Ամփոփվել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության 2022թ. կատարողականի քննարկումը 01/16/2023   17:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր շարունակվել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության 2022թ. գործունեության հաշվետվության քննարկումը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, ԿԳՄՍ ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Մտքերի փոխանակության ձևաչափով շարունակվել են ԿԳՄՍ բարեփոխումների վերաբերյալ զեկուցումները: Քննարկման առարկա են դարձել սպորտի և ֆիզիկական կուլտուրայի, գրահրատարակչության և գրադարանային քաղաքականության,  մշակութային և գեղարվեստական կրթության, հուշարձանների պահպանության, մշակութային հաստատությունների կառավարման ոլորտների բարեփոխումները:
Վարչապետը, անդրադառնալով սպորտի բնագավառին, հանձնարարել է պատշաճ կազմակերպել «Փարիզ 2024» օլիմպիական խաղերին նախապատրաստումը՝ կարևորելով ԿԳՄՍ նախարարության և Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի, մարզական ֆեդերացիաների միջև համագործակցությունը: Պետական ծրագրերի ծախսարդյունավետությունը բարձրացնելու համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարել ոլորտում կատարվող ներդրումների գույքագրումն ու  մարզական կառույցների գործունեության հաշվետվողականության ապահովումը: Կառավարության ղեկավարը նաև հանձնարարել է դիտարկել ներդրումային ծրագրերում սպորտային կրթության բաղադրիչի ներառման հարցը՝ հատկապես մարզերի դպրոցներում, ինչպես նաև 2023թ. Հայաստանում անցկացվելիք միջազգային սպորտային մրցաշարերի նախապատրաստման գործում ներգրավվել Զբոսաշրջության կոմիտեին:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է գրահրատարակչական և գրադարանային պետական քաղաքականությանը և առաջարկել ներկայացնել գործող մեխանիզմների լավարկման տարբերակներ՝ ներառելով թվայնացումը: Վարչապետը հանձնարարել է մշակել կառավարման այնպիսի մոդել, որը կխթանի գրահրատարակչություն-գրադարաններ-կրթամշակութային կյանքի աշխուժացումը հանրապետությունում, այդ թվում դիտարկելով պետություն-մասնավոր գործընկերության սկզբունքի կիրառումը:
Նիկոլ Փաշինյանը ԿԳՄՍ պատասխանատուների ուշադրությունը հրավիրել է մշակութային և կրթական բովանդակության կարևորության վրա, որոնք ձևավորում են ազգի մշակութային ինքնությունը և հանձնարարել մշակույթի ոլորտի ռազմավարության մեջ մանրակրկտորեն արտացոլել ազգագրության ոլորտի ուսումնասիրությունները: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ մշակութային պետական քաղաքականությունը պետք է ուղղված լինի մարդուն ամենօրյա կտրվածքով մշակութային կյանքին հաղորդակից դարձնելուն, համապատասխան միջավայրի ձևավորմանը, և պետք է իրականացվեն հենց այս տրամաբանությամբ ծրագրեր:
Վարչապետը հանձնարարել է պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանման միջոցառումների շրջանակում իրականացնել ոչ միայն վերականգնման, այլև զարգացման ծրագրեր: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է նաև մշակութային կազմակերպությունների կառավարման համակարգի արդիականացումը և, մասնավորապես, ֆինանսավորման նոր մոդելի ներդրումը:
10:41 13/01/2023  |  ՄամուլՓաշինյանի թիմակիցները խաբել են. մաս 4․ «Ժողովուրդ»
21:17 12/01/2023  |  Քաղաքական«Անկապ խոսում ես». Զախարովայի պատասխանն ու Փաշինյանի պարզունակ մանիպուլյացիաները
18:11 12/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը Վրաստանի համար դարձել է 6-րդ առևտրային գործընկերը. Ղարիբաշվիլին՝ Փաշինյանին

Госполитика в области культуры должна быть направлена на ежедневное приобщение людей к культурной жизни - Пашинян 01/16/2023   17:54  |  Лента новостей
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна продолжено обсуждение доклада о деятельности министерства образования, науки, культуры и спорта за 2022 год. Подробности сообщает пресс-служба главы правительства РА.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян, сотрудники аппарата премьер-министра, руководящий состав аппарата министерства и другие должностные лица.
В формате обмена мнениями были продолжены доклады о реформах министерства. Предметом обсуждения стали реформы в сферах спорта и физической культуры, книгоиздательской и библиотечной политики, культурного и художественного образования, охраны памятников, управления учреждениями культуры.
Коснувшись сферы спорта, премьер-министр поручил должным образом организовать подготовку к Олимпийским играм 2024 года в Париже, подчеркнув важность сотрудничества между министерством, Национальным олимпийским комитетом Армении и спортивными федерациями.
В контексте повышения эффективности расходов государственных программ Никол Пашинян посчитал необходимым провести инвентаризацию вложенных в сферу инвестиций и обеспечить подотчетность деятельности спортивных структур. Глава правительства также поручил рассмотреть вопрос о включении компонента спортивного образования в инвестиционные программы, особенно в школах областей, а также привлечь Комитет по туризму к подготовке международных спортивных турниров, которые пройдут в Армении в 2023 году.
Никол Пашинян коснулся государственной политики в области издательской и библиотечной деятельности и предложил представить варианты совершенствования существующих механизмов, включая цифровизацию. Премьер-министр поручил разработать такую модель управления, которая будет способствовать активизации издательской, библиотечной, образовательной и культурной жизни в республике, в том числе с учетом применения принципа государственно-частного партнерства.
Никол Пашинян обратил внимание ответственных лиц министерства образования, науки, культуры и спорта на важность культурно-образовательного контента, формирующего культурную идентичность нации, и поручил тщательно отразить этнографические исследования в стратегии сферы культуры. По словам главы правительства, культурная государственная политика должна быть направлена на ежедневное приобщение людей к культурной жизни, создание соответствующей атмосферы, и программы должны реализовываться именно в рамках этой логики.
В рамках сохранения памятников истории и культуры премьер-министр поручил осуществлять не только реставрационные проекты, но и программы развития. Никол Пашинян также подчеркнул важность модернизации системы управления организациями культуры и, в частности, внедрения новой модели финансирования.