Պետք է միանշանակ բացառել ադրբեջանցիների ցանկացած ներկայություն Բերձորի միջանցքում. Ստեփանյան (տեսանյութ) 01/18/2023 14:44 | ԼՐԱՀՈՍ
Բերձորի միջանցքում անցակետի տեղադրման վերաբերյալ զրույցներն ադրբեջանական ցանկությունների և նպատակների դաշտում են: Որևէ իրական և շոշափելի բանակցություն կամ քննարկում այդ թեմայի վերաբերյալ չկա: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
Արցախի ՄԻՊ-ը հղում է անում երեկ՝ հունվարի 17-ին, տեղի ունեցած Լավրով-Բայրամով հեռախոսզրույցին և ռուսական ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարությանը, որում ռուսական կողմն ընդգծել է միջանցքով անխափան, ամբողջական երթևեկության վերականգման անհրաժեշտությունը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կետերի պահպանմամբ:
«Այդ կետերի պահպանումը նշանակում է, որ որևէ ձևով միջանցքում ադրբեջանական ներկայություն չպետք է լինի: Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհին երեխաներին տեղափոխող ավտոբուսն ադրբեջանցիների կողմից կանգնեցնելու սադրանքը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ ադրբեջանական ներկայությունը Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհի վրա ուղղակի վտանգավոր է դարձնում այդ տարածքով երթևեկելը»,- նշեց Ստեփանյանը:
Նրա խոսքով՝ եթե ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ երթևեկելիս են նման դեպքեր գրանցվում, ապա դժվար չէ պատկերացնել, թե ինչպիսի դեպքեր կարող են արձանագրվել երրորդ կողմի բացակայությամբ:
«Պետք է միանշանակ բացառել ադրբեջանցիների ցանկացած ներկայություն այդ ճանապարհի վրա և որևէ վերահսկողություն նրանց կողմից թե՛ բեռնատար, թե՛ մարդատար մեքենաների նկատմամբ, դա ուղղակի շատ մեծ սպառնալիք է Արցախի ժողովրդի և միջանցքով երթևեկող յուրաքանչյուր հայի համար»,- ընդգծեց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Նշենք, որ վերջին օրերին մամուլում լուրեր են շրջանառվում, որ Բերձորի միջանցքը բացելու ադրբեջանական պահանջներից մեկն էլ այդ հատվածում անցակետ տեղադրելն է:
Հիշեցնենք, որ երեկ զինված և դիմակավորված ադրբեջանցիները կանգնեցրել էին երեխաներին Գորիսից Ստեփանակերտ տեղափոխող ավտոմեքենան և տեսախցիկներով ներխուժել մեքենայի մեջ: Ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով մեքենայում գտնվող աղջիկ երեխաներից մեկն ուշագնաց էր եղել: Երեխային համապատասխան օգնություն էր ցուցաբերվել և ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ միջադեպը հարթվել էր և մեքենան շարունակել ընթացքը:

Нужно исключить любое присутствие азербайджанцев в Бердзорском коридоре – омбудсмен Арцаха 01/18/2023   15:18  |  Лента новостей
Разговоры о создании КПП в Бердзорском коридоре находятся в плоскости желаний и целей Азербайджана; каких-либо реальных переговоров или дискуссий по этой теме не ведется. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявил Защитник прав человека(омбудсмен) Республики Арцах Гегам Степанян.
Омбудсмен Арцаха сослался на состоявшийся 17 января телефонный разговор Лаврова и Байрамова и заявление МИД РФ, в котором российская сторона подчеркнула необходимость скорейшего полного разблокирования движения по Лачинскому коридору в соответствии с параметрами, закрепленными в трехстороннем Заявлении на высшем уровне от 9 ноября 2020 г.
"Соблюдение этих пунктов означает, что азербайджанского присутствия в коридоре ни в каком виде быть не должно. Провокация азербайджанцев с остановленным на дороге Горис-Степанакерт автобусом, перевозившим детей, еще раз доказывает, что азербайджанское присутствие на дороге Степанакерт-Горис делает движение по этому участку опасным", - отметил Степанян.
По его словам, если подобные случаи происходят даже при поездке в сопровождении российских миротворцев, то не сложно представить, какие инциденты могут быть зафиксированы при отсутствии третьей стороны.
"Любое присутствие азербайджанцев на этой дороге и любой контроль с их стороны как над грузовым, так и над легковым транспортом должны быть однозначно исключены. Это просто очень большая угроза для народа Арцаха и каждого армянина, проезжающего по коридору", - подчеркнул омбудсмен Арцаха.
Отметим, что в СМИ в последнее время муссируется информация о том, что одним из требований Азербайджана по открытию Бердзорского коридора является установка пункта пропуска на данном участке.
Напомним, вчера вооруженные азербайджанцы в масках остановили автомобиль, перевозивший детей из Гориса в Степанакерт, и с видеокамерами ворвались в машину. В результате азербайджанской провокации одна из находившихся в машине девочек потеряла сознание. Детям была оказана соответствующая помощь. В результате действий российских миротворцев их вывели из машины, и автомобиль продолжил путь.