Լավրովը Բայրամովին կոչ է արել՝ սեղմ ժամկետում ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքով երթեւեկությունը 01/17/2023 20:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ զրույցում կոչ է արել Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը շուտափույթ ապաշրջափակել, հայտնել են ՌԴ ԱԳՆ-ում:
Լավրովի և Բայրամովի հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել երեքշաբթի օրը։
«Նախարարները քննարկել են երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք արդիական թեմաներ։ Ռուսական կողմից ընդգծվել է Լաչինի միջանցքով երթևեկության շուտափույթ ամբողջական ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9 - ի բարձր մակարդակի եռակողմ հայտարարության մեջ ամրագրված պարամետրերի», - ասված է ՌԴ ԱԳՆ կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ շեշտվել է նաև բոլոր հարակից հարցերի շուրջ փոխընդունելի լուծումների հանգելու կարևորությունը՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների պայմանավորվածությունների հիման վրա ադրբեջանա-հայկական կարգավորման առանցքային ուղիների շուրջ համալիր աշխատանքը վերսկսելու նպատակով ։

Лавров в разговоре с Байрамовым подчеркнул необходимость скорейшего разблокирования движения по Лачинскому коридору 01/18/2023 00:04 | Лента новостей
Министр иностранных дел России Сeргей Лавров 17 января провел телефонный разговор с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
Как сообщает пресс-служба МИД РФ, министры обсудили ряд актуальных сюжетов двусторонней и региональной повестки дня.
"С российской стороны подчеркнута необходимость скорейшего полного разблокирования движения по Лачинскому коридору в соответствии с параметрами, закрепленными в трехстороннем Заявлении на высшем уровне от 9 ноября 2020 г. Акцентирована также важность выхода на взаимоприемлемые решения по всем сопутствующим вопросам в целях возобновления комплексной работы по ключевым трекам азербайджано-армянской нормализации на основе договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении", - говорится в сообщении на сайте внешнеполитического ведомства РФ.