120.000 մարդու կենսապահովման հիմնական աղբյուրից զրկելը ստեղծում է մարդասիրական ծանր հետևանքներ. Մարեկ Բենդայի արձագանքը Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ 01/17/2023 14:00 | Մեկնաբանություն
Ինքս որպես Հայաստան-Չեխիա բերեկամական խմբի ղեկավար իրավիճակի վերաբերյալ պարբերաբար տեղեկացնում եմ չեխ գործընկերներին՝ ակնկալելով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հստակ գնահատականներ, կոչեր և քայլեր։ Այս մասին հայտնում է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանը։
« Չեխիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար, Չեխիայի խորհրդարանի իշխող խմբակցության ղեկավար Մարեկ Բենդայի արձագանքը Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։
Մեր չեխ գործընկերներին իրավիճակը պատշաճ ներկայացնելու համար շնորհակալություն Չեխիայում ՀՀ դեսպան Աշոտ Հովակիմյանին։
Ինքս որպես Հայաստան-Չեխիա բերեկամական խմբի ղեկավար իրավիճակի վերաբերյալ պարբերաբար տեղեկացնում եմ չեխ գործընկերներին՝ ակնկալելով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հստակ գնահատականներ, կոչեր և քայլեր»,- գրել է Հովհաննիսյանը՝ կից հրապարակելով նաև հայտարարության տեքստը։
«Խորապես մտահոգված եմ Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակմամբ։ Հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումներն ու սադրանքները, 120.000 մարդու կենսապահովման հիմնական աղբյուրից զրկելը ստեղծում է մարդասիրական ծանր հետևանքներ։
Ադրբեջանը պետք է վերաբացի միջանցքը, ապահովի տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ առանց որևէ նախապայմանի։
Առաջընթացի ճանապարհը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի քաղաքական կարգավորման շուրջ բանակցությունների շարունակությունն է, սեպտեմբերյան ադրբեջանական ագրեսիայից հետո Հայաստանի տարածքային ամբողջականության վերականգնումը և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և կայունության հաստատումը»։

Азербайджан должен разблокировать Лачинский коридор без каких-либо предусловий – Марек Бенда 01/17/2023   14:25  |  Лента новостей
Азербайджан должен разблокировать Лачинский коридор, обеспечить свободу и безопасность передвижения без каких-либо предварительных условий. Об заявил лидер правящей фракции парламента Чехии Марек Бенда. Его заявление в связи с закрытием Лачинского коридора опубликовал депутат парламента Армении от фракции "Гражданский договор" Артур Ованнисян на своей странице в Facebook.
"Я глубоко обеспокоен продолжающейся блокадой Лачинского коридора. Периодические нарушения режима прекращения огня и провокации, а теперь и лишение 120 тысяч человек основного источника средств к существованию чреваты серьезными гуманитарными последствиями. Азербайджан должен разблокировать коридор, обеспечить свободу и безопасность передвижения без каких-либо предварительных условий", - говорится в заявлении Марека Бенды.
Чешский политик отметил, что путь к прогрессу - продолжение переговоров по политическому урегулированию нагорно-карабахской проблемы, восстановление территориальной целостности Армении после сентябрьской азербайджанской агрессии и установление прочного мира и стабильности в регионе.