ՄԻԵԴ-ը հրատապ ծանուցում է ուղարկել ԵԽ ՆԿ՝ Լաչինի միջանցքը ապաշրջափակելու մասին իր որոշման կատարումը Ադրբեջանի կողմից վերահսկելու նպատակով 01/16/2023   20:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրատապ ծանուցում է ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին Լաչինի միջանցքը ապաշրջափակելու մասին իր՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշման կատարումը Ադրբեջանի կողմից վերահսկելու նպատակով: Այս մասին հայտնում եմ Միջազգային որավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչությունից։
Նշենք, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին Ադրբեջանը դիմել էր Եվրոպական դատարան՝ պահանջելով վերացնել միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշումը: Միաժամանակ Ադրբեջանը պահանջել էր միջանկյալ միջոցներ կիրառել Հայաստանի դեմ, այն է՝ «ձեռնարկել իր իրավասությունից բխող բոլոր միջոցները ուղղված Ռուս խաղապահների ժամանակավոր տեղակայման վայրում գտնվող Ադրբեջանի տարածքում բժշկական անհետաձգելի օգնության կարիք ունեցող մարդկանց համարժեք բուժմանը և խուսափել այս ուղղությամբ որևէ խոչընդոտ ստեղծելուց»:
Ի պատասխան Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը 2022 թվականի դեկտեմբերին և 2023 թվականի հունվարին Եվրոպական դատարան է ուղարկել պարբերաբար թարմեցվող տեղեկություն Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար ծանր վիճակի մասին: Միաժամանակ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը Եվրոպական դատարանից պահանջել էր անհապաղ ծանուցում ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին Ադրբեջանի կողմից Եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը չկատարելու վերաբերյալ:
Եվրոպական դատարանը, հաշվի առնելով կողմերի ներկայացրած փաստարկները, այսօր մերժել է Ադրբեջանի պահանջներն ամբողջությամբ՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը թողելով ուժի մեջ: Եվրոպական դատարանը մերժել է նաև Հայաստանի դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին Ադրբեջանի պահանջը:
12:57 12/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎաշինգտոնը կոչ է արել Երևանին եւ Բաքվին վերսկսել բանակցությունները կայուն խաղաղության հասնելու համար

ЕСПЧ направил срочное уведомление КМ СЕ для контроля за исполнением Азербайджаном решения о разблокировке Лачинского коридора 01/17/2023 09:16 | Лента новостей
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в понедельник направил срочное уведомление Комитету министров Совета Европы с целью контроля за исполнением Азербайджаном постановления от 21 декабря 2022 года о разблокировании Лачинского коридора. Об этом сообщается на странице в ФБ представителя Армении по международным правовым вопросам.
Отмечается, что 22 декабря 2022 года Азербайджан обратился в Европейский суд с требованием отменить решение о применении обеспечительной меры. В то же время Азербайджан потребовал применить обеспечительные меры к Армении, а именно: "принять все вытекающие из его юрисдикции меры, направленные на соответствующее лечение, нуждающихся в неотложной медицинской помощи лиц на территории Азербайджана в местах временной дислокации Российских миротворцев и избегать создания каких-либо препятствий в этом направлении".
В ответ Офис представителя по международным правовым вопросам в декабре 2022 года и в январе 2023 года направил в Европейский суд периодически обновляемую информацию о сложной гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе вокруг Лачинского коридора. В то же время Офис представителя по международным правовым вопросам потребовал от Европейского суда немедленно направить уведомление в Комитет министров Совета Европы о неисполнении Азербайджаном решения Европейского суда от 21 декабря 2022 года.
Европейский суд, учитывая представленные сторонами доводы, в понедельник отклонил требования Азербайджана в полном объеме, оставив решение от 21 декабря 2022 года в силе.
"Европейский суд также отклонил требование Азербайджана о применении обеспечительной меры в отношении Армении", - говорится в сообщении.