Արցախից հինգ հիվանդներ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ այսօր տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ 01/14/2023 13:21 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից հինգ հիվանդներ՝ « Վիճակ երիկամի փոխպատվաստումից հետո, ձախակողմյան փոքր երիկամ, պարբերական հիվանդություն», «Հղիություն VII, 19-20 շաբաթ, պտղի մոտ 21, 18, 13 քրոմոսոմային տրիսոմիաների բարձր ռիսկ», «Ձախ կրծքագեղձի քաղցկեղ», «Ձախ թոքի քաղցկեղ», և «Վիճակ ականապայթյունային վիրավորումից հետո, հետվիրահատական անօֆթալմ, ինտեգրացված իմպլանտի ինֆեկցում, մերժում» ախտորոշումներով, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ հինգ հիվանդներն այսօր տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են [ԱՀ Առողջապահության նախարարությունից։
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 12 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 11 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։ Բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 24 հիվանդ։

Пятеро пациентов при посредничестве Красного Креста перевезены из Арцаха в Армении 01/14/2023 16:27 | Лента новостей
В связи с блокированием Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, пять пациентов ЗАО ”Республиканской медицинский Центр” министерства здравоохранения Республики Арцах с диагнозами “Состояние после трансплантации почки, малая левая почка, периодическое заболевание”, ”Беременность 7,19-20 недель, высокий риск у плода 21, 18,13 хромосомных трисомий”, ”Рак левой молочной железы”, “Рак левого легкого”, “Состояние после минно-взрывной травмы, послеоперационный анофтальм, инфекция и отторжение интегрированного имплантата” при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста были перевезены в различные специализированные медицинские центры РА. Об этом субботу сообщил Минздрав Арцаха.
В связи с блокированием единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, в медицинских учреждениях, находящихся в ведении министерства здравоохранения Республики Арцах, по-прежнему не проводятся плановые операции.
12 детей находятся в отделениях неонатологии и реанимации медобъединения “Аревик”.
11 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский Центр”, 5 из них - в крайне тяжелом состоянии. Врачи делают все возможное, чтобы стабилизировать состояние пациентов.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению доставлены в общей сложности 24 пациента.