Ե՛վ ՀՀ իշխանությունը, և՛ Ադրբեջանից եկող ազդակները ցույց են տալիս, որ պետնախարարի հրաժարականը հնարավորություն կստեղծի միջանցքի բացման համար. Աբրահամյան 01/17/2023   11:28  |  Մեկնաբանություն
Հայաստանն Արցախին կապող միջանցքի հնարավոր բացման հարցը վերջին օրերին արծարծվում է Արցախի պետնախարարի հնարավոր հրաժարականի համատեքստում։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, փորձագետ Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ըստ այդ տրամաբանության, և՛ ՀՀ իշխանությունը, և՛ Ադրբեջանից եկող ազդակները ցույց են տալիս, որ պետնախարարի հրաժարականը հնարավորություն կստեղծի միջանցքի բացման համար։
Մի կողմ դնելով ՀՀ իշխանության, առավել ևս՝ Ադրբեջանի ցանկությունները, իրավիճակը փորձենք դիտարկել փաստական տեսանկյունից։
Արդյո՞ք Ադրբեջանի միակ ցանկությունն ու պահանջը Ռուբեն Վարդանյանի հրաժարականն է և արդո՞ք նրա գնալով առկա և ուրվագծվող խնդիրները կլուծվեն։
Հիշեցնեմ, որ միջանցքը փակելուց հետո պաշտոնական ու ոչ պաշտոնական մակարդակով Ադրբեջանը կյանքի ուղին բացելու համար պահանջում էր կասեցնել «Կաշենի» հանքի շահագործումը, միջանցքի որևէ հատվածում ադրբեջանցի գործուղել, ով վերահսկողություն կիրականացնի ՀՀ-ից Արցախ և հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրումների նկատմամբ, տեղադրել անհրաժեշտ սարքավորումներ, երկկողմանի շարժը վերահսկելու համար։
Մեկ այլ պահանջ, որը շրջանառվում է, կապված է ՊԲ ծանր տեխնիկայի դուրս բերման հետ, որը 44-օրյա պատերազմից հետո, փոքր ծավալով, մի քանի փուլով իրականացվել է։
Այսինքն՝ միջանցքի հնարավոր բացման հետ կապված Ադրբեջանը 4-5 պահանջ է ներկայացնում, ենթադրվում է, այդ թվում՝ պետնախարարի հրաժարականի թեման։
Ունի՞ որևէ մեկը երաշխիք, որ նույնիսկ այս պահանջների կատարումից հետո միջանցքը կբացվի՝ ոչ։
Ունի՞ որևէ մեկը երաշխիք, որ եթե նույնիսկ ադրբեջանական պահանջները կատարվեն, միջանցքը բացվի, ապա նույնպիսի խնդիր չի առաջանա, օրինակ՝ 1-2 ամիս հետո։ Կամ օրինակ՝ գազի, էլեկտրաէներգիայի խնդիր այլևս չի լինի։ Իհարկե, ոչ։
Ընտրությունն Արցախին է, իրենք են ծանր իրավիճակում և դժվար է նրանց դերի ու բեռի տակ մտնելով, նրանց լուծում կամ «ճիշտ» թելադրել, ամեն դեպքում ստեղծված իրավիճակին պետք է նայել սթափ, մտածված, հաշվարկված, հակառակ դեպքում, Ադրբեջանը նախապայմանների այնպիսի ցանկ կբացի, որից հետո դիմադրության ռեսուրս այլևս չի լինի։
Դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ Ռուբեն Վարդանյանին պետնախարար նշանակելու առաջարկն արվել էր օգոստոս/սեպտեմբերին, նշանակումը՝ նոյեմբերին, նշանակողն ու շահագրգիռ կողմերը երկար ժամանակ ունեին մտածելու, ծանր ու թեթև անելու և այդ ամենից հետո արել են նշանակում։
Չափազանց անլուրջ է այդ նշանակումից 2 ամիս անց սկսել հետին թվով պատճառներ, ռիսկեր քննարկել։ Դրա մասին պետք է շուտ մտածեիք։
Գնացքը գնացել է, այլևս այլ իրավիճակ է և խնդիրների հնարավոր լուծումները պետք է դիտարկել առկա իրողությունների տրամաբանությունից»,- գրել է Աբրահամյանը։
13:23 16/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿարևորագույն հարցերի հետ կապված Արցախի և Հայաստանի իշխանություններն ունեն հակասություններ. Աբրահամյան
23:08 14/01/2023  |  ՄեկնաբանությունԵթե Արցախի ընտրություններն ու Վարդանյանի հրաժարական արվում են Ադրբեջանի պահանջով, ապա դա հայկական օրակարգի ձախողումն է՝ իր բոլոր վտանգավոր հետևանքներով․ Տիգրան Աբրահամյան
10:29 14/01/2023  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանը ցանկացած պահի Հայաստանից Արցախ մտնող էլեկտրագիծը շարքից հանելու հնարավորություն ունի. Աբրահամյան
18:58 13/01/2023  |  ՄեկնաբանությունՍրանք երկիրն առանց դեմքի միմիկան փոխելու հանձնում են, մնաց շինծու հիմքով մեքենան տուգանային հրապարակ տանելու հետ կապված խնդիր ունենան. Աբրահամյան
10:45 13/01/2023  |  ՄեկնաբանությունԱրձանագրվեց, որ ՀՀ և Արցախի իշխանության դիրքորոշումը Արցախի հարցում էականորեն տարբերվում է. Տիգրան Աբրահամյան
