Արցախից 8–շաբաթական հղի և ևս 5 մարդ է տեղափոխվել Հայաստան 01/18/2023 11:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից վեց հիվանդներ՝ «OU- Անհասների ռետինոպաթիա IV-V աստիճան, ծիածանաթաղանթի ռուբիոզ, եղջերաթաղանքի պղտորում, լեյկորիա, աֆակիա», «Th12 ողի մարմնի նորագոյացություն, Th12 L1 ողերի մարմինների օստեոիդ օստեոմա», «Գլխուղեղի նորագոյացություն», «Հղիություն I, 8 շաբաթական», «Գլխուղեղի ձախ ճակատային բլթի նորագոյացություն» և «Հետխոլեցիստեմիկ համախտանիշ, մեխանիկական դեղնուկ, խոլանգիտ, ռեզիդուալ խոլեդոխոլիթիազ» ախտորոշումներով, այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ վեց հիվանդները տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 34 հիվանդ։

Красный Крест перевез еще 6 пациентов из Арцаха в Армению 01/18/2023   11:22  |  Лента новостей
Шестеро пациентов, проходивших лечение в Республиканском медцентре Арцаха, при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста (МККК) перевезены в различные специализированные медцентры Армении. Среди них также женщина на восьмой неделе беременности. Об этом сообщает Минздрав Арцаха.
У остальных пациентов диагностированы "OU- Ретинопатия недоношенных  IV-V степени, рубеоз радужной оболочки, помутнение роговицы, лейкорея, афакия", "Новообразование тела позвонка Th12, остеоид-остеома тел позвонков Th12 L1", "Новообразование головного мозга",  "Новообразование левой лобной доли головного мозга" и "Постхолецистэктомический синдром, механическая желтуха, холангит, резидуальный холедохолитиаз".
Сообщается, что плановые операции в медицинских учреждениях, находящихся в ведении министерства здравоохранения Арцаха, по-прежнему приостановлены.
10 детей находятся в отделениях неонатологии и реанимации медобъединения "Аревик". В реанимационном отделении ЗАО «Республиканский медицинский центр» находятся 9 пациентов, из них 4 – в крайне тяжелом состоянии.
"До сегодняшнего дня при посредничестве и в сопровождении МККК из Арцаха в Армению было переведено в общей сложности 34 пациента", - говорится в сообщении.