Արցախի 120 հազար բնակչությունը փաստացի զրկված է էներգամատակարարումից և արդեն նաև՝ գազամատակարարումից 01/17/2023 14:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր հրատապ խորհրդակցություն է հրավիրել Հայաստանից Արցախ գազամատակարարումը Ադրբեջանի կողմից խափանելու հետ կապված: Այս մասին հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
Քննարկվել են ստեղծված իրավիճակում կենսական նշանակության օբյեկտների անխափան գործունեության ապահովմանը վերաբերող հարցեր: Պետնախարարը ենթակառուցվածքային ոլորտների պատասխանատուներին հանձնարարել է միջոցառումներ ձեռնարկել այլընտրանքային եղանակներով նշված օբյեկտների գործունեությունը և բնակչության նվազագույն պահանջարկը ապահովելու համար:
Տեղեկացնենք, որ հունվարի 9-ից ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքից անջատվել էր նաև Հայաստանից դեպի Արցախ էներգասնուցումը: Ադրբեջանական կողմը հնարավորություն չի տալիս մասնագետներին մոտենալ և հասկանալ պատճառները՝ անհրաժեշտության դեպքում վթարավերականգնողական աշխատանքներ իրականացնելու համար: Ձմռան պայմաններում Արցախի 120 հազար բնակչությունը փաստացի զրկված է էներգամատակարարումից և արդեն նաև՝ գազամատակարարումից:
Հանրապետությունում ներկայումս էներգամատակարարում իրականացվում է միայն ներքին՝ խիստ սահմանափակ ռեսուրսների հաշվին:

Рубен Варданян созвал срочное совещание из-за перекрытия Азербайджаном подачи газа в Арцах 01/17/2023   15:01  |  Лента новостей
Государственный министр Республики Арцах, начальник Оперативного штаба Рубен Варданян сегодня созвал экстренное совещание в связи с нарушением Азербайджаном газоснабжения Арцаха из Армении. Об этом сообщили в отделе информации и по связям с общественностью аппарата госминистра Арцаха.
"Обсуждены вопросы, связанные с обеспечением бесперебойной работы объектов жизнедеятельности в создавшейся ситуации", - говорится в сообщении.
Госминистр поручил ответственным за инфраструктурные сектора принять меры для обеспечения работы указанных объектов и минимальных потребностей населения альтернативными способами.
Сообщается, что с 9 января с подконтрольной Азербайджану территории также было отключено электроснабжение из Армении в Арцах. Азербайджанская сторона не даёт специалистам возможности приблизиться и разобраться в причинах, чтобы в случае необходимости провести аварийно-восстановительные работы. В условиях зимы 120-тысячное население Арцаха фактически лишено энергоснабжения, а теперь и газоснабжения.
"В настоящее время энергоснабжение в Республике осуществляется только внутри страны, за счет крайне ограниченных ресурсов", - говорится в сообщении.