունների վրա. BBC-ի հետաքննությունը

В документе есть чрезвычайно важные пункты: Пашинян приветствовал резолюцию Европарламента 01/19/2023   13:27  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства указал на чрезвычайно важные пункты, зафиксированные в принятом Европарламентом накануне резолюции.
Европарламент 18 января потребовал немедленного восстановления свободного передвижения по Лачинскому коридору, а также осудил сентябрьскую агрессию Азербайджана против Армении. Об этом говорится в резолюции "Реализация общей внешней политики и политики безопасности: годовой отчет 2022 г." (CFSP), принятом в ходе пленарного заседания Европарламента.
"В этом документе есть чрезвычайно важные пункты о нашем регионе и Армении. В частности, доклад осуждает агрессию Азербайджана в отношении суверенной территории Армении в сентябре 2022 года, которая оценена как нарушение перемирия с серьезными негативными последствиями для мирного процесса", - сказал Пашинян.
Он отметил, что в докладе подтверждено, что территориальная целостность Армении должна полноценно уважаться.
"В нем содержится призыв к властям Азербайджана немедленно вывести войска со всех территорий Армении", - отметил премьер РА.
Пашинян также указал на пункт доклада Европарламента, в котором говорится, что с помощью военных средств нельзя добиться стабильного мира между Арменией и Азербайджаном.
"Это требует всеобъемлющего мирного урегулирования в соответствии с  международным правом, включая Устав ООН, Хельсинский заключительный акт ОБСЕ, а также принципы территориальной целостности, самоопределения и неприменения силы МГ ОБСЕ от 2009 года", - сказал Пашинян.
Пашинян также указал, что в опубликованном докладе выражено беспокойство в связи с военными преступлениями и бесчеловечным обращением с армянскими военнопленными гражданскими лицами. Европарламент призывает власти Азербайджана освободить удерживаемых у него пленных.
"Подчеркивается, что всеобъемлющий мирный договор между Арменией и Азербайджаном должен учитывать все коренные причины конфликта, включая безопасность и права армян Нагорного Карабаха, возвращение перемещенных лиц и беженцев, защиту и сохранение культурного и исторического наследия, а также территориальную целостность", - сказал Пашинян.
Депутаты Европарламента приветствует размещение гражданской миссии ЕС на границе Армении и Азербайджана, призывает расширить число экспертов и нарастить возможности миссии, усилить присутствие в регионе.
"Он строго осуждает незаконное блокирование Лачинского коридора в нарушение трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, поскольку это может спровоцировать преднамеренный гуманитарный кризис для народа Нагорного Карабаха и требует от властей Азербайджана немедленно восстановить свободное передвижение по Лачинскому коридору", - сказал Пашинян, ссылаясь на текст доклада.