21:47 12/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյդ «վաղն» ասածը սարերի հետևում չէ, Ադրբեջանն արդեն անոնսել է․ Տիգրան Աբրահամյան
11:13 12/01/2023  |  ՄեկնաբանությունՀՅԴ-ի մշտական թիրախավորումն Ադրբեջանում որպես ազգային քաղաքական ուժի, Հայաստանի իշխող ուժի՝ Ադրբեջանին ուղղվող «դրական մեսիջների» շարքից է. Տիգրան Աբրահամյան
10:21 11/01/2023  |  ՄեկնաբանությունՀայկական բանակի դեմ իշխանության բարոյական և ֆիզիկական բազմաթիվ արշավներից հետո հնարավորություն կա՛ բանակը խելքի բերելու և մարտական լուրջ առաջադրանք կատարելու․ Աբրահամյան

В связи с возможным открытием коридора Азербайджан предъявляет 4-5 требований - Абрамян 01/17/2023   12:31  |  Комментарий
Вопрос возможного открытия связывающего Армению с Арцахом коридора в последние дни поднимается в контексте возможной отставки государственного министра республики Рубена Варданяна. Об этом пишет депутат парламента Армении, секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook.
Как указал он, по этой логике, и власти РА, и поступающие из Азербайджана сигналы показывают, что отставка госминистра создаст возможность для открытия коридора.
Отставив в стороне желания властей РА, а тем более Азербайджана, депутат попытался рассмотреть ситуацию с фактической точки зрения.
Абрамян задается вопросом: является ли единственным желанием и требованием Азербайджана отставка Рубена Варданяна и решатся ли все существующие и обрисовывающиеся проблемы с его уходом?
Депутат напомнил, что после закрытия коридора на официальном и неофициальном уровнях Азербайджан в качестве предусловия открытия им дороги жизни требовал приостановить эксплуатацию Кашенского рудника, командировать на какой-то участок коридора азербайджанцев для осуществления контроля за грузоперевозками из Армении в Арцах и в обратном направлении, установить необходимое оборудование для контроля над передвижениями.
Еще одно требование,  напомнил он, согласно муссируемым сведениям, было связано с выводом тяжелой техники Армии обороны, которая после 44-дневной войны была доставлена в Арцах в небольших объемах, в несколько этапов.
"То есть в связи с возможным открытием коридора Азербайджан предъявляет 4-5 требований, предполагается, в том числе и вопрос отставки госминистра. Есть ли у кого-нибудь гарантии, что даже после выполнения этих требований коридор откроется? Нет. Есть ли у кого-нибудь гарантии, что даже если азербайджанские требования будут выполнены и коридор откроется, то такая же проблема не возникнет, например, через 1-2 месяца? Или, например, больше не возникнет проблем с газоснабжением или электроснабжением? Конечно, нет", - пишет Абрамян.
По словам депутата, выбор за Арцахом: это они находятся в тяжелом положении и трудно, не будучи на их месте и под тем же бременем, диктовать им решения.
В любом случае, как отметил он, на создавшуюся ситуацию нужно смотреть трезво, продумывая  и просчитывая шаги, в противном случае Азербайджан откроет такой список предусловий, на сопротивление которым ресурсов просто не будет.
"Я еще не говорю о том, что предложение о назначении Рубена Варданяна госминистром было сделано в августе/сентябре, назначение – состоялось в ноябре. У принимающего решение и заинтересованных сторон было много времени, чтобы все взвесить, только после этого было произведено назначение", - написал Абрамян.
По его словам, крайне несерьезно спустя 2 месяца после этого назначения приступать к обсуждению причин и рисков задним числом.
"Нужно было раньше думать об этом. Поезд ушел. Нынче уже другая ситуация, и возможные варианты решения проблем нужно рассматривать, исходя из логики существующих реалий", - написал Тигран Абрамян.