Զորամասում հրդեհը բռնկվել է ջեռուցման հետ կապված հարցում կանոնները խախտելու հետևանքով, օգտագործվել է արգելված միջոց՝ ավտոբենզին (տեսանյութ) 01/19/2023 11:28 | ԼՐԱՀՈՍ
Հրդեհային անվտանգության կանոնների խախտման արդյունքում տեղի է ունեցել բռնկում։ Օգտագործվել է արգելված միջոց՝ ավտոբենզին, որը հնարավոր չի եղել հետագայում ուղղակի մարել։ Այս մասին կառավարության նիստին ասաց ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ անդրադառնալով Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում զորամասերից մեկում հրդեհին, ինչի հետևանքով զոհվել է 15 զինծառայող, 3 զինծառայողի վիճակը գնահատվում է ծանր։
ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամայանը հայտնեց, որ դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, այն է՝ շրջապատի համար վտանգ ներկայացնող նյութերի հետ վարվելու կանոնների խախտում, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու և ավելի անձի մահ։ Քյարամյանի խոսքով՝ դեպքի վայրում են գտնվում քննչական խմբի անդամները, որոնք ամբողջ գիշեր աշխատել են, ներգրավել են փորձագետներ և կա նախնական վարկած առ այն, որ հրդեհը տեղի է ունեցել ջեռուցման հետ կապված հարցում անվտանգության կանոնների խախտման պատճառով։
«Դա նախնական վարկածն է, որն այս պահի դրությամբ բավականին հիմնավորվել է»,- նշեց Քյարամյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ավելացրեց, որ պարզել են, որ ՆԳՆ ՓԾ ծառայողները պատշաճ ժամկետում հասել են, հեռավորությունը բավականին մեծ է եղել։

Главы Минобороны и СК Армении озвучили предварительную версию пожара в воинской части в Гегаркунике 01/19/2023 11:40 | Лента новостей
Пожар в воинской части в селе Азат Гегаркуникской области Армении, по предварительным данным, возник в результате нарушения правил пожарной безопасности, в частности, было использовано запрещенное вещество, речь идет об автобензине. Об этом сообщил министр обороны Армении Сурен Папикян, приводя данные, предоставленные военной полицией.
В свою очередь председатель Следственного комитета Армении Аргишти Кярамян заявил, что начато уголовное производство по признакам нарушения правил обращения с материалами, представляющими опасность для окружающих, повлекшее по неосторожности гибель двух и более лиц.
По словам Кярамяна, на месте находится следственная группа, которая работала всю ночь. К работе привлечены эксперты.
"Есть предварительная версия, что возгорание произошло из-за нарушения правил безопасности при использовании бензина для отопления", - сказал он.
Пожар в казарме инженерно-саперной роты на территории села Азат вспыхнул ночью 19 января, в 01:30. В результате пожара погибли 15 военнослужащих, еще трое с ожогами различной степени тяжести были госпитализированы в медцентр Вардениса.