Ադրբեջանի նախագահը կեղծ փաստերով փորձում է ստեղծել ռազմական ագրեսիայի արհեստական հիմքեր Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ. Թաթոյան 01/17/2023 11:24 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի նախագահը 2023 թ. հունվարի 10-ի ելույթով զարգացնում է կեղծ թեզեր. պատմական ու իրավական փաստերի բացահայտ կեղծումով Հայաստանի Հանրապետության տարածքներն անվանում է «արևմտյան Ադրբեջան» և դրա հետ կապված նշում «արևմտյան ադրբեջանցիներ»: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել «Թաթոյան» հիմնադրամը:
«Սա նրա այն կեղծիքն է, թե «Հայաստանն առանց արժեք երկիր է (...) ադրբեջանական հինավուրց հողերի վրա արհեստականորեն ստեղծված տարածք է»:
Ադրբեջանի նախագահն այդ ելույթով բորբոքում է հայատյացություն ու թշնամանք, նա կեղծ փաստերով փորձում է ստեղծել նաև ռազմական ագրեսիայի արհեստական հիմքեր Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ:
Պետական սահմանների դելիմիտացիայի հարցերում Հայաստանին ու հայ ժողովրդին բացահայտ սպառնում է ռազմական ագրեսիայով, պատերազմով՝ փաստերի կեղծումով:
Ադրբեջանի նախագահը բացահայտ խոսում է ուժի ու սպառնալիքի լեզվով, օգտագործում է այնպիսի բառեր ու արտահայտություններ, որոնք նսեմացնում են ամբողջ հայ ժողովրդի, Հայաստանի ու Արցախի ամբողջ բնակչության արժանապատվությունը, ահաբեկող բնույթի են: Ակնհայտ են նրա ինչպես այս, այնպես էլ՝ նախորդ ելույթներում ֆաշիզմի դրսևորումները, որով նա ընդգծում է մի ժողովրդի՝ ադրբեջանական ժողովրդի առավելությունները հայ ժողովրդի նկատմամբ, բորբոքում ատելություն ու այս պայմաններում հետո խոսում է խաղաղությունից»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Ադրբեջանի նախագահի ելույթների այդ հատվածներն առանձնացվել են և պաշտոնական նամակներով Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի կողմից ուղարկվել են ԵԱՀԿ, ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտե, ԵԽ-ի Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ հանձնաժողով, ՄԱԿ-ի և ԵԽ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարներին և միջազգային այլ մարմինների։

Алиев своими лживыми заявлениями создает искусственные основания для военной агрессии против Армении и Арцаха - Татоян 01/17/2023   11:35  |  Лента новостей
Президент Азербайджана своим публичным выступлением 10 января 2023г. развивает ложные тезисы. Открыто искажая исторические и правовые факты, он называет территории Республики Армения «Западным Азербайджаном» и использует в связи с этим ложный тезис «западные азербайджанцы». Об этом говорится в заявлении экс-омбудсмена Армении Армана Татояна.
"Это его ложный тезис, что «Армения — страна без ценностей (...) Это искусственно созданная территория на древних азербайджанских землях.Это выступление президента Азербайджана разжигает ненависть и вражду к армянскому народу, ложными фактами он также создает искусственные основания для военной агрессии против Армении и Арцаха. Говоря о делимитации государственных границ, Армении и армянскому народу открыто угрожает военной агрессией, искажая факты", - написал Татоян.
Он сообщил, что эти части выступления президента Азербайджана были выделены и отправлены официальными письмами Центра Права и Справедливости "Татоян" в ОБСЕ, Комитет ООН по ликвидации расовой дискриминации, Европейской Комиссии по борьбе с расизмом и нетерпимостью, Комиссарам по правам человека ООН и Совета Европы и другим международным организациям.
"Президент Азербайджана открыто говорит на языке силы и угроз, использует слова и выражения, которые унижают достоинство всего армянского народа, всего населения Армении и Арцаха, носят терроризирующий характер. Явны проявления фашизма как в этом, так и в его предыдущих выступлениях, которыми он подчеркивает преимущества одного народа (азербайджанского народа) над армянским народом, разжигает ненависть и потом говорит о мире в таких условиях", - отметил Татоян.