Արարատ Միրզոյանը Գուտերեշին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները 01/16/2023   22:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 16-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հեռախոսազրույցը Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԳԳ ԱԳՆ-ից։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները:
Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները՝ առանձնահատուկ ընդգծելով միջազգային կառույցների և, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի հասցեական արձագանքի ու գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը: Նախարար Միրզոյանը ընդգծել է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է նոյեմբերի 9֊ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և միջազգային հումանիտար իրավունքի սկզբունքները։
Ստեղծված իրավիճակում հայկական կողմը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք փաստահավաք առաքելություն գործուղելու, ինչպես նաև ՄԱԿ համապատասխան մարմինների համար Լեռնային Ղարաբաղ անարգել հումանիտար հասանելիություն ապահովելու հարցը:
20:28 16/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՄԱԿ-ի Թմրանյութերի եւ հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակի գործադիր տնօրենի հետ
16:30 16/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվում է 9 բուժառու,5-ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է, «Արևիկ» բուժմիավորումում 13 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում

Мирзоян заявил генсеку ООН о важности отправки миссии по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор 01/17/2023   09:23  |  Лента новостей
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян 16 января провел телефонный разговор с генеральным секретарем ООН Антонио Гутерришем.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе телефонного разговора были обсуждены последние развития в регионе.
Арарат Мирзоян представил собеседнику подробности гуманитарного кризиса, сложившегося в Нагорном Карабахе вследствие блокировки Лачинского коридора, особо подчеркнув необходимость адресной реакции и действенных шагов международных структур и, в частности, ООН.
Министр Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан грубо нарушает положения трехстороннего заявления от 9 ноября и принципы международного гуманитарного права.
В сложившейся ситуации армянская сторона подчеркнула важность направления миссии по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор, а также обеспечения беспрепятственного гуманитарного доступа в Нагорный Карабах для соответствующих органов ООН.