Պրահայի պայմանավորվածությունների հիման վրա պատրաստ ենք գնալ Խաղաղության պայմանագրի ստորագրման. Փաշինյան (տեսանյութ) 01/18/2023   16:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները որոշակի պրովոկացիոն բնույթ և  էսկալացիա հրահրելու նպատակ ունեն: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 18-ին, ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ՔՊ-ական պատգամավոր Դավիթ Դանիելյանի հարցին, թե ինչպես են Հայաստանի միջազգային գործընկերներն ու միջազգային կազմակերպություններն արձագանքել Ալիևի՝ 2023 թվականին Սյունիքով միջանցք ստանալու հայտարարություններին և արդյոք ունեն այնպիսի գործիքակազմ, որ կանխեն հավանական էսկալացիան կամ աջակցեն ՀՀ-ին:
«Այդ հայտարարություններին մեր ճիշտ արձագանքն այն է, որ մենք շատ հստակ ենք հայտարարում, որ Պրահայի պայմանավորվածությունների հիման վրա պատրաստ ենք գնալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրաման և այդ հայտարարություններն, առաջին հերթին, հակասում են մինչ այդ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին»,- ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ միջազգային գործընկերների հետ վերջին շփումները ցույց են տալիս, որ միջազգային հանրության ընկալումն այս իրավիճակի նկատմամբ մեծանում է:
Փաշինյանը նշեց, որ մարդկանց համար ակնհայտ է դառնում, որ և՛ Լաչինի միջանցքը փակ պահելը, և՛ Ալիևի ռազմատենչ հայտարարությունները խախտում են Ադրբեջանի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները, և հենց այս իրավիճակներն են, որ պետք է մեծացնեն միջազգային հանրության ընկալումը:
«Իմիջիայլոց, ակնհայտ է, միջազգային հանրությունն էլ դա արձանագրում է, որ Լաչինի միջանցքի փակումը և Ադրբեջանի ագրեսիվ հայտարարությունները նոր խոչընդոտներ են ստեղծում խաղաղության գործընթացի համար: Իսկ ո՞վ է ասել, որ հենց դա չէ Ադրբեջանի ուզածը, իսկ ո՞վ է ասել, որ դա չէ հեռահար նպատակը, որ նաև այդ կարգի սադրիչ հայտարարություններով և մեր հնարավոր ռեակցիաներն է՝լ օգտագործելով վիժեցնել խաղաղության գործընթացը»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ տարածաշրջանում իրավիճակը կայուն պահելու լավագույն տարբերակը բանակցային և քաղաքական ճանապարհով լուծումների գնալն է, հետևաբար՝ ՀՀ արձագանքն այդ ամենին պետք է լինի ասիմետրիկ:
«Ո՞րն է ասիմետրիկ արձագանքը, նախ՝ ակտիվ դիվանագիտությունը և երկրի ներսում ինստիտուցիոնալ կարողությունների, պետական ինստիտուտների ավելի հզորացումը, կայունացումը, բարեփոխումների օրակարգից չշեղվելը, խաղաղության օրակարգից չշեղվելը և չհրաժարվելը»,- եզրափակեց կառավարության ղեկավարը:

Премьер Армении: мы готовы пойти на заключение мирного соглашения с Азербайджаном на основе пражских договоренностей 01/18/2023   17:00  |  Лента новостей
Армения готова пойти на заключение мирного соглашения с Азербайджаном на основе достигнутых в Праге договоренностей. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе правительственного часа в среду.
"Мы четко заявляем, что на основании достигнутых в Праге договоренностей мы готовы двигаться к заключению мирного договора", - сказал он.
Пашинян указал, что высказывания руководства Азербайджана носят провокативный характер и нацелены на эскалацию.
"Для людей становится очевидным, что и по части Лачинского коридора и эти заявления напрямую нарушают взятые Азербайджаном на себя международные обязательства", - сказал Пашинян.
По его словам, наилучший способ поддержания стабильности в регионе  - это поиск решений путем переговоров.
"И международное сообщество также фиксирует, что блокада Лачинского коридора и агрессивные заявления Азербайджана препятствуют мирному процессу. Но кто сказал, что именно этого не хочет Азербайджан?Кто сказал, что такими провокационными заявлениями Азербайджан не хочет торпедировать мирный процесс?" - добавил Пашинян.
Он отметил, что реакция Армении должна быть ассиметричной. "В чем она заключается: в первую очередь, следует вести активную дипломатия, усиливать институциональные структуры, не отклоняться от пути реформ, не отклоняться и не отказываться от мирной повестки", - сказал Пашинян.
10:49 04/01/2023  |  Лента новостейСША продолжат сотрудничество с Арменией и Азербайджаном для достижения окончательного урегулирования - Госдеп